10.0

#7
10.0

Ústí si zašláplo šanci. Opět 22 ztrát!

Pandy si budou ještě dlouho drbat hlavu za to, jak daly domácím Pardubicím tenhle zápas na podnose v situaci, kdy mohly provést rozhodný úder. Na Beksu měly, ale velkou šanci propásly, když jejich katem byly - jako v posledních utkáních obvykle – ztráty. Ač po poločase se držely na nadějných sedmi, zápas končily na čísle 22, už podruhé v řadě a počtvrté v posledních 6 utkáních! A při 9 chybách Beksy je vlastně s podivem, že až do konce byl duel dramatem. Domácí jej však nakonec zvládli urvat 91-86 a v tabulce se už vysunuli před Opavu.

Po 23 minutách byla Sluneta vpředu 51-56 a domácí tím čím dál víc znervózňovala. Pak ale přišla sebedestruktivní pětiapůlminutovka s 8 ztrátami (částečně i do pardubické zóny), a ač po ní bylo skore vyrovnané, právě tady Severočeši přišli o svou největší šanci. A když prvních 5 minut poslední čtvrtiny přežili na 1 ztrátu, za zbylých pět jich přišlo dalších 6. A nejistá Beksa musela za míče posílané přímo do jejích rukou tiše děkovat.

6 minut do konce ztrácela 75-76, pak ale povstal domácí lídr Pandula, který na svou trojku navázal i 6 bodů z brejků po ústeckých nabídkách a jeho tým za necelé 2 minuty utrhl rozhodující náskok (86-76). Hosté se ještě dostali na 5, ale další ztráty už je blíž nepustily.

Do takové koncovky přitom zápas hraný na Dukle vůbec dospět nemusel. Beksa totiž začala útočným koncertem, když v první čtvrtině minula jen 4 střely a pouze dvakrát ztratila, což jí dalo vedení 31-20. Právě tady ale mohla vést ještě víc. Nedůsledná obrana i boj o odražené míče plus děravý obranný doskok, tedy slabiny, jež ji provázely velkou část zápasu, však pomohly udržet Ústí na distanc. Sluneta vedená střelcem Barhamem se postupně rozehrála a na 17 útočných doskocích a 18 bodech z nich vystavěla svou dlouhotrvající naději.

Domácí spasilo 27 brejkových bodů a pomohla jí i vyrovnaná paleta 5 dvojciferných střelců na čele s Pandulou (20) a Wallem (17, MVP utkání). Nad všemi ovšem čněl autor triple doublu Nečas, který ke 13 bodům přidal 10 asistencí i 10 doskoků! Nenápadným způsobem přihodil 6 bodů, 9 asistencí a 5 doskoků za 29 minut rozehrávač Půlpán. Jeho kolega z rozehry Sanders byl v první půli ošetřován, a byť se do hry vrátil, mohl utkání dohrávat s limitem.

Za Slunetu nejvíc řádili Barham (22+10 doskoků, 5 asistencí) a Čarnecký (21, trojky 7/5, 5 asistencí, v zápase laboroval s kotníkem), kteří ale oba zapsali i po 5 ztrátách. Do půle aktivnější Abercrombie (8) zaznamenal po změně stran už jen 4 body. Tým ho několikrát nevyužil ve výhodných situacích a on sám "míjel" některé nadějné "mismatche".

Martin Stavěl (asistent Sluneta Ústí): "Jsem rád, že po té mizérii, kterou v podstatě poslední dva tři týdny předvádíme na hřišti, jsme - aniž by to málokdo čekal - od druhé čtvrtiny byli v zápase. Ten byl vyrovnaný a dokonce jsme chvílemi po očku mohli pokukovat, že bychom mohli po dlouhé době vyhrát v Pardubicích. Samozřejmě ale jako trenér nemůžu být spokojen s prohrou. Obrany na obou stranách dneska hořely, o tom svědčí 90 bodů na obou stranách, nicméně my jsme potřebovali nějaký takový zápas, abychom dokázali, že i se silnějším týmem, což Pardubice jsou, jsme schopni odehrát vyrovnané utkání. To se povedlo a s tím jsem spokojený. Co nás ale limituje ve všech zápasech a co dnes bylo zase rozhodujícím faktorem, je neuvěřitelné množství hloupých ztrát. Dnes jsme jich udělali 22 a s tím je vlastně zázrak, že jsme hráli s Pardubicemi vyrovnaně. Trochu jsme to vykompenzovali aktivitou na útočném doskoku, ale to nestačilo."

Dušan Bohunický (kouč BK JIP Pardubice): "My se taky potýkáme dlouhodobě s herním projevem, který není podle našich představ. Dnes jsme vstoupili do zápasu dobře v útoku, hráli jsme extrémně rychle dopředu, ale v první polovině, kdy jsme dostali jen v první čtvrtině 20 bodů, bylo strašně moc jednoduchých košů Ústí, kdy jsme nezatáhli správně dolů, nebo jsme otevřeli první kombinaci tak, jak jsme nechtěli. Náš největší problém byl v situacích, kdy jsme dobře zatáhnuli, ale následně jsme byli trestáni útočným doskokem soupeře, což byla zbraň, která držela Ústí v zápase. Až ve druhé půli - shodou okolností ne tolik aktivní zónovou obranou, byť v dobrém postavení - jsme otočili zápas, kdy jsme se jednoduchými zisky dostali do protiútoků, jež jsme samozřejmě chtěli hrát i při té aktivní (osobní) obraně. Stále jsme ale měli problémy v určitých situacích - víme, že nám Barham dá otevřenou pozici a není možné, abychom ho nechali v situacích, kdy přijme balon, mít jednoznačně otevřenou střelu. Na těchto taktických věcech nebo mentálních chybách bychom měli víc pracovat. Je důležité, abychom dokázali fungovat o hodně líp na obranné polovině."

Stanislav Votroubek (power forward Sluneta Ústí): "Po těch předchozích zápasech jsme odehráli daleko lepší utkání a máme se od čeho odrazit. Koncovku rozhodly naše hloupé chyby, kdy jsme Pardubicím dali čtyři protiútoky a tam se to zlomilo. Takže od nás relativně dobrý zápas, ale před námi jsou teď jiná důležitá utkání a doufám, že nám tento výkon pomůže, abychom v nich uspěli."

Radek Nečas (power forward BK JIP Pardubice): "Do zápasu jsme vstoupili velmi dobře a aktivně v útoku, ale v obraně jsme dostávali strašně moc jednoduchých košů. Hlavně se to stalo krátce po tom, co jsme sami skórovali, takže i když jsme vedli o 10, najednou to byla plichta a vlastně jsme Ústí nechali rozehrát, jeho hráči se chytli a hráli se sebevědomím. Nicméně já bych zápas hodnotil pozitivně, protože zatím všechna utkání, co jsme vyhráli, jsme vyhráli velkým rozdílem a naopak všechny zápasy, které jsme hráli natěsno, jsme bohužel prohráli. Dnes jsme nehráli dobře, a přesto jsme vyhráli. To nás do dalšího průběhu určitě posílí, i když jistě předpokládaným favoritem jsme byli my a všichni očekávali, že vyhrajeme o víc bodů. Koncovku jsme rozhodli my a nenechali jsme si ji jen spadnout do klína, a to agresivní, i když zónovou obranou. Měli jsme zisky, takže jsme Ústí v daný moment přejeli a to je pozitivum, které si musíme přenést do dalších zápasů."

Vzájemný zápas: 1-0

Pardubice se i bez distancovaného power forwarda Švrdlíka (chybět bude i proti Ústí, stejně jako guard Potoček) a guarda Kotase dokázaly vyrovnat s náročným duelem v Ostravě a zápas s Ústím by tak rovněž měly zvládnout. Slunetě po kruté prostějovské sprše rozhodně není do zpěvu a chytnout se vzápětí na palubovce dalšího z favoritů pro ni bude v aktuální situaci nesmírně těžké. To ovšem neznamená, že Beksa může cokoli podcenit.

První úkol Slunety je zřejmý. Za posledních 5 utkání má průměr 20,6 ztráty (3krát 22) a s tím se ligové zápasy vyhrávají jen výjimečně. Tým tak pokaždé nastřílel nanejvýš něco přes 70 bodů a to bez super kvalitní defenzivy k úspěchu nemůže vést.

JIP zejména doma musí ukázat, kde je jeho síla. V obraně bude nejspíš zdvojovat Abercrombieho, aby lehčí váhy Kohout a Nečas nenachytaly brzké fauly, a naopak v útoku musí oba Američana zaměstnat svým pohybem. Tlak obrany na rozehru by měl domácím přinést zisky a snadné body z brejků, neboť ústečtí rozehrávači mívají problémy s větším počtem ztrát.

Tomáš Bartošek (asistent BK JIP Pardubice): "V minulém utkání v Ostravě jsme se snažili zagresivnit obranu, být maximálně aktivní, tlačit na soupeřovy hráče a dostávat je do těžkých situací. Jsem přesvědčený, že toto vítězství náš tým povzbudí a my navážeme na tento výkon i proti Ústí. Naším cílem bude dostávat soupeře pod tlak a využívat rychlých protiútoků. V ústeckém týmu jsou určití bodoví lídři, zejména Pecka, Barham, Čarnecký a nedávno příchozí pivot Abercrombie, ale my se chceme soustředit sami na sebe, pokračovat v kvalitním obranném výkonu z Ostravy a od toho se odrazit."

Vladimír Hejl (forward Sluneta Ústí): "Těžká série venkovních zápasů se blíží ke konci a my ji chceme zakončit lepším dojmem, než jsme zanechali v Prostějově, protože tým na to máme dobrý. Na Beksu se pořádně připravíme a do zápasu půjdeme s tím, že nemáme co ztratit. Budeme bojovat, nic jiného nezbývá."

Atrakce utkání: hlídaný dětský koutek (od 17 hodin do konce utkání), v přestávkách proběhnou soutěže o medovník od kavárny Nano Café a také o 2 vstupenky na akci "Hrajeme spolu za Pardubice II" (den konání 16. ledna), vystoupí taneční skupina T-komplex z Vysokého Mýta a cheerleaders IM CHEER Pardubice, komentovaný přenos na BeksaTV začne v 17:50 se spolukomentátorem Zbyňkem Pospíšilem.