9.0

#33
3.0

Konečně první

Medvědi z Kolína si mohou zlehka oddechnout – díky úspěšné přestřelce s NH (99-89) už nejsou jediným bezvítězným týmem v lize. Ještě po 35 minutách ale před 600 diváky nebylo nic jasného – domácí Geosan v tu chvíli vedl jen 87-82. Ústřední dvojice následující sekvence Machač - Ličartovský (byl +23 za 25 minut) pak ale udeřila zničující silou a tři asistence Ličartovského v řadě vysunuly náskok Středočechů až na 93-82 a na to už Ostrava nedokázala účinně odpovědět.

Klíčovou hodnotou pro domácí byly trojky (24/13), jež těsně přebily přvahu NH zpod koše (42-56). Kolín navíc ovládl produkci laviček (28-0), což korespondovalo s tím, že hrál v osmi a hosté jen v šesti, a to Geosan ani na minutu neotestoval nového playmakera Wallera.

Vítěze nejvíc táhli Kerr (18+10 doskoků, 4 asistence, 3 zisky za 38 minut) se Skinnerem (19 za 19 minut, vyfaulován), 10 body a 7 asistencemi se zviditelnil rozehrávač Maleševič (+20 za 20 minut).

Stejně jako Kolín měla pět dvojciferných střelců i NH. Zazářil autor 30 bodů Smith (trojky 8/4, bez jediného TH), na dálku mu sekundovali Sevlie (16), Bratčenkov (15), Guercy (14+9 asistencí) a Bohačík (14).

Predrag Benáček (kouč BC GEOSAN Kolín): „Po čtyřech porážkách nebyla v týmu nejlepší atmosféra. To se nejvíc projevilo na začátku utkání a na začátku třetí čtvrtiny. Tam jsem měl trochu obavy, že to psychicky nezvládneme. Hodně nám tam pomohl Maleševič. My jsme dnes měli za úkol splnit dvě věci. Že budeme chtít vyhrát víc než Ostrava. To si myslím, že jsme dokázali a že budeme bojovat. Ta bojovnost ukazuje, jak moc chceme vyhrát. Dnes jsme bojovali více než Ostrava. Kluci to nakonec zvládli. Nebyli jsme ale nejúspěšnější v trestných hodech. Machač, Ličartovský, ani Hunt na začátku. Jsme šťastní, že jsme vyhráli. Myslím, že teď začneme hrát mnohem lépe, že z nás spadla deka a že kluci ukážou, že umějí hrát tak, jak umějí, a na co mají. A ještě musím říct svůj názor, proč ostatní týmy dávají víc bodů než v minulosti. Dneska už nejde používat taktické fauly, pokud jde soupeř do protiútoku. Nesmí se na něj sahat, jinak je to hned nesportovní faul. Musíte tedy nechat toho hráče, který dribluje přes celé hřiště, aby dal koš. To je pro diváky výborné, padá víc bodů a všechno je to pro nás všechny velká změna, které se musíme přizpůsobit.“

Dušan Medvecký (kouč NH Ostrava): „Pro diváky pěkné utkání. Hodně bodů, střelecké představení z obou stran. Upozorňoval jsem kluky, že pokud půjdeme do střeleckých závodů s Kolínem a necháme ho rozstřílet, tak dostaneme stovku a těžko tady stovku dáme. Takže se stalo přesně to, co jsem nechtěl. Začalo to hned v první čtvrtině, kdy se rozstřílel Bakič. Dostali jsme 51 bodů za poločas. Pak jsme si řekli něco v kabině a začali trochu lépe bránit ve třetí čtvrtině. Šli jsme do vedení a měli naději na lepší výsledek. V poslední čtvrtině nabral body Maleševič, od kterého jsme to nečekali, a to je těch 10 rozdílových bodů, které nás stálo slušnější výsledek.“

Štefan Ličartovský (guard BC GEOSAN Kolín): „Děkujeme trenérovi. Jsme šťastní za první výhru. Je nepříjemné čekat na první výhru čtyři zápasy. Doufám, že nás to jenom povzbudí, kluci se uvolní a my budeme hrát daleko lépe. Měli jsme problémy v obraně, dostáváme hodně bodů. Ve druhém poločase jsme předvedli týmovější výkon, měli jsme větší energii, kdy jsme utekli o to menší skore, a na konci jsme to udrželi. Samozřejmě to byl těžký zápas. Skore bylo pořád na dostřel a tak jsem za  vítězství rádi.“

7 17 24 3 16 11 10 16 15 105 89

Absence Kolína: rozehrávač Číž (problémy s kolenem, podrobuje se dalším vyšetřením, délku jeho absence nyní nelze odhadnout), power forward Horák (léčba zraněných zápěstí potrvá ještě měsíc).

Katastroficky bránící Medvědi (101) se budou sbírat z hrůzného startu sezony, který ještě nějaký čas bude probíhat bez Číže (jeho zranění kolena se ukázalo být vážnějším) s Horákem. Angažování veterána Maleševiče se nesetkalo s úspěchem, velkým zklamáním jsou zatím i výkony zkušeného Hunta (4,8 bodu a 4,5 ztráty za 27 minut), a tak klub už do sobotního mače možná nasadí novou americkou posilu Kwana Wallera, který naposledy působil v anglickém Leedsu, a měl by v Kolíně sezonu i dokončit.

Předností NH je na rozdíl od soupeře defenziva (73). Duel u Labe hraný opět v oboustranně úzkých rotacích rozhodne to, kdo vydrží víc. Domácí Medvědi však v každém případě nesmí dovolit Ostravě vysoký nástřel.

Predrag Benáček (kouč BC GEOSAN Kolín): „Měli jsme velmi těžký los a k tomu marodku, takže při nejhorším scénáři jsme museli trochu kalkulovat i s tím, že na úvod ty čtyři porážky přijdou. I když ve vrcholovém sportu chcete samozřejmě vyhrát každý zápas. Teď nás čekají papírově přijatelnější soupeři, ale já nebudu říkat, že teď už musíme vyhrát. Musíme jen umřít. Vyhrát chceme a nesmíme přitom příliš koukat na soupeře, zlepšit se musíme především my. Ostrava zatím hraje své zápasy v úzké rotaci, což by mohla být naše výhoda, kdybychom byli kompletní. Ale protože my také hrajeme na šest sedm lidí, bude to o tom, kdo vydrží víc. Je to na nás.“

Daniel Klímek (křídlo NH Ostrava): „Proti Prostějovu jsme místy předvedli velmi nekoncentrovaný výkon, kdy jsme si nechali dát hodně košů ze situací 1 na 0, což nás nakonec stálo vítězství. Proti Kolínu to bude těžký zápas, jelikož doposud nemá ani jednu výhru a určitě to bude chtít napravit. Když budeme hrát disciplinovaně v útoku a koncentrovaně v obraně, tak určitě vyhrajeme.“

Atrakce utkání: soutěž o pizzu a šanci hrát o tablet Lenovo, dětská soutěž o stavebnice Lego.