#21
11.0

Lamb Autrey dotáhl vendetu!

Konečný stav série: 3-1

Zachránil výroční pardubickou sezonu. I když v ní nejspíš bude chybět ono vysněné ligové finále. Jen díky němu se Beksa vyškrábala k semifinálovému obratu v poháru s Kolínem a poté až k trofeji pro vítěze. Protože přišel až po Vánocích, nezvládl sice dotlačit tým až ke třetímu místu po základní části, ale v play-off už opět úřaduje naplno – a to průměry 22 bodů, 8 doskoků, 6,5F+, 4,3 asistence a 2,3 zisku. A jinak tomu nebylo ani v rozhodném čtvrtém utkání čtvrtfinálové série s Opavou, kdy nikomu nešlo nic, a tým se mohl opřít jen o ty přednosti, jež šlo nějak ovlivnit vůlí – tedy o doskok (54, v útoku 23) a obranu (včetně 15 získaných míčů).

Jenže někdo musel v kulise 1390 diváků dát i body, což při neuvěřitelné marnosti zpod koše, dvojkách 61/23 a trojkách 15/2 bylo pro Východočechy větším než malým problémem. Měli však svého lídra druhé půlky sezony Lamba Autreyho, který 28 body, 11 doskoky, 4 zisky a 9F+ tým zachránil, dostrkal ho k víc než vydřenému vítězství 65-62 a tím i k postupu do semifinále proti Nymburku.

Čtvrtý duel byl bojem a nic než bojem, který pro nervozitu obou týmů jen výjimečně nabídl akce v luxusním balení. Opava stejně jako v Utkání 2 od první minuty vyráběla ztráty jako na běžícím pásu (15 do půle, 23 celkem) a v sérii zapsala sebezničující průměr 19. Domácí zaostávali v tomto segmentu jen o málo (20), navíc spálili i ty nejtutovější pozice zpod koše, mnohdy ani ze dvou metrů netrefovali zařízení a dávali tak sbohem drtivé většině svých druhých šancí po nůších útočných doskoků. Až neuvěřitelně zní, že z třiadvaceti posbírali jen 7 bodů!

Opavě tak i přes řadu „air ballů“ a jinak nepřesných zakončení stačilo pár brejků a pět trojek k poločasovému vedení 30-32 (při bilanci útočných doskoků 14-0!). A to ještě hrdina domácích Autrey dělal, co mohl, aby 13 body zařídil alespoň oněch 30 bodů za prvních 20 minut, když mu slepenými 7 body nejvíc pomohl nečekaný pobočník Škranc.

Pro Beksu bylo největším mučením, když se Opava postavila v obraně do zóny, do níž domácí nebyli sto trefit prakticky nic. A jejich situace za stavu 44-52 dostoupila před závěrečnou čtvrtinou temného vrcholu.

Právě tam se však probudil v celé sérii velmi tichý (průměr 2 doskoky) a bez sebedůvěry hrající Švrdlík. Za prvních pět minut čtvrtého dějství stihl díky konečně lepším pozicím 6 bodů zpod koše a spolu s Autreym domácí nastartoval k obratu na 58-55.

Od prvních minut Kotasem a později Půlpánem naháněný lídr hostů Šiřina už neměl sílu procházet celou obranou, navíc domácí se pomocí přebírání za každou cenu snažili dostat míč z jeho rukou. Opavě navíc zcela odešla střelba (trojky v druhé půli 15/1), za prvních 6 minut čtvrté čtvrtiny zvládla pouhé 3 body a nad její sezonou se již stahovala mračna. Ta se ještě zahustila 5 neproměněnými šestkami v posledních 5 a půl minutách (až do závěrečných TH Kramného, který druhou šestku zřejmě chtěl jen nahazovat).

Po snížení Šiřiny z nájezdu 96 vteřin před koncem (na 61-59) byl na druhé straně velkou pomocí pro domácí těžký průnik Panduly na 63-59. Slezané se poté přes dva útočné doskoky a zbytečný faul Panduly na Blažka dostali z šestek ke snížení, něco přes 20 vteřin do konce ale překvapivě váhali s taktickým faulem, a když přišel, Kotas na šestkové linii naopak nezaváhal ani trochu (65-61).

A bylo tu velké finále – minutá trojka opavského Jurečky, Kramného útočný doskok a 4 zbývající vteřiny. Obr první šestku proměnil, druhou ne, ale domácí trestuhodně nechali Šiřinu v rohu dostihnout míč a dokonce i ze zcela volné pozice vystřelit. Míč se hrozivě snášel k obruči, ale jen do ní narazil a pak už tu byla úlevná radost Beksy a veliký smutek Opavy.

Ta skolila soupeře ve všech vzájemných zápasech základní části. V play-off ale padla třikrát ve čtyřech bitvách, když „na vině“ byl především Lamb Autrey. Právě díky němu se Východočeši mohli soupeři revanšovat za rok staré čtvrtfinálové příkoří…

Tomáš Bartošek (kouč BK JIP Pardubice): „My jsme měli po tři čtvrtiny horší úspěšnost střelby, ale doháněli jsme to bojovností, doskokem a dobrou obranou. Tenhle zápas považuji za jeden z nejlepších, které jsme v této sezoně odehráli, co se obrany týče. Důležité bylo, že jsme za stavu -8 nezpanikařili a koš za košem jsme stahovali náskok Opavy. V koncovce se k nám přiklonilo trochu štěstí, udělali jsme víc dobrých rozhodnutí. Kdybychom měli lepší procento střelby, tak pro nás mohla být koncovka o něco klidnější. Dnes jsme to odbojovali v obraně a na doskoku, jsme rádi, že jsme to zvládli. Myslím, že celá série byla dobrou propagací basketbalu, všechny zápasy se odehrály v krásné a férové atmosféře.“

Lukáš Kotas (křídlo BK JIP Pardubice): „Byla to obrovsky vyrovnaná série. Tak, jak jsme se dnes trápili v útoku, tak jsme se letos trápili snad jenom doma s USK. Nepadalo nám vůbec nic, možná i proto jsme měli tolik útočných doskoků. Klíčové podle mě bylo, že jsme dokázali poměrně rychle stáhnout ztrátu 7-8 bodů, protože letos jsme často ztratili vedení a málokdy jsme se dokázali vrátit zpátky, ale dnes jsme poměrně rychle zatlačili na Opavu, vynutili si nějaké lehké ztráty a rychle jsme se dostali zpátky na dostřel jednoho koše. Možná na nás padla deka z toho, že případný 5. zápas v Opavě by byl velice těžký, ale o to důležitější je, že jsme to zvládli a sérii ukončili. Děkuji fanouškům obou týmů za vytvoření výborné atmosféry ve všech zápasech.“

Petr Czudek (kouč BK Opava): „Nám nevyšel první poločas, i když jsme vedli o 2 body, tak soupeř měl 14 útočných doskoků a my 15 ztrát. To je alarmující číslo. Ukazuje touhu, bojovnost, to, co chybělo první dva zápasy. Dnes to bylo to samé. Opět jsme měli dobrý vstup do druhého poločasu, půjčili jsme si balon, vytvořili si až 8bodový náskok, ale přestali jsme hrát. Domácí dostali zápas do koncovky, kde rozhodují maličkosti. Dnes jsme nebyli k výhře tak blízko jako ve druhém utkání. Trápily nás ztráty – 23 je hrůzostrašné číslo. Soupeř nás přeskákal a také jsme zahodili 10 trestných hodů. Byla to dobrá série. V prvním zápase jsme byli v křeči, ale pak jsme se zvedli, ale když prohráváte 2-0 na zápasy, tak už se těžko dostáváte zpátky.“

Martin Gniadek (podkošový hráč BK Opava): „V této sezoně jsme měli smůlu na zranění. Bylo jich opravdu mnoho a spousta z nich nebyla doléčených, což se možná trochu podepsalo na této sérii, že nám chyběly nějaké extra síly. Klíčový byl druhý zápas, který jsme zde ztratili. Ve všech zápasech byl klíčovým hráčem Lamb Autrey, který ukázal, že je jedním z nejlepších hráčů v lize. Nám výrazně chyběl Radim Klečka.“

Stav série: 2-1

Ať už z této série postoupí kterýkoli tým, má jednu jistotu - v semifinále se utká s obhájcem trofeje z Nymburka. Blíž k tomu mají stále Pardubice, které navíc v televizním Utkání 4 drží výhodu domácího prostředí. Ta však byla v Duelu 2 i v celé této sezoně velmi sporná, protože Slezané po dvou výhrách v základní části měli už skoro v kapse i první pardubický mač čtvrtfinálové série. A tohle vědomí bude jejich hlavní posilou i v Utkání 4.

Poslední dva zápasy navíc Opava drží vyrovnanou bilanci na doskoku, což je její velké a hlavní vítězství a naopak klíčové minus Beksy, neboť po základní části ji jako nejlepší „rebounderský“ tým ligy od poslední Opavy dělilo propastných 11 stažených míčů! Tomu však odpovídala jen bilance Utkání 1 (36-20), přičemž ve dvou ze 3 zápasů se Beksa nepřiblížila svému sezonnímu průměru (42).

I proto bude důležité, jak dlouho se ve hře udrží hlavní podkošové pilíře Pardubic Nečas se Švrdlíkem, kteří se ze Zápasu 3 poroučeli s 5 fauly (Nečas 2 útočné ze 3 pardubických) už za 20 minut ve hře. Možná už ale vypomůže i power forward Kohout, který toho v sezoně mnoho neodehrál a naposledy nastoupil před třemi měsíci.

Vedle doskoků bude zejména z pohledu Opavy (pravděpodobně stále bez rozehrávače Klečky) důležitý ztrátový management, neboť poslední dva zápasy průměr týmu vyskočil na 20!

Pardubice budou potřebovat zvednout úspěšnost dvojek, jichž střílejí zápas od zápasu víc. Naopak stále klesá počet jejich trefených trojek (11, 8, 6). Ve třetím utkání byl také velmi tichý rozehrávač Autrey, bez jehož větší číselné aktivity by měly Pardubice problém.

Podstatné budou i trefy zpoza oblouku, neboť první vítězný zápas napršelo Bekse 11 trojek proti 7 Opavy, při porážce naopak ztrácela 6-10.

Tomáš Bartošek (kouč BK JIP Pardubice): „V posledním utkání jsme dovolili opavským hráčům doskoky po nepříliš povedených střelách, nebo v situacích, kdy už míče mířily do autu. Je potřeba jít do těchto soubojů o odražené míče s enormní energií a bojovností, v tomto smyslu budeme apelovat na hráče. Tak, jako opavské publikum táhlo svůj tým ke skvělému výkonu, my jsme nyní přesvědčeni, že nám v domácím prostředí pomůžou naši fanoušci, dodají nám energii a poženou nás za vítězstvím a za postupem.“

Jakub Šiřina (rozehrávač BK Opava): „Musíme předvést velkou bojovnost. Pardubice budou pod větším tlakem. Před týdnem jsme u nich dokázali vymazat šestnáctibodové manko a ukázali, že na ně máme. Musíme vycházet z kvalitní obrany a pracovat na doskoku, na tom se dá stavět.“

Dušan Štěnička (GM BK Opava): „Je to pro nás zase utkání o všechno neboli o setrvání v soutěži alespoň do neděle 24. dubna. Bude plná hala, z Opavy jede 70 lidí, a ti chtějí vidět naši výhru!“

Atrakce utkání: hlídaný dětský koutek (od 19 hodin do skončení utkání), vystoupení cheerleaders IM CHEER Pardubice a rokenrolových akrobatů z klubu KOLB Dance VSK FTVS Praha, divácká soutěž o medovník z kavárny Nano café, před začátkem utkání převezmou ceny hráči Pardubic, kteří byli oceněni v anketě Hvězdy Kooperativa NBL (Radek Nečas – Nejlepší obránce, Lamb Autrey, Dušan Pandula a Kamil Švrdlík – členové nejlepší pětky NBL).