17.0

#21
14.0

Benda 40, Hruban 500, ale nejvíc čněl Kovář

Ač úvodní ceremoniál i dění kolem zápasu v Nymburce měl pro sebe rezervováno domácí jubilant Petr Benda, byl to jeho o generaci mladší souputník Luboš Kovář, kdo si už na konci první čtvrtiny vzal na starosti vše důležité. Za vyrovnaného stavu v mžiku vysázel devět bodů, dvakrát skóroval z útočných doskoků, ještě před první pauzou nakopl nymburský únik na 33-26, v úvodu druhé části jeho kolegové natáhli náskok až na 42-26 (po šňůře 13-0) a dál nebylo co řešit.

V poločase domácí za vedení 59-35 měli o téměř dvacet procent lepší střelbu, zpod koše dominovali 38-6 a na doskoku 31-13. Na konci při vítězství 110-83 zněly body zpod koše 66-26, doskoky 57-27 (útočné 28-6, body z nich 29-12), domácí lavička přebila tu sokolí 62-32 a Nymburk měl o 36 střel z pole víc. Sokoli dali alespoň více šestek (15-25). Za domácí veleli Kovář (18+14 doskoků), Ross (17), Harding (15), Kříž (13+11 doskoků a 6 asistencí), Váňa (13) a 500. ligový zápas hrající Hruban (10). V pátek čtyřicetiletý železný muž NBL Petr Benda zaznamenal 2 body, 3 asistence a 4 doskoky za 13 minut. Za Hradec (bez Gogy) korigovali skore Pavlovič (18), Škranc, Šoula (po 12), Sedmák (11) a Vujovič (10).

Aleksander Sekulič (trenér ERA Basketball Nymburk):
„My jsme opravdu šťastní a vděční za to, co Petr Benda odvedl pro tento klub. A je neuvěřitelné, že i ve čtyřiceti letech stále hraje, jako kdyby mu bylo dvacet. Takže jsem si užil to, že jsme mu mohli takto popřát před zápasem. Kdo jiný si to zaslouží, než právě Petr. Já si užívám ale každý jeho zápas. Dnes to kvůli tomu byl trochu jiný zápas, ale stálo to za to a jsem rád, že se kluci s tím netradičním začátkem vyrovnali a dovedli zápas k vítězství. Ze začátku jsme kvůli tomu ceremoniálu byli trochu měkčí, ale od druhé čtvrtiny jsme zlepšili obranu a udělali jsme si náskok. V sezoně jsme měli s Hradcem občas problémy. Dnes to vypadalo snadně, ale nebylo to snadné, vysoká výhra byla hodně o našem výkonu. Třeba Luboš Kovář hraje poslední dobou dobře. Je to mladý hráč, který se neustále zlepšuje. Poslední dobou u něj vidíme velký progres. Ale byl to hlavně dobrý týmový výkon.“

Petr Benda (power forward ERA Basketball Nymburk): „Dneska to byl docela netradiční začátek zápasu kvůli oslavě. Přiznám se, že jsem to až tak velké nečekal. Děkuji všem, kteří se na tom podíleli, a děkuji divákům, že přišli a vytvořili výbornou atmosféru. Byl jsem trochu naměkko. Členové fanklubu si přinesli masku s mojí podobiznou, takže nás tu bylo víc (smích). Musím ještě vymyslet, jak jim to oplatím. S většinou členů fanklubu se znám osobně dobře a naše vztahy fungují na kamarádské úrovni. Jsem moc rád, že jsem se mohl potkat s Mirkem Janstou. Prožili jsme spolu spoustu titulů a potěšilo mě, že si na tenhle zápas udělal čas a do Nymburka přijel. Trochu mi to narušilo koncentraci před zápasem, já jsem zvyklý si dělat svoje věci. Tím, že úvod byl trochu delší, malinko jsem vypadl z tempa, ale tak zásadní to nebylo. Poslední dva tři zápasy se snažíme hrát trochu jinak. Nese to svoje ovoce. Jsem rád, že se to podařilo i proti Hradci, protože v této sezoně se nám proti tomuto soupeři moc nedařilo.“

Lubomír Peterka (trenér Královští sokoli): „My jsme měli dobrý vstup do zápasu, ale druhá čtvrtina rozhodla o konečném výsledku. Nymburk na nás přitlačil, my jsme se nemohli vůbec prosadit. Nefungovalo to dobře ani v obraně. Ve druhé čtvrtině získali domácí rozhodující náskok. V tomto hracím období bylo vidět, že je Nymburk někde jinde, ale ve druhém poločase to bylo v podstatě vyrovnané. Myslím, že se diváci bavili, protože viděli povedené akce na obou polovinách. Pokud bych porovnal dva poslední zápasy, tak se Nymburku u nás moc nedařilo. Neměli takový klid. I když teď určitě zažívají zklamání z Českého poháru, je to zkušený tým a poradili si s tím. Proč je Petr Benda ještě schopný hrát na takové úrovni i ve čtyřiceti? Je to bezesporu dané tím, jak se stará o svoje tělo a také vrozenými faktory. Na Petrovi je vidět, že má svoje tělo ještě plně funkční, a proto si myslím, že ještě nějaký rok natočí. Pochopitelně mu přeju, aby ještě dlouho brázdil naše palubovky.“

Peter Sedmák (pivot Královští sokoli): „Domácí dneska hráli jiný druh basketbalu než před měsícem. Tenhle styl jim sedí, dokážou si vyhovět, hrají kolektivně. Náš výkon v obraně byl dnes trochu slabší, ale více za to mohl výborný útok Nymburka. Z celého zápasu jsme odehráli nejlépe třetí čtvrtinu. Náš současný výkon je hodně ovlivněný dlouhou dobu, kterou jsme strávili v karanténě. Dohromady asi tři týdny. V důsledku toho se nám nakupily zápasy a vzhledem k tomu, že máme starší tým a hrajeme v podstatě v jedenácti, nám taková koncentrace zápasů nevyhovovala a projevilo se to i výsledkově. Dnešní zápas byl „věnovaný“ Petru Bendovi. Je to velká čest se potkat s takovým hráčem. Neznám nikoho, kdo by ve čtyřiceti letech byl schopný takto běhat. Já osobně mu přeju ještě tři čtyři roky, aby mohl hrát. K tomu potřebuje být zdravý, proto bych mu popřál hlavně zdraví.“

• trojkový potenciál

Ve slavnostním duchu se ponese duel mistra se Sokoly, neboť nejdéle sloužící hráč v historii nymburské klubu a jeden z nejproslulejších mužů dějin ligy Petr Benda v pátek oslaví 40. narozeniny a před zápasem tak obdrží speciální gratulaci.

U mistra zařezává už od roku 2007 a v sobotu v Brně bude prvním hráčem v historii Nymburka, který nastoupí k ligovému utkání jako čtyřicátník. V rámci NBL bylo v minulosti takových hráčů třináct, za posledních deset let se však objevili jen dva, a to David Machač a Levell Sanders.

„Bylo by hezké si zahrát před plnou halou, ale ať lidi přijdou hlavně kvůli týmu, ne kvůli mě,“ vyřkl před utkáním své přání sám jubilant, který má na kontě už 751 utkání v NBL. Na kótu 500 se může s Hradcem dostat kapitán Polabanů Hruban, který se možná už vrátí po nemoci.

Nymburk dosud vyhrál všech 11 vzájemných zápasů se Sokoly, byť poslední dva byly velmi vyrovnané. Hradec se však právě teď nenachází v dobrém období a i přes domácí výhru nad USK počítá už 7 porážek za 8 posledních zápasů a bude mít co dělat, aby uhájil sedmou příčku před USK.

Vzájemné zápasy v této sezoně NBL: 91-70, 98-65, 90-80, v ČP: 80-75

Absence Nymburka: rozehrávač Gibbs (poraněné koleno), křídlo Kábrt (nemoc)

Aleksander Sekulič (trenér ERA Basketball Nymburk): „V této sezoně jsme hráli s Hradcem několik zajímavých zápasů. Je to zkušený tým, který ví, jak potrestat chyby v obraně. Musíme být dobře koncentrovaní na zápas a předvést dobrý výkon. Chceme zahrát i dobře pro Petra, když budeme slavit jeho narozeniny. Určitě si zaslouží, aby přišlo hodně fanoušků a oslavili to s námi. Ideální by tedy bylo, kdybychom zahráli dobře a pobavili fanoušky, kteří přijdou pro to, aby ocenili, co Petr udělal pro klub.“

Lukáš Palyza (křídlo ERA Basketball Nymburk): „Doufám, že přijde hodně lidí, protože Petr Benda si zaslouží, aby mu lidi přišli popřát. A věřím, že to bude zajímavé nejen pro lidi tady z regionu, ale že přijedou i odjinud a že to bude opravdu hezký zápas. Doufám, že na Hradec vlétneme a zopakujeme něco podobného jako při posledním utkání s Ústím a ukážeme chuť hrát a energii. Už se blíží play-off a každý zápas je důležitý. Hradci se proti nám v této sezoně celkem daří, pouští si míč a je nebezpečný, takže je čas jej zastavit a poradit si s ním.”

Lubomír Peterka (trenér Královští sokoli): „Čeká nás sekvence těch nejtěžších soupeřů. V posledních utkáních máme ještě o co bojovat. Musíme ze sebe vydat to nejlepší. S Nymburkem se potřebujeme především dostat do herní pohody. Hrát svoji hru, týmový basketbal a zapracovat na doskoku, který nás opět v posledním utkání potopil. Chceme navázat i na poslední dvě utkání s nymburským týmem, ve kterých jsme mistra potrápili.”