19.0

#8
5.0

Šestá stovka Nymburka

Hlavní titulový favorit tentokrát nenabídl soupeři ani hratelný poločas a už v první dvacetiminutovce tak rozhodl o domácím triumfu nad Svitavami 105-74. Nymburk na své palubovce získal už 191. ligovou výhru v řadě a potřetí za sebou a pošesté celkem dal v této sezoně stovku. Naopak Turům se na aktuálním výjezdním turné po halách soupeřů nadále nedaří a padli už ve třetím utkání v řadě.

Zápas jim začal utíkat už ve ztrátami oboustranně zaplavené úvodní čtvrtině (5-6), kdy za stavu 15-15 během tří minut Palyza i zelenáč Rylich každý vsítil trojku i koš z vlastního zisku a jejich tým vyskočil na 27-16. Slezák s Welschem ještě třemi trojkami v úvodu druhé čtvrtky dočasně snížili na 32-27, ale to už byla labutí píseň Turů. Jejich ztráty (do půle 12) a střelecké minely znehybnily útok a domácí Prewitt (do půle 16 s trojkami 4/4) s Kovářem zařídili únik na 44-27. Na poločasovém skore 56-34 se nejvíc podepsal více než 30procentní rozdíl ve dvojkách a brejková převaha Nymburka (19-3).

Vítězům (bez Hardinga, Šafarčíka) lídroval Prewitt (22, trojky 4/4), následován Zimmermanem (14+7 doskoků), Palyzou (14) a Obasohanem (12+6 asistencí). Za hosty odpovídali Slezák, Proleta (po 13), Bujnoch a Dragoun (po 11). Nymburk kraloval zpod koše (42-14), z brejků (26-12) i na doskoku (39-21). Navíc měl fantastické trojky (21/14).

Oren Amiel (trenér ERA Basketball Nymburk): „V poslední době nám chyběla energie, ale dnes jsme nastoupili do zápasu mnohem ostřeji a s větším nasazením. Po příchodu Lukáše Palyzy máme větší rotaci. Dnes jsem odehráli dobré utkání. Nevybavuji si všechny zápasy, abych mohl říci, že to byl náš nejlepší výkon v lize v této sezoně, ale určitě jsme hráli lépe než v minulých zápasech. Měli jsme dobré tréninky, řekli jsme si pár věcí, které chceme zlepšit a dnes jsme odvedli dobrou práci. Jsem rád, když hráči hrají se zápalem. Nemůžeme kontrolovat to, jestli proměníme nebo mineme střelu, ale můžeme mít pod kontrolou nasazení, s jakým jdeme do zápasu. A kdykoli hrajeme s nasazením, tak jsem spokojený.“

Omar Prewitt (křídlo ERA Basketball Nymburk): „Byl to od nás velmi dobrý zápas. V české lize jsme se dosud trochu trápili, takže je dobře, že jsme se dokázali zvednout a ukázat i v NBL, jak dobrý tým jsme. Dokonce se dá určitě říct, že to byl náš nejlepší ligový výkon sezony. Všichni zahráli dobře, „Zim“ (Zimmerman), „Paly“ (Palyza) je také zatím dobrá posila. Střely mi dnes padaly, za což jsem rád, protože poslední dobou jsem tak dobře nestřílel. Byly tam i hezké akce od Retina Obasohana. Třeba jeho „windmill dunk“ v lize mockrát neuvidíte.“

Václav Bujnoch (power forward DEKSTONE Tuři Svitavy): „Možná teprve podruhé jsme měli slušný začátek zápasu. Pak přišly bohužel naše klasické chyby, které děláme stále, a to jsou ztráty. Naházíme soupeři míče do rukou a zrovna Nymburk je tým, který každou takovou ztrátu dokáže nekompromisně potrestat. To nás stálo slušný výsledek prvního poločasu. Druhá polovina byla už jen takové dohrávání, kdy si domácí hlídali vedení. My jsme se snažili, ukázali jsme i trochu lepší tvář než v minulých zápasech. Ovšem na Nymburk tohle stačit nemůže. Krásná přihrávka Honzy Křivánka byly příjemným pozvednutím. Přihrál krásně a já doufám, že to bude v nějakých highlightech. Nevím, jestli to tak sám chtěl, ale nikdo to od něj nečekal. Není překvapením, že na týmu po takových výsledcích už trochu leží deka. Potřebujeme začít od obrany, tam se chytit a potom to přijde i v útoku. Dostáváme průměrně přes devadesát bodů, a to se pak nemůžeme zlepšit.“

Lukáš Pivoda (trenér DEKSTONE Tuři Svitavy): „My jsme se připravovali na smrtící protiútok a přechodovou hru Nymburka. Bohužel ve druhé čtvrtině se nám absolutně nepovedlo domácí zastavit, nedobírali jsme hráče, jak jsme měli. Nechali jsme domácím spoustu otevřených střel a oni nás pokaždé dokázali potrestat. Jejich kvalita je obrovská. Zápas jsme prohráli hlavně kvůli ztrátám a nějakou nekoncentrovaností i v návratu. Dostali jsme 38 bodů z rychlého protiútoku a hodně bodů jsme inkasovali po ztrátách a to už v prvním poločase. Těší mě, že jsme zápas nezabalili a bojovali jsme. Ukázali jsme charakter, který nám chyběl v utkání proti Brnu. Já týmu stále věřím. Když budeme společně trénovat, půjdeme zápas od zápasu, stále sezonu můžeme zachránit a hlavně si udržet dobré jméno. Důležité je zůstat spolu i ve chvílích, ve kterých se nedaří. Nedávat hlavy dolů, pracovat naplno a jít postupně. Musíme se radovat z každého zápasu, který odehrajeme s nasazením. Mělo by to být automatické, ale zatím to tak není. Věřím, že i po vysoké porážce si máme co odnést, ať už to bude negativní nebo pozitivní a že na tom můžeme stavět.“

• vyztužená podkošová vozba

Absence Nymburka: rozehrávač Harding a guard Šafarčík (po zlomenině v chodidle)

Na předposlední příčce se nacházející Tuři nemají po porážkách v Ústí a v Brně právě dobré vyhlídky na vylepšení své situace, k níž zatím nepomáhá ani kompletní kádr. Tým trápí tříbodová (30 procent) i dvoubodová střelba (sdíleně devátá z 12 týmů), stále příliš ztrácí, málo doskakuje a nedostatečně brání. A to bude problém zejména na hřišti Nymburka, který má 97boový útok a doma již 190 ligových utkání v řadě neprohrál.

Aleksander Sekulič (asistent ERA Basketball Nymburk): „Asi se od Svitav čekalo více, ale jsou to teď divné časy a nevíme, jak je ovlivnily potíže s covidem a se zraněními. Je pro ně těžké vytvořit stálou sestavu. My známe jejich silné stránky a budeme se je snažit zastavit. Pro nás je důležité dobře bránit, protože Svitavy hodně střílejí za tři body a musíme si na to dát pozor a nepouštět je k volným střelám.“

Luboš Kovář (power forward ERA Basketball Nymburk): „Těším se, že uvidím bývalé spoluhráče. Oni jsou určitě silnější, než jaké mají výsledky. V létě Svitavy přivedly hodně mladých hráčů a zatím to nevypadá, že by si spolu herně sedli a správně si vyhověli. Přijde mi, že nevědí, co chtějí hrát. Když se střelcům nepovede zápas, tak působí odevzdaně. Ale každý zápas je jiný. Proti nám nemají co ztratit, mohou si více věřit a mohou hrát skvěle a pro nás to může těžký zápas. Naše obrana také zatím není ideální. Musíme bránit dobře celý zápas, ne jen nějaké úseky. Musíme si pohlídat svitavské střelce, protože se nebudou bát a budou všechno zvedat.“

Matěj Svoboda (křídlo DEKSTONE Tuři Svitavy): „Máme možnost se poměřit s jedním z předních týmů Ligy mistrů. Takový zápas je pro každého velkou motivací předvést to nejlepší, co v sobě má. Ale hlavně jako tým máme další příležitost zlepšit náš herní projev. I přes to, že hrajeme s Nymburkem, se musíme soustředit především na naši hru, protože momentálně máme problém na obou polovinách hřiště.“

Lukáš Pivoda (trenér DEKSTONE Tuři Svitavy): „Utkání s týmem, jako je Nymburk, je pro mě osobně vždy malým svátkem. Porovnat síly s nejlepším týmem ligy bude, doufám, velká motivace pro celý tým a alespoň trochu odčiníme nepovedený výkon z Brna. K tomu však bude potřeba týmový duch a maximální nasazení, což jsou atributy, které nám v Brně chyběly. Kvality Nymburku není třeba zdůrazňovat. Soupiska disponuje mnoha reprezentanty, doplněné o kvalitní zahraniční hráče a mladíky s velkou budoucností. Bude to pro nás těžká prověrka, ale rozhodně nic nevzdáváme a budeme se snažit Nymburk minimálně potrápit.“