11.0

Zisky

Masakr! 30-0 za osm minut

Stav série: 1-0

Beksa na úvod semifinálové série s obhájcem navázala na dobré východočeské tradice a podobně jako Svitavy v prvním čtvrtfinále v Nymburce zahájila duel vedením 4-12. A podle očekávání za tím stál především on...

Na 0-2 dával Nečas.
Na 2-7 dával Nečas.
Na 4-10 dával s faulem Pandula po útočném doskoku Nečase.
Na 4-12 dával šestky Nečas po předchozím zisku Nečase.

Bývalá opora Středočechů se v úvodu ohromně zaktivizovala a byla lídrem svého týmu. Jenže pak následovalo do stále neprostupnější obrany domácích 6 z 8 prvočtvrtinových ztrát hostů, mistr se z šestek, brejků a podkošových zakončení dostal ještě do konce čtvrtiny na 19-20 a právě tady zahájil svou smrtící šňůru – za 8 minut šel i díky 10 ztrátám soupeře v tomto úseku ze 17-20 na 47-20! A 18 prvopoločasových ztrát Pardubic nemohlo zaretušovat ani 13 útočných doskoků.

Po prvních 20 minutách se skore 57-27 nebylo dál co řešit a domácí dospěli k pohodlnému vítězství 98-68. JIP 24 ztrátami téměř dorovnal svých 26 chyb z utkání základní části. Soupeři se dokázal vyrovnat na doskoku (41-41) a předčít ho v trojkách (8-10), ale v ostatních segmentech už zaostal.

Z vítězů byli v kulise 940 fanoušků obou táborů nejvíc vidět Sant-Roos (18+8 doskoků, 4 zisky, 4 asistence, 7F+) a Dixon (14+11 asistencí), hosté měli jediného dvojciferného střelce v Potočkovi (13). Úřadující MVP měsíce Autrey byl zavřen na 4 body, 5 doskoků a 2 asistence za 26 minut.

Ronen Ginzburg (kouč ČEZ Basketball Nymburk): „Zápas jsme nezačali dobře. V první čtvrtině jsme nechali soupeře hrát, co chtěl. Ve druhé čtvrtině jsme začali agresivněji bránit. Zachytávali jsme soupeřovy přihrávky, blokovali a nutili ho k těžkým střelám. To byl hlavní rozdíl. Zápas jsme tak rozhodli už v prvním poločase. Další zápas bude ale jiný příběh na jiném místě. Bude to velmi těžké, pokud nebudeme hrát od začátku a začneme pořádně až ve druhé čtvrtině.“

Martin Peterka (power forward ČEZ Basketball Nymburk): „Zápas se rozhodl ve druhé čtvrtině, kdy jsme konečně začali dobře bránit. Pramenilo z toho hodně našich jednoduchých košů. Dostali jsme se za poločas do třicetibodového vedení, což nás uklidnilo. Ve druhém poločase jsme mohli pošetřit síly a prostřídat. Je to pro nás dobré vítězství, ale je to jen 1 – 0 a pojedeme do Pardubic, kde to bude těžký zápas.“

Tomáš Bartošek (kouč BK JIP Pardubice): „Nám se podařil vstup do utkání, kdy jsme byli velmi soustředění a plnili taktické pokyny. Drželi jsme s domácím týmem krok. První čtvrtinu jsme vyhráli o bod a vypadalo to velmi dobře. Bohužel jsme druhou čtvrtinu začali jednoduchými ztrátami, kdy jsme nedokázali vyhodit z postranního autu. Domácí se dostali do tempa a hlavně velmi dobrou a agresivní obranou nás dostali pod tlak. My jsme se už nedostávali k jednoduchým střelám a během druhé čtvrtiny jsme udělali deset ztrát. Kleslo nám také procento úspěšnosti střelby. Domácí se dostali do pohody a získali rozhodující náskok. Druhý poločas jsme chtěli odehrát se ctí, což se podařilo.“

Ondřej Kohout (power forward BK JIP Pardubice): „Rozhodly jednoznačně naše ztráty ve druhé čtvrtině. Nymburk se dostal do pohody, dával jeden rychlý protiútok za druhým a měl i spoustu síly do obrany. Nutil nás do těžkých střel a z toho měl další protiútoky. Jakmile Nymburk odskočí o dvacet třicet bodů, tak je pro každý tým těžké ho dohnat. Doufám, že další zápas bude z naší strany lepší.“

Vzájemný zápas v sezoně: 78-83

Za 13 posledních let s 12 nymburskými tituly v řadě je jen jeden tým, který v play-off dokázal dobýt nymburskou palubovku (v roce 2010 byli na straně poražených ze současných aktérů Benda a Nečas). A existuje také pouze jeden tým, který dokázal složit obhájce trofeje v této sezoně. V obou případech se tento výjimečný počin povedl pardubické Bekse, která v prvním semifinále v hale soupeře může snít o dalším zázraku.

Basketbal skutečně umí být nevyzpytatelný. Beksa v této sezoně zdolala Nymburk, který pokořil Kubáň, jež čerstvě postoupila ze čtvrtfinále Euroligy přes Barcelonu. Přesto i takové věci se dějí. A proto ani do prvního semifinálového souboje NBL nemusí jít Východočeši s obavami. Tentokrát mohou hrát bez stopy stresu a mnohem uvolněněji než ve čtvrtfinále s Opavou, a to by jim mělo vyhovovat. Potvrdil to i podzimní duel, který Beksa senzačně zvládla, a to dokonce s 26 ztrátami (Nymburk 23).

Středočechy navíc už v pátek čeká první duel čtvrtfinále VTB ligy s CSKA Moskva a mohou se tak snažit o něco víc rozložit síly.

Konečně kompletní Beksa (chybí už jen Šoukal) musí v souboji dvou nejlépe doskakujících týmů základní části tuto statistiku potvrdit, oproti vzájemnému zápasu ze základní části musí významně omezit ztráty, což však nebude při snaze o maximálně rychlou hru nejsnadnější.

Při předvídatelné soustředěnosti domácí obrany na rozehrávače Autreyho musí být ostatní Východočeši připraveni využít své šance a také si chodit pro každý útočný doskok. Za těch několik brejkových situací, které tím Nymburk může získat, to stále stojí. Přesto jich Beksa nesmí dát domácím mnoho, stejně jako snadných košů. Jinak se může s vyrovnaným skore rozloučit.

V obraně by se pak Pardubicím mělo vyplatit střídání osobních a zónových systémů, kdy ale v zóně nesmí dostávat otevřené trojkové pozice (především) Hruban, Dixon a Randle.

Stejně tak je jasné, koho se Beksa nemusí bát faulovat. Jsou to Kříž, Vaughn, Welsch a De Zeeuw, kteří mají úspěšnost šestek 57 procent a nižší.

Nymburk vedle kvality perimetrových expresů bude mít převahu i pod košem, kde Vaughn, Benda, Jagodič-Kuridža, De Zeeuw, Houška a Peterka představují hromovou sílu, jíž budou čelit především Nečas se Švrdlíkem. Vedle Walla nicméně nějakou minutu dostane i Kohout. Švrdlík s Nečasem si budou muset velmi pečlivě hlídat fauly, což zejména u druhého jmenovaného, který hraje proti svému bývalému týmu pokaždé s extrémním nasazením, nebývá vždy snadným úkolem.

Ronen Ginzburg (kouč ČEZ Basketball Nymburk): „Od porážky s Pardubicemi v základní části už uteklo hodně času. Oba týmy jsou v jiné situaci a dost se toho za tu dobu změnilo. Pardubice nejen v tomto zápase ukázaly, jak jsou dobrý tým. Máme k nim respekt, ale chceme začít agresivně, hrát svou hru a těžit z toho, co umíme nejlépe. Očekávám, že zápasy budou mít velký náboj. Nechceme se připravovat na jednotlivce, přesto je asi potřeba zmínit dvojici Nečas  - Autrey. Zvlášť když víme, jak se Radek umí na zápasy proti nám vyhecovat.“

Tomáš Bartošek (kouč BK JIP Pardubice): „Mezi největší zbraně nymburského týmu patří rychlá přechodová fáze z obranné na útočnou polovinu hřiště a útočný doskok, v obou těchto atributech využívá atletického potenciálu svých hráčů. Z toho plynou i naše hlavní úkoly, mezi něž bude patřit snaha o zastavení, nebo alespoň o maximální eliminování soupeřova protiútoku a útočného doskoku. Co se týče naší útočné hry, musíme být trpěliví, dobře si připravovat střelecké pozice a ty dobré pak v maximální možné míře sebevědomě využívat. V našem týmu je po postupu ze čtvrtfinále dobrá nálada a ohromná chuť. Respektujeme sílu Nymburku, ale rozhodně nechceme semifinálovou sérii jen odehrát, jsme odhodláni udělat maximum pro úspěch.“

Atrakce utkání: tleskátka pro fanoušky, trička rozdávaná maskotem, dvojnásobný počet stánků s občerstvením, divácká soutěž s cenami od Hotelu Ostrov, vystoupení nymburských cheerleaders Easy Dance 2000, cena pro MVP utkání od Skláren Bohemia Crystal Poděbrady.