12.0

#21
5.0

Lamb Autrey mezi nebem a zemí!

Snad jen náhodný návštěvník haly Dašická. Snad jen někdo, kdo nezná nedávnou historii těchto soubojů i DNA tohoto týmu. Jen někdo takový by mohl být překvapen z průběhu, jaký mělo druhé čtvrtfinále mezi Pardubicemi a Opavou. Domácí Beksa v něm tak jako často hýřila aktivitou a parádními akcemi v úvodu. A pak ještě ve velké části první půle. Jako už tolikrát jí vše hrálo do ruky – dařilo se více střelcům, soupeř ztrácel, jako by ho za to platili, a k tomu Slezanům přibývaly fauly jako po dávkách z kalašnikova.

V první čtvrtině byl poměr osobních chyb 5-10, po 15 minutách 6-16 (po 3 Zbránek a Kvapil). K tomu přidejte děsivých 13 opavských ztrát za prvních 16 minut. Frustrace kouče i hráčů hostů zejména z faulového skore dosahovala při takovém vývoji mezních hodnot, a to stále chybí informace nejdůležitější.

Beksa odpálila do zápasu trhákem 14-2, taženým duem Pandula – Wall. Lídr hostů Šiřina za první čtvrtinu jen dvakrát minul trojku, prosadil se pouze ze šestek a i on se svezl na ztrátové vlně svého týmu. A i když se Opavané dočasně v utkání uchytili, v úvodu druhé čtvrtiny zapnul motor i domácí playmaker Autrey a po necelých 14 minutách skore vylétlo až na 33-17.

Za daného vývoje utkání i řady statistik chybělo málo a s Opavou by byl amen. Jenže Bekse tyhle situace, a proti Slezanům obzvlášť, nedělají dobře. Jako by si s nimi nevěděla rady a jen čekala, až ji soupeř vysvobodí a vrátí se do zápasu. A protože Šiřina a spol. už s tím nějakou tu zkušenost mají, neváhali.

Využili toho, že ani Beksa se do půle nevyvarovala ztrát, že za vyššího vedení dávala přednost střelám z dálky i jiným složitým zakončením, i toho, že se nyní Východočeši nemohou pod košem opřít o fyzicky disponovaného power forwarda Švrdlíka. Ten za posledních 5 zápasů jen jednou vyšplhal na dvojciferný nástřel, kolem koše váhá a leckdy se mu nedaří prosadit ani v situacích s jasnou fyzickou výhodou. I v tomto duelu skončil jen s 6 body a 2 doskoky za 20 minut. A to je při absenci Kohouta znát, neboť Nečas a „falešný dlouhý“ Wall vše v podkošové mlýnici obstarat nemohou.

Beksa i proto nedominovala na doskoku (celkově jej dokonce prohrála 44-48, přičemž v útoku byl poměr 20-19!), navíc do půle z 13 ztrát soupeře měla zapsané jen 2 body z brejků. Opavu tentokrát vrátila do hry i její zóna, k tomu se v pardubické obraně množila okna a hosté se už do půle dostali na 39-34.

A protože zápasové trendy se nezměnily ani ve třetí čtvrtině, navíc hostům se rozjeli (do půle jen dvoubodový) Gniadek (nakonec 23 se 7F+) s Vlčkem, po 5 ztrátách Beksy i vlastní aktivitě na útočném doskoku vstupovala Opava do čtvrté čtvrtiny s náskokem 57-62.

Když Bekse teče do bot, obrací se ke dvěma mužům – Pandulovi a Autreymu. A když jsou boty plné, drtí útoky  samostatnými ztečemi už pouze Autrey. Nejinak tomu bylo i ve čtvrté části. Američan do ní vstupoval s 9 body na kontě. Když zápas končil, měl u pasu 30!

Znovu a znovu napadal opavskou defenzivu, jenže pořád to nestačilo, neboť středeční hvězda Slezanů Gniadek vždy uměla zakontrovat a Šiřina z 1 asistence v prvním utkání vystřelil k monstrózním 12! 77 vteřin do konce čtvrtiny hosté vedli 74-81 a zdánlivě nic jim nestálo v cestě ke třetímu lupu sezony v městě perníku.

Jenže zbytek utkání se pro ně změnil v čistou apokalypsu. 70 vteřin do konce z šestek snížil Autrey, autor 15 bodů v tomto dějství. Poté chybný pas Lyčky využil Pandula, po jehož útočném doskoku trefil trojku Kotas. Šiřina vzápětí proměnil jen jednu šestku (79-82) a po několikanásobném útočném doskoku Beksy znovu Autrey z šestek snížil v čase 39:53 na bod.

Následný faul vyšel na opavského Cveka, který ale také trefil jen jeden trestný hod a Beksa něco přes 5 vteřin do konce na nic nečekala – Kotas poslal z vlastní půlky nesnadný pas na tísněného Autreyho do brejku, který si však míč našel, a se sirénou vyrovnal!

Prodloužení od počátku provázela v bouřlivé kulise 1390 fanoušků obou táborů enormní bojovnost domácích. Autreyho trojka trhala skore na 90-85, aby Opava z ohromných chyb i dárkových faulů soupeře otočila 6 šestkami na 90-91. 17 vteřin do konce další dobíjení koše završil domácí Škranc (92-91), přesto poslední útok zápasu měla zúročit Opava. Jenže Gniadkovu přihrávku na Šiřinu snadno vystihl Kotas a Autrey první šestkou posunul náskok pár vteřin do konce na 93-91. Druhou minul, ale Beksa doskočila, a byť Kotas další dvě šestky zahodil, domácí vše završili jubilejním 20. útočným doskokem.

Padnout po takovém začátku, mohlo to Pardubice v celé sérii položit. Teď se naopak topí v absolutním zmaru Slezané, kteří nyní doma budou hrát proti konci sezony.

Celý duel rámovala některá až neuvěřitelná čísla:
….49 bodů opavské lavičky
….63 faulů obou týmů dohromady
….49 házených šestek Beksy a jen 33 proměněných (Opava 32/24)
….14 pardubických zisků z 22 opavských ztrát

Domácí lídr Autrey zazářil 30 body (TH 16/13 z 9F+), 8 doskoky a 7 asistencemi, 15 bodů s 10 doskoky přidal Pandula a 14 bodů Wall. Za hosty Gniadka nejvíc doplnili Blažek (18+8 doskoků), Vlček (16) a Šiřina (14+12 asistencí na 7 ztrát).

Petr Czudek (kouč BK Opava): „Po prvním zápase, který jsme nezvládli, jsme si řekli, že musíme být odvážnější. Bohužel, vstup do dnešního utkání se nám nepovedl a domácí získali až 16bodový náskok. Získávali neutrální míče, skákali do autu, my jsme se na to dívali, měli jsme hodně ztrát, naštěstí jsme se ale bojovností dostali zpátky do hry a do druhého poločasu šli se ztrátou jen 5 bodů. Z naší strany byla výborná 3. čtvrtina – dát Pardubicím 28 bodů za 10 minut je výborné. Vedli jsme, koncovka pak byla o špatných a dobrých rozhodnutích. Měli jsme to ve svých rukou, bohužel jsme to nezvládli. Bolí to, ale myslím, že jsme si dokázali, že tady můžeme hrát a věřím, že se tady ve čtvrtek ještě uvidíme.“

Tomáš Bartošek (kouč BK JIP Pardubice): „Vyšel nám vstup do utkání, hráli jsme na vlně z prvního zápasu. Opava nás ale zvýšenou bojovností, důrazem a zdvojováním našeho pick´n´rollu dostala z rytmu. My jsme se pak trochu zasekli v útoku a Opava se zmíněnou bojovností vrátila do zápasu. Měla 19 útočných doskoků, což je strašně moc proti nám. V závěru nás trošku zradily šestky, ale to se pak obrátilo a šestky nedala ani Opava, díky tomu jsme mohli vyrovnat. A vůlí, že jsme to nevzdali, i když jsme prohrávali o 5 až 6 bodů, jsme se dokázali vrátit zpátky do zápasu a vyhrát.  Za to jsme hrozně rádi, ale víme, že v Opavě nás nečeká nic jednoduchého. Ještě musíme udělat ten poslední krok k postupu.“

Jakub Blažek (podkošový hráč BK Opava): „Přes špatný vstup jsme se dokázali ještě do poločasu vrátit do hry. Ve třetí čtvrtině jsme se díky zóně a zvýšené bojovnosti dostali do vedení, které jsme bohužel nedotáhli do konce, když Pardubice srovnaly prakticky s klaksonem. V prodloužení jsme hned nabrali manko, stále jsme dotahovali. Na konci jsme udělali špatné ztráty a nepohlídali si obranný doskok. I když jsme na doskoky vyhráli, tak si myslím, že právě doskok a naše ztráty rozhodly o výhře Pardubic.“

Lamb Autrey (rozehrávač BK JIP Pardubice): „Zápas byl velice intenzivní. Víme, že Opava vždy hraje a bojuje s plným nasazením, takže jsme věděli, že i když vedeme, stále není nic jistého, že Opava se nevzdá. Opava začala trestat každou naši chybu a dokázala se vrátit do zápasu, ale zůstali jsme soustředění a zápas jsme zvládli. Nemůžeme být ale uspokojeni tím, že vedeme 2-0. Teď jedeme do Opavy, která bude připravena a velice motivována, aby sérii ještě vrátila k nám do Pardubic.“

Stav série: 1-0

Jen 20 doskoků, jen jeden silný hráč, jen 7 trojek. Tak slabá bilance v prvním domácím duelu čtvrtfinále Slezanům věru nemohla stačit na vítězství. Rozehrávač Šiřina má některé čarodějné schopnosti a s jen mírnou nadsázkou by se dalo říct, že v některých zápasech této sezony Beksu porazil prakticky sám. Ovšem za tím „sám“ vždy stála i podpora ostatních. Jenže v Utkání 1 se kromě Šiřiny (23) nad 7 bodů dostal už jen Blažek, a to na tým JIP nemůže stačit.

Šiřina už ale těžko může hrát lépe a 40 bodů nejspíš nezvládne ani on, proto se ve druhé bitvě musí víc spolehnout i na ostatní, zejména pokud na rozehře stále bude chybět Klečka. Opava také může doufat, že Beksa podruhé za sebou nebude mít skvělou trojkovou bilanci 23/11, a pokud domácím nedá nůše brejků, může být skore o patro nižší. V každém případě se ale Slezané musí pochlapit na doskoku, bez nějž by neměli velkou šanci. Stejně tak si musí důležitý power forward Gniadek dát pozor na brzké fauly, jimiž se vyautoval z domácího duelu.

Beksa (opět bez Kohouta, Šoukala a možná i Příhonského) se na domácí půdě bude muset víc zaměřit na podkošovou hru a produkci šestek, protože věřit v podruhé tak výtečné trojky by mohlo být rizikovou investicí.

Tomáš Bartošek (kouč BK JIP Pardubice): „Získat první vítězství v sérii je hodně důležité. Vedení 1-0 je ale jen dobrý vklad, nechceme nic přeceňovat. Stojíme nohama pevně na zemi a do dalšího zápasu půjdeme s odhodláním odvést tvrdou a poctivou práci. V praxi to znamená opět dobře týmově bránit, nutit soupeře do těžkých střel a ovládat doskok na obou polovinách hřiště. Když tým dobře pracuje v defenzivní fázi, sebevědomí se pak přelévá i do útoku. Věříme, že první domácí utkání zvládneme i za pomoci našich výborných fanoušků.“

Petr Czudek (kouč BK Opava): „První krok jsme neudělali, ale jdeme dál a pokusíme se v Pardubicích uspět.“

Rostislav Dragoun (rozehrávač BK Opava): „Série je dlouhá, takže určitě neztrácíme naději. Musíme zlepšit obranu a víc bojovat. Taky musíme vylepšit doskok, hlavně ten útočný.“

Dušan Štěnička (GM BK Opava): „Pardubice nás v sobotu vyškolily jak obranou, tak útokem. Chceme-li uspět, musíme všichni odevzdat nadstandardní výkon. Na druhou stranu - domácí se umí sesypat, což několikrát v utkáních s námi ukázali. Třeba to ve středu zopakují.“

Atrakce utkání: hlídaný dětský koutek (od 17 hodin do skončení utkání), vystoupení cheerleaders IM Cheer Pardubice a PM Stars Pardubice, soutěž o medovník od kavárny Nano café, komentované vysílání BeksaTV s René Peškou a Zbyňkem Pospíšilem.