BK Opava

#33
16.0

Beksa dobyla Opavu! Dotýká se A1

Pardubický KVIS potvrdil, že se mu v Opavě nezřídka daří, a když naplno využil dalšího ofenzivního soužení Slezanů při absenci šéfrežiséra Šiřiny, odvezl si další velký venkovní skalp (69-74). Pátou výhrou ze šesti posledních utkání nastavil svůj drtivý finiš v základní části a minimálně do neděle má už víc než nadějný náskok dvou vítězství na devátý Písek. Pokud ten v neděli padne v Ústí, získá už Beksa definitivně pečeť na účast v nadstavbové skupině A1.

Hosté si první náskok vybudovali už v úvodní čtvrtině aktivitou svých pivotů (9-17), ale domácí se v kulise 1920 fanoušků probili zpět a ve druhém dějství se z trojek odloučili na sedm bodů, aby Šafarčík dvěma trojkami ještě do půle (35-33 bez házené šestky Opavy) Pardubice vrátil na dostřel. Ve třetí části Townes vedl slezský nápor na 48-38, jenže Beksa se dalšími dvěma trojkami znovu prokousala zpět a pak vytěžila ofenzivní zmar soupeře, který za posledních 11,5 minuty vsítil pouhých 12 bodů.

V závěrečných šesti minutách Pardubice otočily z 64-58 na 64-69, když jim pomohla zóna, do níž domácí míjeli trojky a nesbírali ani doskoky, Chatman přiložil pod kotel pěti body, tým získal body z brejků, a i když Slavík ještě v poslední minutě snížil z protiútoku na 57-59, pivot hostů Škifič zvýšil vzápětí na čtyři a Opava už pak nedala žádnou trojku, což platilo o posledních 9 minutách utkání.

Vítěze (bez Pekárka, Svojanovského, Simonidese) táhli Šafarčík (19+9 doskoků), Škifič (15), Chatman (12) a Švrdlík (11). Při bilanci útočných doskoků 10-9 si hosté víc pomohli body z nich (4-11), navíc nasázeli víc šestek (9-16). Za domácí (i bez Kvapila, Kavana) korigovali Townes (18+8 doskoků a 8 asistencí), Slavík (13), Pecháček (12+7 doskoků) a Mokráň (12).

Kryštof Vlček (asistent trenéra BK Opava): „My jsme si dokázali vytvořit ve třetí čtvrtině dvouciferný náskok, ale vlastními chybami a výbornou obranou Pardubic jsme o něj přišli. Pardubice hrály v užší rotaci, přesto nás dokázaly přehrát. Podle statistik jsme nebyli horším týmem, snad jen úspěšnost trestných hodů jsme měli horší. Dát doma pouze 69 bodů je hrozně málo a stěží se dá vyhrát proti kvalitnímu soupeři.”

Jakub Slavík (křídlo BK Opava):
„Utkání začalo velmi tvrdě, byl to hodně chlapský basketbal. Přestože bylo hodně zákroků na hraně, bylo to fér hrané utkání, kde nás skolila zóna Pardubic. Při nízké úspěšnosti trojkových pokusů jsme nebyli schopni Pardubice přehrát ve hře jeden na jednoho.”

Vanja Miljkovič (trenér BK KVIS Pardubice): „Jsem nesmírně hrdý na naše hráče, kteří týmovým výkonem dokázali porazit na její domácí palubovce Opavu. Slezané vedou ligu, hráli Ligu mistrů a my jsme je porazili. To je hodně důležité pro naše další působení v lize. Měli jsme období, kdy jsme nabyli schopni zvítězit, ale ze všeho jsme se dostali a teď hrajeme opravdu dobře.Jsem hodně šťastný.”

Josef Potoček (křídlo BK KVIS Pardubice): „Je to pro nás hodně důležité vítězství, jsme všichni rádi, že jsme se v koncovce základní části zvedli, a co se nám dnes povedlo.”

• guardi Vyoral a Šafarčík

Absence Opavy: rozehrávač Šiřina (poškozené kolenní vazy), power forward Kvapil (po operaci kolene), křídlo Kavan (poškozené vazy kotníku)

Absence Pardubic: křídlo Pekárek (start nejistý, kvůli zranění odstoupil ze středečního utkání Českého poháru)

První vzájemný zápas sezony: 103-91

Kurzy Chance na výhru: 1,16 - 5,71

Vedoucí Opava získala už 10 výher z posledních 11 utkání, ale bez rozehrávače Šiřiny jí chybí přesvědčivost, což ukázal i poslední domácí duel s oslabeným Kolínem. Townes a spol. tak budou muset proti o život bojujícím hostům napnout všechny síly, aby uhájili domácí palubovku.

Beksa po 4 výhrách z 5 posledních utkání už dokázala takřka senzačně přeskočit Písek na osmou příčku a k udržení pozice bez ohledu na výsledek Sršňů v Ústí udělá i v Opavě maximum. Na palubovce mistra v nedávné minulosti dokázala odehrát víc než slušné zápasy a potrápit Slezany bude chtít i tentokrát.

Petr Czudek (kouč BK Opava): „Pardubice mají motivaci, bojují o účast v první osmičce po základní části. V poslední době tým posílili a hrají velice dobře. My máme také motivaci, neb bychom si rádi udrželi postavení na prvním místě tabulky. Doufám, že jsme se na pohárovém utkání v Novém Jičíně dobře naladili a představíme divákům dobrý basketbal.”

Jakub Slavík (křídlo BK Opava): „Pardubice si v začátku sezóny prošly určitou krizí, která se projevila na jejich postavení v tabulce. Poté, co tým obměnili, jsou zase tam, kam patří a stoupají vzhůru. Sahají po skupině A1 a my bychom je chtěli v rozletu zastavit a před domácími fanoušky porazit.”

Vanja Miljkovič (kouč BK KVIS Pardubice): „Určitě nemusím nijak zvlášť zdůrazňovat, jak důležité utkání to pro nás je. Samozřejmě jsme velice rádi, že díky několika výhrám jsme se před závěrem základní části dokázali dostat do pozice, kdy máme situaci ohledně účasti v nadstavbové skupině A1 ve svých rukou a nechceme o ni přijít. Víme, že nás v této fázi sezony čekají ještě dva náročné zápasy a my v nich musíme předvést nejlepší možné výkony. Pokud se nám podaří uspět v Opavě, byl by to velký krok k našemu cíli, a právě k tomu teď směřuje naše veškeré úsilí. Rozhodně vnímáme, jak kvalitní soupeř nás čeká, vždyť jde o úřadující mistry, kteří hráli Ligu mistrů a momentálně jsou i lídry tabulky Kooperativa NBL. Z naší strany bude potřeba maximální koncentrace a nasazení hned od úvodní minuty, potřebujeme bojovat o každý míč. Jestliže ukážeme na hřišti bojovnost, týmovost, soustředěnost, může to být velmi zajímavé utkání.”

Tomáš Vyoral (rozehrávač BK KVIS Pardubice): „Myslím, že je na nás v současné době vidět, že si víc věříme. Hrajeme s větším sebevědomím, což by se mělo projevit i ve zbývajících dvou zápasech základní části. Co se týče našeho sobotního soupeře, i když momentálně nehraje Jakub Šiřina, charakteristika opavského týmu se vůbec nemění. Hrají furt to samé. Všichni jsou schopni vystřelit za 3 body, což je nebezpečné. Hrají rychle do protiútoku, opírají se i o podkošové hráče Šimona Puršla a Adama Pecháčka, takže nás určitě čeká těžký zápas. Za klíčové faktory bych označil nedělat zbytečné míčové ztráty, eliminovat útočný doskok Opavy a také bych zmínil naši přechodovou fázi z útoku do obrany.”

Atrakce utkání: vystoupení gymnastické skupiny Divošky.