8.0

#21
7.0

Síla americké legie

55 bodů, 20 doskoků a 16 asistencí americké jízdy Wall, Burnet, Autrey (16+8 asistencí a 7 doskoků) položilo základ k vysokému pardubickému vítězství (99-74) nad Brnem. Tomu bez centra Paintera chyběla větší prezence pod košem a mmcité zaostalo na doskoku 46-34. Ještě horší to bylo s péčí o míč, neboť 27 ztrát na zápas nejvyšší soutěže je už více než příliš.

Se svými 21 ztrátami však nemůže být spokojena ani Beksa, již už příští týden čeká vstup do Europe Cupu. Radost naopak může mít z 16 zisků, 35 brejkových bodů a 32 házených šestek.

Hosté 4 ztrátami za úvodní 3 minuty domácím usnadnili už vstup do utkání, ale Beksa před 1011 diváky začala soupeři vše vracet a na startu druhé části ukazovalo skore remízu. Až brněnské minuté střely a další ztráty během této periody vzaly hostům vítr z plachet a americké trio Beksy se postaralo o dvojciferný odskok. Ještě po 27 minutách se Brňanům naposledy podařilo stlačit rozdíl na 10 bodů, ale pak už to byla vláda jednoho týmu.

Hlavními postavami hostů byli křídelník Nehyba (18+9 doskoků), který si bez větší NBL-zkušenosti zapsal o míle osobní střelecký rekord v lize, dále Sinadinovič (15) a Simpson (13+10 doskoků).

Zoran Helbich (kouč mmcité Brno): „Měli jsme celý zápas problém pod košem, protože jsme přijeli s velice úzkou rotací na pozici 5. Musíme zapracovat na taktice a na koncentraci hráčů na utkání, aby plnili pokyny, které dostávají. Přeji Pardubicím hodně štěstí v evropském poháru. Myslím, že dnes předvedly výkon, po kterém mohou jít do evropských bojů bez obav.“

Tomáš Bartošek (kouč BK JIP Pardubice): „Povedl se nám díky obrovské energii vstup do zápasu a získali jsme náskok deseti bodů. Pak jsme ovšem opět ztratili koncentraci, stejně jako v Ostravě. Dovolili jsme Brnu skórovat z jednoduchých pozic, bez výpomci, tím se Brno dostalo do hry a vyrovnalo. V šatně jsme si řekli pokyny, které jsme následně byli schopni plnit při vstupu do druhého poločasu. Ve třetí čtvrtině jsme navýšili náskok na 20 bodů a pak se utkání již pouze dohrávalo. Měli jsme problém s menší sestavou Brna, kdy se nám v obraně stávalo, že jsme nestíhali a s tím se musíme do dalších zápasů vypořádat, abychom v tomto ohledu byli lepší.“

Radek Pumprla (křídlo mmcité Brno): „Rozhodly body z rychlého protiútoku, na které to bylo 35-7 pro domácí. Pvní poločas jsme byli Pardubicím vyrovnaným soupeřem, pak jsme jim již nestačili.“

David Škranc (křídlo BK JIP Pardubice): „Věděli jsme, že Brno přijelo v úzké rotaci, takže jsme chtěli hrát rychle a uběhat ho, což se nám nakonec podařilo. Zejména v prvním poločase se musel divákům basketbal velice líbit, hrálo se nahoru dolů, skore bylo vyrovnané. Ve druhém poločase jsme Brnu odskočili a bylo vidět, že mu docházejí síly, navíc se k tomu přidaly problémy s fauly, což znamenalo, že oni museli polevit v obraně a to rozhodlo zápas.“

13 21 34 12 11 27 18 25 47 74

Absence Pardubic: křídlo Pandula (srdeční rekonvalescence), power forward Formánek.

V duelu soupeřů s přesně opačnými bilancemi by Beksa při svém tlaku v obraně (12 zisků), síle na doskoku (39) a útočné potenci neměla mít doma problém. Stále v užší rotaci fungující Brňané se o něco zvedli příchodem křídla Mikuliče (průměry 12 bodů, 3 asistence), ale 72bodový útok – i přes velkou snahou všech zahraničních akvizic - stále není velkou hrozbou, a to zejména při 20 ztrátách na utkání. A na druhé straně kurtu se tým nemůže spolehnout ani na 88bodovou propustnost obrany.

Josef Příhonský (křídlo BK JIP Pardubice): „I s ohledem na užší základní rotaci Brna bychom chtěli navázat na předchozí zápasy a hrát rychle, ve vysokém tempu, což je náš cíl pro všechny zápasy. Proti Ostravě jsme měli úseky, kdy jsme to aplikovali, a bylo vidět, že jsme soupeře jasně přehrávali. Na to musíme navázat, protože jakmile zpomalíme, hra se vyrovnává. Naše síla je v rychlém přechodu na útočnou polovinu a v nátlakové obraně, to musí být náš styl. V přípravě jsme takto hráli celé zápasy a dokázali to vydržet, neměli jsme s tím problém. Teď, jak začala soutěž, od tohoto stylu chvílemi upouštíme a máme výpadky. Neřekl bych, že je to otázka koncentrace, spíš více přemýšlíme o taktice a nehrajeme tak jednoduše, občas si to trochu komplikujeme. Bavíme se s trenérem o tom, že bychom se k tomu chtěli vrátit: presovat, hrát rychle a jednoduše. Věřím, že už nyní proti Brnu to ukážeme.“

Atrakce utkání: vystoupení cheerleaders IM Cheer Pardubice a tanečníků Aerobic centra KidFit, v divácké soutěži bude hlavní cenou voucher na konzumaci v restauraci Toscana v hodnotě 500 korun a vstupenky na utkání FIBA Europe Cupu mezi Beksou a Apoelem Nikósie.