31.0

#12
11.0

Radost Beksy po hře s ohněm

Tentokrát to Pardubicím ještě prošlo. A se štěstím vydřely nejtěsnější domácí výhru 93-92 nad Opavou, což je pro ně možná klíčový výsledek v A1, neboť druhá Beksa se tím vzdálila Slezanům na rozdíl výhry a díky lepším vzájemným zápasům vlastně na dvě, což 4 kola do konce už znamená téměř jistotu druhé příčky před play-off. Dvě výhry zpět díky možnosti mít lepší vzájemné zápasy je ale nyní i Děčín, který ze hry o druhý post i přes těžký los stále není možné odepisovat.

Východočeši ovšem musí po zápase znovu zpytovat svědomí. Tým plný zkušených hráčů se doma lehkovážnou hrou dopustil 21 ztrát (15 do půle) a zachraňovat se musel z trestné linie (dané šestky 22-8) a především na doskoku (45-28, v útoku 21-8) a z druhých šancí (23-13). Bonusem pak byla produkce lavičky (36-18). Tým (bez Martina) táhnuli Spearman (23), Kent (22 za 17 minut, trojky 5/4), Pandula (15) a Kohout (14+11 doskoků), za Opavu (bez Bujnocha) kontrovali Klečka (22), Gniadek (21, trojky 6/5) a Šiřina (19).

Beksa měla doslova děsivý nástup do utkání a po 9 ztrátách zaostávala už v první čtvrtině 22-37, když hosté trefili 7 trojek, z toho 5 (3 Gniadek) za posledních 3:15! První se v domácím dresu vzpamatovala mládež a Půlpán s Potočkem v úvodu druhého dějství (se 7 ztrátami hostů) zastavili nejhorší krvácení. A když se přidal Spearman i další, v poločase se začínalo znovu, byť už s třemi fauly Slezanů Kouřila a Zbránka.

Ve třetí čtvrtině pak domácí Kent s Kohoutem prakticky sami otočili za pět minut z 55-62 na 75-67, hosté se však v poslední čtvrtině nevzdali, z -9 se trojkami začali vracet a domácí jim naivními ztrátami a minelami zpod koše „nabízeli“ dokonce obrat. V samém závěru však Beksu podrželi zkušení a útočné doskoky, a když Slezan Klečka za stavu 91-89 minul trojku, hosté už museli faulovat a Kent pár vteřin před koncem ze šestek stvrdil výhru.

Tomáš Bartošek (trenér BK JIP Pardubice): „Utkání bych rozdělil do vln. Vstup jasně patřil Opavě, ale my jsme jí to hrozně usnadnili jednoduchými, absolutně nevynucenými ztrátami, kterými jsme soupeře dostali do zápasu. Byli jsme málo agresivní, nechávali jsme volné střelce na perimetru a oni toho využili. Hrozně důležité bylo, že jsme se ve druhé čtvrtině zvedli. Zvedli jsme se jako tým - zagresivnili jsme obranu, Opava už tím pádem neměla tak úspěšný útok a my jsme naopak v útoku získávali sebevědomí. Důležité bylo, že poločas skončil pouze o bod a ne o deset. Chtěli jsme se ve druhé půli vyvarovat ztrát, což se dařilo, šli jsme přes Opavu, ale Opava je velmi kvalitní tým a nemohli jsme se utrhnout do výraznějšího náskoku. To se nám v závěrečné čtvrtině podařilo, ale dvě chyby v obraně, špatně vyřešené situace, hosty znovu nakopnuly a závěr jsme zbytečně zdramatizovali. Koncovku jsme naštěstí zvládli a pro nás je to hrozně důležité vítězství.“

Ondřej Kohout (power forward BK JIP Pardubice): „Hodnocení je takové rozpačité, ale výsledek se počítá a ten je pro nás. Měli jsme hrozný začátek, což se nám v posledních zápasech stává opakovaně. Nevím, proč to tak je, ale na začátku jsme běhali po hřišti jako zmatení, ztráceli jsme balony... V útoku jsme měli rychlé, neuvážené střely a rychle jsme prohrávali. Takhle nemůžeme vstupovat do zápasů. Kromě první čtvrtiny jsme ale zápas odehráli tak, jak jsme si asi představovali. Dnes šlo hlavně o vítězství, to bereme my a jedeme dál.“

Petr Czudek (trenér BK Opava): „Začali jsme velice dobře, měli jsme excelentní první čtvrtinu, využili jsme toho, že domácí nebyli tak agresivní. Pak přišel jejich nápor, ztratili jsme 15bodový náskok a ve druhém poločase šel soupeř do vedení. My jsme sice v závěru ještě zápas zdramatizovali, ale šťastná trojka na konci už nic neřešila. Největší problém jsme měli na doskoku, tam jsme propadli. V první půli měli domácí 8 útočných doskoků, v šatně jsme si řekli, že je to hrozně moc a ve druhé jich Pardubice měly 13... Chyběl nám Václav Bujnoch, protože dneska se tady dalo vyhrát. Nicméně jsme si dokázali, že jsme schopni hrát vyrovnaně i v Pardubicích. Uvidíme, jak se vyvine play-off, kdo na koho narazí. Jedeme dál, chceme být co nejvýš.“

Radim Klečka (rozehrávač BK Opava): „Měli jsme excelentní vstup do zápasu, ale připadám si, že se opakuji po každém prohraném zápase: trápí nás obranné doskoky. Pardubice nás přeskákaly, tím se chytly. I když na začátku prohrávaly, nepanikařily, pomalu nás dotahovaly. V závěru to už bylo buď anebo... Možná jsme se zbytečně dlouho spoléhali na trojky, které nám sice na začátku padaly, ale měli jsme se pokusit dostávat balon i pod koš, abychom měli pestřejší zakončení. Myslím si, že divácky to bylo atraktivní utkání, pěkný souboj o druhé místo.“

8 20 28 28 14 14 17 24 102 92

Absence Pardubic: křídlo Škranc (dlouhodobé zranění), power forward Martin (zranění), guard Spearman (zranění, start nejistý)

Naprosto klíčové utkání pro oba týmy při jejich snaze ukořistit výhodnější druhé místo po nadstavbě. Slezanům by se zejména při absenci pardubického guarda Spearmana skýtala jedinečná příležitost k velkému lupu, který by je v tabulce předsunul o výhru před soupeře, a srovnal by vzájemnou bilanci obou týmů na 2-2. A pak by záleželo i na rozdílu ve skore. Ten je po třech dosavadních soubojích o 13 bodů pro Opavu nevýhodný, v případě nižší výhry by tak ve zbytku nadstavby musela udržet svůj náskok jedné výhry, aby dobyla druhé místo.

Domácí tým hraje potřetí za 6 dní a musí setřepat především zcela nepovedený výkon z pondělka, kdy si odvezl ohromný příděl z Nymburka. Beksa se hitovým utkáním s Opavou také přidává k charitativnímu projektu Každý koš pomáhá.

Tomáš Bartošek (kouč BK JIP Pardubice): „Čeká nás přímý souboj o 2. místo. Všichni si uvědomujeme důležitost tohoto utkání, uděláme maximum, abychom uspěli. Opava je sehraným týmem, hráči o sobě na palubovce dobře vědí a dokážou si díky tomu vytvářet kvalitní střelecké pozice. Po delší době se vrátil uzdravený rozehrávač Jakub Šiřina, čímž ještě vzrostla ofenzivní síla týmu. Pro náš úspěch bude klíčová obrana, musíme se vrátit k nasazení, energii a důrazu, jaký jsme na obranné polovině hřiště předvedli minulý pátek proti Děčínu. Co se týče útoku, kromě rychlé přechodové fáze musíme být trpěliví ve hře do zónové obrany, kterou Opava často využívá.“

Jakub Šiřina (rozehrávač BK Opava): „Já bych spekulace o druhém, či třetím místu moc nerozvíjel, my musíme jít zápas od zápasu. V Pardubicích jsme v této sezóně ještě nevyhráli, ale Olomoucko ukázalo, že to jde. Takže to tam určitě nepojedeme jen tak odehrát.“

Dušan Štěnička (GM BK Opava): „Doma jsme si dokázali, že Pardubice můžeme porazit. Ve středu se ukáže, jestli je můžeme porážet. Favoritem nejsme, ale prohrát nejedeme.“

Atrakce utkání: vystoupení cheerleaders IM CHEER Pardubice, mezi poločasy vystoupení dětí ze ZŠ Polabiny 3, divácké soutěže o voucher na konzumaci od partnera utkání, restaurace Tenis klub, v hodnotě 1000 korun, dvě vstupenky do Aquacentra Pardubice a medovník od kavárny Nano café.