5.0

#33
3.0

Beksa udeřila ve čtvrté čtvrtině

Dušan Pandula vedl sedmi body včetně dvou trojek rozhodný nápor Pardubic na startu čtvrté čtvrtiny, který oslabené hosty katapultoval k triumfu 68-80 na ostravské palubovce. Beksa právě aktivitou svého lídra získala dílčí náskok, který si už pak i přes dorážení NH nenechala vyrvat. Domácí byli naposledy blíž 3 minuty do konce, kdy Číž snížil na 66-71. Právě zavření ústřední zbraně NH na 17 bodů a 5 asistencí při střelbě 18/7 bylo výhrou hostů, kteří navíc hlavní doskakovací opoře NH Kerrovi povolili pouhých 5 doskoků za 40 minut.

Beksa doskok celkově ovládla, když v útoku získala 15 druhých šancí proti 7 NH. V zápase získala první – náhradníky tažený - náskok už na přelomu úvodních dvou čtvrtin (17-29), ale to ještě Číž, Koloničný a spol. dokázali reagovat (33-33). V závěru už ale úzká rotace Ostravy stejný kousek nezopakovala, když navíc Beksu podržel několika koši Nečas.

Z vyrovnané legie JIP čněl jen 19bodový MVP utkání Pandula. Jeho tým důležitý zápas i bez Kotase se Švrdlíkem vyhrál zpod koše a převahou v trestných hodech. Domácí playmaker Číž za 40 minut neházel ani jednu šestku. Na straně hostů byl důležitý 27minutový výkon rozehrávače Půlpána s 8 body a 6 doskoky. Kolega z rozehry Sanders přiložil 17 minut s +15 body.

Dušan Medvecký (kouč NH Ostrava): "Jsem spokojen se třemi čtvrtinami, kdy jsme s favorizovanými Pardubicemi drželi krok. Pak rozhodly dvě trojky Dušana Panduly. Ty nás zlomily a my už pak neměli morální sílu v té úzké rotaci se vrátit do zápasu. Zvítězil lepší tým."

Tomáš Bartošek (asistent BK JIP Pardubice): "Až na malé výjimky ve druhé čtvrtině jsme měli utkání pod kontrolou a byli jsme lepší. Zajímavý fakt je, že během prvního poločasu jsme měli 10 ztrát a ve druhém jen jednu. Soupeře držely trojky. To jsme věděli a s přibývajícím časem jsme si to pohlídali. Pak se NH dostávala do těžkých pozic, které již neproměňovala."

Vzájemný zápas: 0-1

Za standardních podmínek by Beksa přijížděla v roli favorita, ovšem poslední dění domácím fanouškům nejspíš uchystá vyrovnaný duel. Ač na ostravské straně není známa zdravotní situace forwarda Bratčenkova, absence pardubických opor Švrdlíka (disciplinární trest za vyloučení v utkání s USK) a Kotase (natržený zadní stehenní sval) plus už dvě porážky Beksy v řadě budou hrát pro NH.

Východočeši jsou aktuálně pod ještě větším tlakem, neboť už spadli na bilanci 8-5, a byť jsou stále na kontakt se třetím místem, už tři domácí porážky nevěstí nic dobrého. Na druhé straně tým může aktuální situace semknout a Ostravu může i na její palubovce zdolat.

V cestě však bude stát úporná domácí defenziva a velmi důležitou roli bude v duelu hrát doskok. Pardubice v této disciplíně stále vedou, ale naposledy s nimi USK uhrál v tomto segmentu nečekanou remízu. NH jako dlouho absolutní špička v posledních 4 duelech snad kromě domácího utkání s Pandami na doskoku za předchozími výkony dost zaostala, a proto bude její sobotní výkon při lovu odražených míčů velmi důležitý. U doskoku přitom zásadně platí, že je otázkou vůle, hodně se na něm pozná, jak který tým bojuje, a ultimátní odměnou je, že každý úspěšný doskok – a je jedno, zda v útoku či obraně - bere jednu šanci na útok soupeři.

U NH bude také důležité, kolik při hře do osobní obrany vytěží z oblíbené přebírací taktiky JIP. Vzhledem k posledním zářivým výkonům playmakera Číže by to nemuselo být málo. Situace však musí na hřišti dobře vyhodnocovat nejen on, ale také oba američtí spoluhráči na perimetru.

Dušan Medvecký (kouč NH Ostrava): "Pardubice jsou favoritem. My budeme opět bojovat a bránit a uvidíme, jestli to v naší úzké rotaci bude na "perníkáře" stačit."

Dušan Bohunický (kouč BK JIP Pardubice): "Domácí se opírají především o čtveřici hráčů: rozehrávače Číže, křídelníka Hookera, na pozici 3 nebo 4 o Kerra a pod košem o Bohačíka. Tato čtveřice hraje skoro 40 minut, takže naším cílem bude vytvářet na ni v každém okamžiku velký tlak, dostat ji do fyzického vypětí, aby to v rozhodujících chvílích byli tito hráči, kdo budou mít méně fyzických sil. Tak jako vždy chceme rychle přecházet na útočnou polovinu hřiště a z pohledu obrany soupeři nechceme dovolit jednoduchou přechodovou fázi, aby nemohl odpočívat. Pokud jde o nejsilnější stránky ostravských lídrů, u Kerra je to útočný doskok, u Hookera nebezpečnost zpoza tříbodového oblouku, čímž nám škodil i v prvním zápase v Pardubicích, a u Číže zejména řešení kombinace pick-and-roll."