Užitečnost

#24
35.0

Druhá stovka Opavy!

Derby severní Moravy bylo poločas vyrovnanou záležitostí, ale na přelomu druhé a třetí čtvrtiny opavský power forward Gniadek 8 body nakopl únik z 46-48 na 47-59 a od té doby jeho tým neohroženě spěl k vítězství 78-104. To je až senzační informace, neboť Opava první dva zápasy vždy vysázela nejméně 100 bodů!

Vítěznou skvadru vedli Šiřina (26+7 asistencí, 6 doskoků, 6F+, 4 zisky), Gniadek (19) a Klečka (17). Opavská tým velkolepě vládl z trojek (22/5 – 42/16) a využil i domácích selhání na trestné linii (32/17 – 15/14). Ostravu táhli Stanojevič (21), Stojačič (20+10 doskoků) a Woods (12+9 doskok).

Dušan Medvecký (kouč NH Ostrava): „My jsme měli katastrofální vstup do utkání a stálo nás obrovské množství sil to otočit. Alfou a omegou bylo vyfaulovaní Stanojeviče, který se koncentroval na diskusi s rozhodčími, kdy se dohadoval, jestli byl, nebo nebyl faulován. Bez ústředního rozehrávače a jen se Zdeňkem Jakubů proti výborně hrající Opavě se hraje těžko. Tam se zápas ztratil a Opava si to v závěru pohlídala. Dala nám 100 bodů, trenérovi soupeře se to muselo líbit a divákům asi taky. My musíme pracovat dál a zlepšit komunikaci v obraně.“

Petr Czudek (kouč BK Opava): „Mně se to hodnotí dobře. Po vyhraném zápase ta slova přicházejí sama. Pro nás je rivalita s Ostravou veliká. Pro nás to není jen derby. Většina kádru jsou kluci z Ostravy, takže já jsem jel dnes (z Opavy) s masérem a (manažerem) Dušanem Štěničkou v autobuse sám. Jde o to, aby se ti kluci nepřemotivovali. Občas se nám zde stávalo, že přílišná přemotivovanost nás brzdila a dostávala nás do problémů se ztrátami nebo fauly. Dnes to byl z naší strany výborný první poločas z hlediska útoku. Dařilo se nám i v druhém poločase. Je vidět, že kouč domácích měl dobrou ruku při výběru posil. Jejich individuální schopnosti jsou dobré, ale je vidět, že je teprve začátek a chybí souhra v obraně. Toho jsme využili a i díky větší rotaci hráčů jsme v těch momentech, kdy se lámal zápas, měli více sil. Důležité bylo i to, že hlavní rozehrávač NH Stanojevič se vyfauloval. Ostrava již pak neměla sílu zápas zvrátit. My jsme odskočili na 20 bodů a pak se nám hrálo lehce. Padaly nám tam trojky, které by jindy nepadaly. Soupeř sice chtěl, ale rozhoduje hlava a ta byla na naší straně. Dohráli jsme to do vítězného konce a jsem rád, že si zahrálo všech 12 hráčů.“

16 26 42 21 10 11 19 26 114 104

Optikou prvního kola nahlíženo, měly by být misky vah v severomoravském derby nakloněny na opavskou stranu. Tým Petra Czudka na úvod soutěže naložil Lions stovku a vypadá, že je dobře připraven, což ukázal zejména reprezentační dirigent Šiřina. Jeho skvadra zahájila zápas se třemi rozehrávači a při takovém složení bude vynikat velkou pohyblivostí a sdílením míče.

Ostrava naznačila svůj potenciál v úvodním duelu v Nymburce až po změně stran. Její skutečná výkonnost se nicméně ukáže v jiných zápasech než v tom s největším favoritem. NH sehrává zbrusu nový tým, který však při aktuálním formátu soutěže nedává moc prostoru pro zkoušení a ladění formy. Alespoň podle bodů se v Nymburce ukázalo, že nové zahraniční akvizice si v útoku dokážou poradit, i přes desítku ztrát třetího střelce slovenské extraligy minulé sezony Stojačiče. Teď k tomu ještě tito hráči musí přidat obranu, proti sehrané opavské mašině to bude potřeba dvojnásob.

Filip Zbránek (forward BK Opava): „V Ostravě to bude derby se vším všudy, i když Ostraváků tam  hraje minimum. Chceme samozřejmě vyhrát.“