30.0

#7
12.0

Beksa v prodloužení a 16 trojek!

Sluneta dál obtesává první velké překvapení sezony. A Beksa jí ho v předehře pátého kola nedopřála jen s notnou dávkou štěstí. Domácí duel nakonec před 715 diváky urvala 93-90 v prodloužení.

První varování vyslali sluneťané už v první čtvrtině, kdy za stavu 14-7 vyskládali díky 7 ztrátám domácích (z 8 v první čtvrtině) pětiminutový obrat na 14-20. Sami však v této části ztratili míč 7krát.

V dalším průběhu už se hrálo prsa na prsa, přičemž hosé drželi hodně zkrátka úderné americké duo Beksy Autrey – Burnett. První se poprvé prosadil až v závěru první půle, druhý dokonce až po 35 minutách. Bylo to ale i tím, že kvůli vyfaulování odehrál jen 10 minut a ze hry šel už 4 minuty do konce čtvrté části.

Pandy se po 7 bodech Igrutinoviče v řadě vyšvihly na začátku 40. minuty do vedení 78-80, ale po Srbově ztrátě 10 vteřin před koncem čtvrté čtvrtiny dostala poslední šanci Beksa a Nečas ze svého 11. doskoku dopichem Půlpánovy trojky, jenž jej posunul na 13 bodů, poslal drama do prodloužení.

Infarktové chvíle neskončily ani poté, neboť hosty podržel v nastavení dvěma trojkami Šotnar, který necelou minutu do konce srovnal na 88-88. Pak ale 16. trojkou Beksy kontroval Kotas, jeho spoluhráč Wall vzápětí na trojce zblokoval Bosáka a po získaném faulu upravil na 92-88. Smith ještě trestnými hody snížil, aby domácí Potoček proměnil jednu šestku a Smith už závěrečnou trojku minul.

Hosty v prodloužení srazily 4 ztráty. A jinak tomu nebylo ani ve velké části zbytku utkání. V něm Sluneta napočítala sebezničujících 23 ztrát, z nichž rezultovalo téměř třicet pardubických bodů. Beksa si navíc pomohla i 48 body z trojek (ze 42 pokusů, 38procentní úspěšnot). A při jejích 24 bodech ze 17 útočných doskoků mělo Ústí těžkou kartu se této produkci vyrovnat.

Samo však mělo také kvalitní trumfy. Vedle 13 útočných doskoků to byla šestková bilance 27/20 a čtyři silní střelci – Smith (27+6 doskoků a 5 asistencí), Igrutinovič (16+6 doskoků), Pecka (14+8 doskoků) a Šotnar (14, trojky 9/4). Svých prvních 8 minut sezony zapsal pivot Šteffel.

Beksu drželi především Wall (17+6 doskoků a 5 asistencí, +14), Autrey (18+6 doskoků, 4 asistence, 3 zisky a 0 faulů za 39:26) a Nečas (13+12 doskoků, +14).

Antonín Pištěcký (kouč SLUNETA Ústí): „Ell Sanders řekl - a já s tím souhlasím -, že nevyhrálo lepší družstvo, ale trošičku šťastnější družstvo. Když jsme sem jeli, samozřejmě jsme si byli naprosto vědomi síly pardubickýho týmu a řekli jsme si, že po nezdarech na venkovních hřištích zkusíme extrémně zagresivnit obranu a začneme si vypomáhat hodně vevnitř, což se nám dařilo. Jistě jsme věděli, že tím pádem otevřeme prostor pro střelbu za tři body, a tak nějak jsme doufali, že to soupeři ne až tak úplně padne. Nicméně nemyslím si, že by - i když to možná bude znít trošku šíleně - 16 obdržených trojek bylo důvodem, proč jsme prohráli. Myslím - a možná se mnou ne všichni budou souhlasit -, že to bylo v tom, že jsme poztráceli spoustu balonů a obdrželi z toho strašně moc jednoduchých košů. Jestli se statistika nemýlí, tak jsme dokonce dostali 27 bodů z rychlých protiútoků a to nás možná stálo vítězství. A pak v závěru, když máme nějakých 20 vteřin do konce, my máme asi 10 vteřin na útok, balon v ruce, jsme plus dva body, stačilo si dojít pro faul, pro cokoliv, abychom vedení navýšili, jsme ztratili míč. I přesto jsme ještě mohli využít taktického faulu, který jsme taky nepoužili. A když se vystřelilo, tak jsme měli doskočit, ale nedoskočili. Nebyli jsme schopni za 15 vteřin vymyslet tři věci, kterými jsme vlastně umožnili to, že Pardubice tady teď sedí jako vítězný tým.”

Levell Sanders (kouč BK JIP Pardubice): „Zopakuju to, co řekl trenér hostů, a co jsem mu řekl i já před chvílí: lepší tým dnes nevyhrál. Nechci tu teď sedět a říkat, že jsme nehráli tohle nebo tamto, Ústí hrálo výborný zápas a musíme mu dát kredit. Po tom, co jsem sledoval předchozí dva zápasy Ústí, jsem řekl svým hračům, že hrají agresivně, vybíhají do protiútoků a to jsou věci, které musíme zastavit, jestli chceme vyhrát. Nemyslím, že by se nám dařilo zastavovat protiútoky, ale nehráli jsme špatně proti soupeřově nátlakové obraně. Ale znovu opakuji: jsem rád za každou výhru, kterou můžeme získat, a taky jsem rád za to, že veteráni jako Lukáš Kotas jsou zpět, protože on nám velmi pomohl. Potřebovali jsme vše, co nám dnes dal.”

Ladislav Pecka (power forward SLUNETA Ústí): „My máme problém se vstupy do zápasů. Dneska se nám to povedlo, drželi jsme se soupeřem krok, bojovali jsme se vším, co jsme měli. Bohužel, rozhodly detaily a Beksa urvala vítězství.”

Lukáš Kotas (guard BK JIP Pardubice): „Bylo to vydřené vítězství. Ústí má velmi kvalitní tým a navíc basketbal, který hraje, je hodně nepříjemný a rychlý. Při dnešním trendu pískání, kdy nemůžeme zastavovat rychlé protiútoky taktickými fauly, je to hodně nebezpečné, na což jsme opravdu byli upozorňovaní. Dneska jsme se chtěli - jako každý zápas - dostat do trošku vyššího vedení, uklidnit se, bohužel se nám to nepovedlo. Celý zápas byl nervózní, asi i proto, že se nedostal do hry Dominez Burnett, který si bohužel rychle udělal dva fauly, pak třetí, pak čtvrtý. Moc toho nenahrál, jeho útočná potence nám chyběla, ale vítězství je hrozně dobré. Mohli jsme prohrát v základní hrací době a byli bychom smutní, takhle se to prostě otočilo a jsme šťastní. Souhlasím, že vyhrál šťastnější tým.”

13 33 46 17 8 23 21 20 88 90

Absence Pardubic: křídla Pandula (srdeční rekonvalescence) a Příhonský (rekonvalescence po operaci kolena).

Absence Ústí: pivot Šteffel (rekonvalescence po operaci zad), rozehrávač Dolanský (start nejistý, zraněná třísla).

Sluneta přijíždí do pardubicklé haly Dašická i s nejužitečnějším hráčem ligy Ladislavem Peckou, který má v ratingu po 4 kolech astronomický průměr 30,75! Severočeši mají zatím vysoce produktivní útok (89), ale stejně děravou obranu (88), což kontrastuje s průměrným skore Beksy (80-77).

Rozehrávači hostů Šotnar s Gloverem (případně Igrutinovič) se budou muset připravit na velký obranný tlak domácích, Sluneta mu ovšem bude i bez centra Šteffla čelit s širokou paletou 9 opěrných hráčů. Ostře sledované souboje budou na perimetru, kde má nyní Sluneta velkou sílu (Igrutinovič, Šotnar, Glover, Bosák, Smith) a Beksa výjimečné individuality v Burnettovi s Autreym. Neméně zajímavé to bude pod košem (za domácí Nečas, Švrdlík, Kohout versus Pecka, Abercrombie, Votroubek).

Na jména má nyní Ústí velmi kvalitní sestavu, zejména venku z nich však ještě musí poskládat i tým do obrany. Pozor si bude muset dát na pardubický doskok, otázkou pak bude, nakolik se dosud lehkovážným domácím podaří limitovat hrůzný průměr ztrát (18,5).

Levell Sanders (asistent BK JIP Pardubice): „Díval jsem se na zápasy Ústí proti Prostějovu a Kolínu. Sluneta patří mezi týmy, které chtějí hrát hodně rychle, když má třeba na pozici 4 Pecku nebo Šmída a na pozici 5 Abercrombieho, doskočí míč a hodně rychle jdou dopředu. Mají dobrý tým, a když jim dovolíme hrát jejich hru, můžeme mít problém. Důležitý bude náš rychlý návrat do obrany. Zároveň se chceme prezentovat naším stylem, tedy agresivní hrou a konstantním tlakem na míč. To je způsob, kterým chceme hrát každý zápas.“

Antonín Pištěcký (kouč SLUNETA Ústí): „Pardubice jsou týmem, který se netají svými nejvyššími ambicemi, což potvrzují svými výkony od začátku sezony. My se pokusíme dát po středečním zápase co nejrychleji fyzicky do pořádku tak, abychom předvedli maximum možného a pokusili se s trochou štěstí urvat dva body.“

Atrakce utkání: vystoupení cheerleaders IM Cheer Pardubice a taneční skupiny DC Inferno Kolín, soutěž o vstupenky na první utkání základní fáze FIBA Europe Cupu a o medovník od kavárny Nano Café.