7.0

#33
3.0

Nové hřiště pokřtili obratem v koncovce

Pardubická osa zkušených si vzala na starosti první domácí duel na nových prknech haly Dašická, když bylo týmu nejhůř. Za stavu 61-63 se stále nepoddajnější Novou hutí zavelel k finální zteči trojkou Wall - po útočném doskoku opět pěvného pilíře hry JIP Kamila Švrdlíka. Rozehrávač Sanders vzápětí přidal šestky na 66-63, což byl jeho třetí a čtvrtý bod v utkání. A klíčový nájezd na 68-64 16 vteřin do konce proměnil Pandula. Po snížení Caldwella už museli hosté faulovat a Bekse dal definitivu dvěma proměněnými trestnými hody na konečných 70-66 kapitán Kotas.

Po dalším velkém triumfu sahající NH posledních 4:18 stihla pouhé 3 body, když dvakrát nestihla ani odpoutat střelu v limitu 24 vteřin. Nekorunovala tak svůj obrat v zápase, který jí ve druhé čtvrtině už téměř unikl z rukou.

Beksu si tam na ramena posadilo duo Švrdlík (11) – Půlpán (9), jež za stavu 12-17 vysázelo 20 bodů a potáhlo tým do trháku 32-21. Z něj pak domácí žili až do závěrečné čtvrtiny, než trio Hooker, Kerr a Číž soustavou svých tref včetně řady trojek poslalo do vedení Novou huť.

19letý pardubický playmaker základní sestavy Viktor Půlpán má za sebou první opěrný zápas nové sezony. V kulise 870 diváků vedl tým 18 body s trojkami 5/3 a pětice s ním na hřišti byly 14 bodů v plusu, když point guard osobně asistoval i u závěrečného obratu. Po 14 bodech do pardubického tlumoku přihodili Pandula a MVP Švrdlík, nikdo další nepřešplhal kótu 6.

Jak dopadl pardubický návrat v ostravském dresu Petra Bohačíka? Zajímavě. Power forward byl sice zavřen na 2 body (7 doskoků a 4 asistence, z pole 6/1, z toho trojky 4/0), ale za jeho 32 minut byla NH o 5 bodů vpředu.

A kdo nesl šestičlennou eskadru hostů až k závěrečnému dramatu po střelecké stránce? Zámořské trio Kerr (14+16 doskoků), Caldwell (17+7 doskoků), Hooker (13, trojky 8/4, 5F- za 22 minut) a všeplatný Číž se svými 18 body (trojky 11/4), 7 asistencemi a 6 doskoky.

NH trápila domácí především doskokem (53 ku 41 Beksy, z toho 19 v útoku) a také 9 trojkami z 30 pokusů. JIP se opíral o hru s minimem ztrát (8) a 18 dvojek proti 14 ostravským.

Dušan Medvecký (kouč NH OSTRAVA): "My jsme do zápasu vstoupili tak, jak jsme chtěli, a to dobrou obranou. Řekli jsme si, že jestli chceme uhrát s Pardubicemi slušný výsledek, musíme bránit, což jsme v první čtvrtině splnili, a hráli jsme na obranné polovině tak, jak jsme si představovali. Ve druhé čtvrtině Pardubice trochu přitvrdily v obraně a začaly všechno přebírat, na což jsme nemohli najít recept. K tomu se nám nedařilo v útoku, ztratili jsme koncentraci v obraně a Pardubice šly do vedení. Nicméně ve druhém poločase klobouk dolů před kluky, protože jsme se hlavně dobrou trpělivou hrou v obraně vrátili do zápasu. Pomohly nám i trojky Hookera, který se chytnul ve čtvrté čtvrtině, a šli jsme do vedení. Nicméně Hooker se pak vyfauloval, což byla dost podstatná věc do koncovky. Tam dle mého soudu rozhodla trojka Walla, ke kterému se šťastně odrazil balon, a naše neporozumění při přebírání clon na míč. Následně jsme dostali jednoduchý koš a bylo po zápase."

Dušan Bohunický (kouč BK JIP PARDUBICE): "Hráli jsme v sezoně poprvé v hale na Dašické, po jednom tréninku. Je to pro nás opět nové prostředí a věděli jsme o kvalitě Ostravy, která má systém založený na hře Adama Číže. Vstupovali jsme do zápasu s tím, že nechceme dovolit jednoduché nájezdy do vnitřního prostoru a chtěli jsme pouštět Číže do našich pivotů. To se nám tak úplně nepodařilo, často jsme ustupovali z pozic na silné straně. Druhý problém vidím na obranném doskoku. Při té síle, kterou máme v dolním postavení, nemůžeme dovolit soupeři tolik útočných doskoků. Na druhou stranu z pohledu obrany bych chtěl vyzdvihnout naši dobrou komunikaci. Udrželi jsme soupeře na nízkém procentu střelby a nenechali mu moc jednoduchých střel. To nás musí zdobit i do dalších zápasů."

Adam Číž (rozehrávač NH OSTRAVA): "Jak řekl trenér, chceme letos stavět na obraně. To se nám v tomto zápase povedlo. Sice jsme prohráli o čtyři body, ale já bych tam viděl jenom pozitiva. Jsme vlastně nový tým a můžeme se prezentovat touto naší obranou – dostat 70 bodů od Pardubic u nich je podle mě výborné. V závěru nám už chyběla jak zkušenost, tak sehranost. Jak říkal trenér, něco jsme si tam špatně přebrali. Dlouho jsme taky nedokázali dát koš ze hry, pouze ze šestek. To asi zápas rozhodlo, ke konci už nám možná i trochu chyběly síly, protože jsme celý zápas dotahovali. Ve druhé čtvrtině nám Pardubice trochu ujely, překvapily nás tím přebíráním. Snažili jsme se dostat míč víc pod koš, ale jsme nový tým, máme hodně nových cizinců, takže si to musíme ještě v šatně ujasnit. Celkově můžeme být jedině spokojení. Byl to náš první prohraný zápas, o čtyři body venku, nemáme se za co stydět."

Dušan Pandula (forward BK JIP PARDUBICE): "Naší největší slabinou byl obranný doskok. Z toho se musíme poučit do dalších zápasů. Je pro nás dobře, že jsme vyhráli, můžeme se od toho odrazit do dalších utkání a využívat výhody domácího prostředí. Doufám, že to takto půjde i dál."

19 34 53 5 16 3 12 18 22 74 66

Je jasné, na koho se v neděli soustředí záře reflektorů nejvíc – Petr Bohačík od návratu do NH září a proti svému bývalému týmu to bude chtít ukázat s plnou parádou. Duo Švrdlík – Nečas tak má – při trvající absenci Kohouta - o "zábavu" předem postaráno. Hosté se i ve třetím kole budou chtít opírat o svou zatím výtečnou defenzivu, na niž se musí rozehra Beksy náležitě připravit. Na Folimance se už do obvyklé formy rozehřál playmaker Sanders, teď ho musí alespoň částečně napodobit i o generaci mladší Půlpán, aby dal veteránovi v zápase nějaký oddych. Pardubice budou také potřebovat větší podporu dalších střelců, aby to jako na USK nezůstalo jen na Sandersovi se Švrdlíkem. I JIP se nicméně může na startu sezony opřít o obranu, stejně jako o doskakovací sílu Nečase. Skoro by si šlo vsadit, že skore se na obou stranách bude pohybovat kolem 60 bodů. I takový basketbal ale dokáže být krásný.

Dušan Bohunický (kouč BK JIP Pardubice): "Pro Ostravu jistě byla výhra nad Prostějovem v 1. kole povzbuzením, i proto, že v přípravných zápasech neměla nijak excelentní výsledky. Samozřejmě, těsně před začátkem ligy tým doplnili dva Američané, kteří nehráli všechny přípravné zápasy, čímž síla Nové huti stoupla. Co se týče psychiky, tak naše hráče středeční výhra v Praze uklidnila. Na druhou stranu tým jde do každého zápasu s tím, že ho chce vyhrát. Ostrava, stejně jako řada dalších soupeřů, bude v Pardubicích v pozici, že nemá co ztratit, hráčům se v této roli hraje uvolněněji. My si musíme zvyknout na opačnou roli - přijmout to, že budeme v pozici favorita a tuto pozici umět potvrzovat."

Dušan Medvecký (kouč NH OSTRAVA): "Pardubičtí vyhlásili útok na finále, mají velice silný tým. Určitě jsou zklamáni po domácí porážce od Opavy a budou to chtít odčinit. Doufám, že to neodneseme my. Kvalita je na straně Pardubic a my se pokusíme uhrát nějaký slušný výsledek."

Atrakce utkání: počínaje tímto utkáním bude v hledišti SH Dašická k dispozici rodinná tribuna (sektor E), v jejímž sousedství bude dětský koutek, v přestávkách vystoupí cheerleaders IM CHEER Pardubice a taneční skupina T-komplex z Vysokého Mýta, v BeksaTV bude duel spolukomentovat bývalý hráč BK JIP Zbyněk Pospíšil.