19.0

#1
5.0

NH osmá porážka v řadě

Ostravané se hodně snažili a dali do toho všechno, ale nakonec padli i poosmé v řadě, znovu velmi těsně. Po tříbodové porážce s Brnem byl rozdíl u Vajgaru ještě o bod menší (74-72). Lions mohli mít před 1015 diváky klidný zápas a v závěru šetřit síly, jenže Nová huť v poslední čtvrtině zabojovala a ještě udělala z utkání velké drama.

Hosty zrazovaly hlavně ztráty (21), jinak se střelecky s Lions v pohodě drželi a hlavně v prvním poločase ztráceli jen mírně. Ve třetí čtvrtině se však ztráty nahromadily a náskok vzrostl deset minut před koncem na patnáct bodů. V poslední desetiminutovce však hosté jakoby zavřeli poklop na vlastním košem, dovolili domácím dát jen sedm bodů, a když Alič trestným hodem tři a půl minuty před koncem otáčel na 71-72, vypadalo to na překvapení. To by to ale nesměly být poslední body hostů v zápase. Hned za dvacet sekund Bratčenkov fauloval domácího Šoulu při střele za tři a ten chladnokrevně otočil skore. Pak už diváci viděli jen nervózní festival plný nepřesných střel vrcholící potenciálně vítěznou trojkou Bratčenkova.

Ostravu poslalo k osmé porážce v řadě hlavně 21 ztracených míčů, a to i přes výbornou úspěšnost dvojek (57) a osm trojek. Poražené vedl Alič s 18 body, Smith připojil 16. Naopak Lions stříleli hůře za dva, za tři i z šestek, ale měli o dvanáct více pokusů, když ztratili o osm míčů méně. Domácí zachránila cizinecká legie, když Brooks i přes úspěšnost 31 procent z pole dal 15 bodů, po 13 bodech doručili Lipkins a Canty.

Karel Forejt (kouč Lions Jindřichův Hradec): „Myslím, že jsme tři čtvrtiny byli lepším týmem. Po 30 minutách vedení o 15 bodů je toho důkazem. V prvním poločase nás hodně srazily fauly našich pivotů, to nám bohužel nedovolilo hrát taktiku, kterou jsme chtěli – rvát to pod koš. Museli jsme improvizovat s podkošovými sestavami, které spolu moc často nehrají. Zápas se mohl rozhodnout již dříve. V poslední čtvrtině jsme odvedli ustrašený výkon, i když jsem hráče nabádal, že po 30 minutách nemůžeme koukat na skore a musíme dál hrát naplno. Dali jsme tam ale jen sedm bodů, kdy jsme měli volné střely, ale nic nepadlo. Možná jsme to měli tlačit víc pod koš. Ostrava zápas nevzdala a závěr byl takový, jaký byl. Pomohli nám naši fanoušci a já jsem za výhru moc rád.“

Dušan Medvecký (kouč NH Ostrava): „Bojovali jsme do konce, což se mi líbilo. Nevzdali jsme to ani za stavu minus 12. V prvním poločase to byl vyrovnaný zápas, kromě toho, že jsme dostali dvě trojky, kdy to tam spadlo z obroučky, a to byl rozdílový stav poločasu. Pokud jsme hráli organizovaně, připravili jsme si otevřené střely, které jsme ve druhém poločase dávali. Když jsme přestali hrát organizovaně, Hradec nás okamžitě potrestal, dal nám jednoduché koše a odskočil. Dotáhli jsme to však do koncovky, kde jsme to ale třikrát nezahráli tak, jak jsme chtěli. Vzal jsem si timeout, nakreslil jsem to a stejně jsme to nezahráli. V šatně jsem to hráčům řekl, že když mě nebudou poslouchat, tak to nepůjde. To, že nedáme dvojtakt, to už je jen třešnička na dortu, která nás zabila za výkon v prvním poločase. Nicméně jsem spokojený, že jsme bojovali do konce a udělali z toho dramatický výsledek.“

10 30 40 1 12 7 21 21 15 79 72

Absence Lions: zranění rozehrávač Hejda a křídlo Jakub Novák.

V souboji ze dna ligové tabulky půjde o hodně. Hlavně Ostrava je po smolné porážce v minulém kole doma s Brnem hodně dole, ale cítí, že jestli proti někomu může zlomit bídně se vyvíjející sezonu, jsou to právě Lions. Jenže ti na domácí palubovce obvykle podávají mnohem lepší výkony.

Jihočeši v posledních týdnech také nevynikají žádnými skvělými výsledky a mají problémy hlavně v obraně. Proti Kolínu, Pardubicím i Ústí vždy povolili minimálně devadesát bodů, a pokud chtějí zvítězit, musí Ostravu na své půlce hřiště zastavit. Zásadní pro Lions může být návrat Stanislava Zuzáka do sestavy, který proti Ústí hodně chyběl.

Daniel Klímek (křídlo NH Ostrava): „Po nevydařené koncovce proti Brnu se budeme snažit dát vše do zápasu v Jindřichově Hradci. Bude to boj o každý balon. Téměř každý se někdy v životě ocitne na dně, stejně tak je tomu i ve sportu. My uděláme vše pro to, abychom se z toho dna co nejdříve odrazili a šli si za svým cílem.“

Radim Valcha (sportovní ředitel Lions Jindřichův Hradec): „Máme před sebou asi dva nejdůležitější zápasy první poloviny základní části. Ostrava zatím nemá výsledky, které si asi představovala, a jistě se na naší palubovce bude chtít chytit. Ačkoli jde o poslední tým tabulky, o kvalitě týmu nemusíme diskutovat. Tento zápas nebude o kráse, jako hlavně o velké bojovnosti. Věřím však, že domácí prostředí rozhodne. Chtěl bych ještě jednou pozvat naše fanoušky na tento zápas, jsem přesvědčený, že nám pomůžou k výhře.“

Chris Tawiah (hráč Lions Jindřichův Hradec): „Tento zápas chceme za každou cenu vyhrát. Více není potřeba říkat. Respektujeme soupeře, ale domácí prostředí nás požene dopředu.“