#21
5.0

Šiřinův historický zápas

Stav série: 1-2

Musel by dlouho pátrat v paměti, kdy se mu v lize naposledy stalo, aby ve dvou zápasech po sobě ztratil 7 míčů. A i kdyby se Jakub Šiřina svou desetiletou kariérou v NBL podrobně probíral, dvě taková utkání jako druhé a třetí čtvrtfinále s Pardubicemi by nenašel. Sám si vyčítal už první „sedmičku“ z palubovky soupeře. A namísto ofenzivní excelence - následovala dnes druhá. V duelu, před nímž mu sportovní ředitel ligy Zdeněk Ringsmuth za hromového aplausu napěchovaného domácího hlediště předal trofej pro MVP letošního ročníku soutěže. V duelu, v němž Šiřinův tým hrál proti konci sezony…

Jen těžko si lze ale představit, jak v sobě hráč může v takový okamžik vstřebat všechny emoce a napětí se situací spojené, a naplno se koncentrovat na svých 36 minut na hřišti, v nichž na něm stojí velká část osudu celého týmu. Lídr Slezanů však s Pardubicemi jen neztrácel – nastřílel i 14 bodů, doskočil 8 míčů, rozdal 6 asistencí, vynutil si 6 faulů, získal 3 míče a hlavně – byl 11 bodů v plusu.

A to muselo znamenat jediné – jeho tým doma triumfoval (83-74) a stále má naději sérii ještě obrátit. A 28letý reprezentant si bude i díky dvěma unikátním „sedmičkám“ své kariéry tenhle zápas pamatovat už navždy. Ten zápas, před nímž byl v moři obdivu svých fanoušků korunován za ligového krále.

Cesta Opavy k prodloužení série však byla v ohromně vyrovnané bitvě zatraceně těžká. 6 a půl minuty do konce po trojce Panduly vedli hosté 67-70. Vzápětí si ale udělal během chvíle třetí a čtvrtý faul (sedmý faul týmu ve čtvrtině po 4 minutách) osový podkošový muž hostů Nečas, musel střídat a Zbránek z šestek postupně srovnal.

Domácí guard Dragoun, před zápasem vyhlášený jako Největší zlepšení sezony, pak košem s faulem poslal Opavu do vedení a Šiřinovo zakončení zpod koše rovněž s faulem už znamenalo při střelecké marnosti hostů náskok 79-71.

To chybělo do konce 3:30 a právě tam si páté fauly v mžiku udělali Nečas (8+10 bodů za 22 minut) i Švrdlík (13 bodů za 20 minut), tedy dvě hlavní a nyní prakticky jediné podkošové opory Beksy.

Byl to pro hosty vůbec smolný úsek. Kolem ztráty spoluhráče Autreyho zapsali útočné fauly a tedy další dvě ztráty Nečas (jeho pátá chyba) s Kotasem a domácí Cvek opět zpod koše už zvýšil na 81-71. Šiřinovy šestky pak poslaly rozdíl na 12 a 1:44 do konce už nebyl pro Pardubice dostatečný prostor zopakovat zázračnou stíhačku z domácí palubovky.

Hosté za poslední 3 a půl minuty utkání spáchaly všech svých 5 ztrát z poslední čtvrtiny a za posledních 6:30 dali pouhé 4 body. Ani bod v celém posledním dějství nedal třeba křídelní top skórer JIP Kotas, který všech svých 20 bodů (trojky 5/4) vměstnal do prvních tří čtvrtin. Oproti Utkání 2 byl málo viditelný rozehrávač Autrey (11+5 asistencí), který si za 32 minut vynutil jen dva šestky.

Domácí střelecké pole před 1850 diváky kromě Šiřiny vedli Zbránek (17, Hráč utkání), Gniadek (12) a Lyčka (10). Z většiny vyrovnaných statistik vynikla trojková převaha Opavy (10-6), Pardubice mnohem víc vsadily na dvojky, ale měly nízké procento (49/22) a Opava se jim tak téměř vyrovnala svou bilancí 35/20. Bekse nepomohlo ani 15 zisků z 18 ztrát Slezanů, kteří měli 20 bodů ze ztrát hostů proti jejich 16.

Petr Czudek (kouč BK Opava): „Dnes jsme vložili do začátku utkání víc energie než ve dvou předcházejících, což se vyplatilo. Do konce třetí čtvrtiny byl stav vyrovnaný, ale pak se začal prosazovat Filip Zbránek, který byl našim nejužitečnějším hráčem. Snížili jsme stav série, ale stále jsme jedinou prohru od vyřazení. Ve čtvrtek v Pardubicích tak musíme opět zabojovat.“

Tomáš Bartošek (kouč BK JIP Pardubice): „Utkání jsme prohráli zbytečnými ztrátami a neproměňováním podkošových střel. Doufám, že sérii zakončíme výhrou před domácím publikem.“

Radek Nečas (power forward BK JIP Pardubice): „Domácí vyhráli zaslouženě. Rozhodovaly maličkosti a chladnější hlavy domácích. My jsme příliš chtěli a to nás svazovalo.“

Kryštof Vlček (křídlo BK Opava): „Chtěli jsme ubránit Autreyho a to se povedlo, jenže dnes výborně střílel Kotas a ten držel Pardubice nahoře. U nás výborně zahráli Filip Zbránek a Rosťa Dragoun, doplnili tradiční opory a dosáhli jsme na vítězství.“

Stav série: 0-2

Slezané (stále bez rozehrávače Klečky) stojí zápas od konce sezony, proto jejich napěchovaná hala, do níž se chystá i tábor příznivců Beksy, bude opět praskat ve švech a lokální tifosi se ještě pokusí pomoci k tomu, aby se výborný opavský rok o něco protáhl. Co bude v utkání rozhodovat ještě?

Zcela jistě doskok, který Opava doma prohrála na hlavu, ale v Pardubicích triumfovala 48-44, když hned 19krát doskočila v útoku. To musí k úspěchu zopakovat i doma.

Stejně tak zatím zaostává v segmentu trojek, jež v této sezoně nemá tak silné jako loni. V prvním utkání v nich ztrácela 7-12, ve druhém už jen 7-8, ale i to je důležitý kamínek do mozaiky aktuálního stavu série.

Dvojky měla v prvním utkání lepší Beksa, ve druhém Opava. Ta však v Pardubicích ztratila hrůzných 22 míčů (7 Šiřina), což doma nesmí dopustit. Stejně jako v Pardubicích musí Šiřinovi opět bodově pomoci i další, aby vše neleželo jen na samotném lídrovi týmu. Z pohledu obrany pak tým nesmí dovolit velkou explozi rozehrávači Autreymu.

Důležitou veličinou budou i případné další kolapsy. Opava zatím nezvládla ani jeden začátek v sérii (ve druhém utkání 13 ztrát za prvních 16 minut) a v Pardubicích přišla vlastními chybami i o již „vyhranou“ koncovku. Beksa doma pro změnu poztrácela 16bodové vedení z první půle, kdy jasně ovládala zápas. V takových chvílích ale přestává hrát stejně soustředěně a hlavně se pravidelně pouští do nízkoprocentních zakončení, jež soupeři dávají šanci na comeback. Východočeši navíc doma měli nedůslednou obranu podkošového prostrou.

Po druhém utkání s 36 fauly Opavy nelze také podcenit segment trestných hodů. Těsné zápasy mohou rozhodovat, a proto i dnes bude v ohnisku zájmu metr sudích a to, co při hře povolí.

Hosté budou stále bez Šoukala a nejspíš i bez Kohouta, o jehož případném startu se rozhodne až před utkáním.

Petr Czudek (kouč BK Opava): „Jsme krůček od propasti, ale cítím v týmu odhodlání, které kluci budou chtít odevzdat na domácí palubovce. Ve středu jsme nehráli špatně, pokud zopakujeme takový výkon i doma, vyhrajeme.“

Kryštof Vlček (křídlo BK Opava): „V sobotu chceme zahájit s Pardubicemi novou vítěznou sérii, která může znamenat obrat ve vývoji čtvrtfinále. Musíme se zaměřit na obranu Autreyho, který nás v Pardubicích porazil.“

Tomáš Bartošek (kouč BK JIP Pardubice): „Opava ve druhém utkání jasně ukázala, že se rozhodně nechce lehce vzdát. Očekáváme, že domácí hráči budou maximálně bojovat o prodloužení série, zvlášť v domácí kulise, která byla v prvním utkání série výborná. Naším plusem je, že už jsme si bouřlivé opavské prostředí vyzkoušeli a ustáli jsme ho, dokázali jsme v něm vyhrát. Nyní se maximálně soustředíme na nejbližší utkání. Budeme se v něm chtít odrazit od výkonu v prvním duelu, který byl z naší strany velmi povedený na obou polovinách hřiště. Klíčem bude udržení maximální koncentrace po celý zápas.“