#11
26.0

Jen pár minut a bylo po všem

Stav série: 0-2

Veškeré naděje Turů vzaly v jejich historicky prvním domácím zápase v play-off NBL za své rychlostí blesku. Za úvodních 8,5 minuty tým po řadě minutých pokusů zpod koše i z větších dálek zaznamenal pouhé 4 body, naopak mistr z brejků a dalších podkošových zakončení vysoustružil trhák 4-23, už po první čtvrtině vedl 9-28 a v poločase po 10 domácích ztrátách 22-56. Pak už v klidu spěl k výsledku 57-113, znamenajícímu čtvrtfinálové vedení 2-0 na utkání.

Zatímco Svitavy z 69 střel z pole proměnily jen 23, hosté z 71 posadili do koše 45. Oficiálně zapsali 29 bodů z brejků a zhusta využili i 22 tuřích ztrát. Lepší byli zpod koše (30-58) i z trojek (23/5 – 22/12). Domácím sloužilo ke cti 16 útočných doskoků, z nichž dosáhli 21 bodů.

Vítěze potáhl kvintet Dixon (20, trojky 4/4), Randle (17), Hruban (16, Hráč utkání), Svoboda (13), De Zeeuw (13+7 doskoků a 6 asistencí), domácí se v kulise 718 diváků více opřeli jen o Bruinsmu (16+12 doskoků) a Doakse (14+9 doskoků).

12 30 42 3 24 14 10 20 16 153 113

Vzájemné zápasy v sezoně: 0-2 (69-98, 57-102)
Stav série: 0-1

Tuři hrají o to, aby před sebou neměli poslední domácí zápas sezony. Jsou plní odhodlání, ale soupeř už těžší být nemůže. Není navíc jasné, jak vážné bylo zranění lídra týmu Doakse z úvodního duelu série.

Svitavy už nejspíš nemohou počítat s nymburským dárkem v podobě 9 ztrát jen za první čtvrtinu, což se týkalo Utkání 1. A stejně tak mistr pravděpodobně nenabere v zápase obřích 20 ztrát. Pokud by ale domácí vydrželi se silami, mohl by se na soupeři projevit už 5. zápas v posledních 11 dnech a celkově 53. v probíhající sezoně.

Aby ale Svitavy mohly mít vůbec šanci myslet na jakýkoli hratelný průběh a výsledek, nesmějí se nechat zatlačit na doskoku 50-27 jako na úvod série, a stejně tak nesmějí dovolit mistrovi 47 brejkových bodů. Soupeře naopak musejí maximálně zpomalit a donutit ho hrát do postavené obrany. Bez toho Bohemilk nemá nejmenší šanci.

Vzhledem k eliminaci rozehrávače Jonese a zraněním omezeného Doakse v prvním utkání musí také všichni ostatní hlavní tahouny maximálně zastoupit a pomoci jim.

Stanislav Petr (kouč BOHEMILK Tuři Svitavy): „My musíme zapomenout na páteční utkání. Čeká nás úplně jiný a nový zápas, kde chceme překvapit. Musíme mít maximální snahu vyhrát před domácím publikem, především eliminovat silnou ofenzivu Nymburka a být v útoku nebojácní. Chceme zamakat a věřit, že to nebude náš poslední domácí zápas.“

Ronen Ginzburg (kouč ČEZ Basketball Nymburk): „Bude to, předpokládám, klasický zápas Nymburka v play-off na palubovce soupeře. Očekávám maximálně motivovaného soupeře, který udělá vše pro to, aby oddálil poslední zápas sezony před vlastními fanoušky, případně aby se s nimi rozloučil v co nejlepším stylu. Každopádně to bude pro domácí svátek basketbalu a já se těším na jeho atmosféru. U nás se ale nic nemění na tom, že chceme postoupit po třech zápasech. Neradi bychom překvapení na náš účet. Budeme mít jediný cíl, a čím dříve se nám podaří zápas rozhodnout, tím lépe. Musíme ale počítat s maximálně odhodlaným soupeřem. Je tu i faktor únavy, ale s tím musíme žít.“

Vojtěch Hruban (křídlo ČEZ Basketball Nymburk): „Chceme si pro 13. titul dojít stylem 9-0 a tím si na sebe vytváříme tlak. Každý od nás čeká, že budeme vést po pár minutách o 20 bodů, ale ono to takhle vždycky nejde."