2.0

#34
4.0

Kat Ray udeřil v mžiku

Víc než poločas byste v magnetu kola nepoznali, že super produktivní domácí Bekse chybí potrestaný ligový top skórer Burnett. Z brejků do půle výkonnější Východočeši stejně jako mistr předváděli ofenzivní reklamu na ligu se zakončením nejvýš do deseti vteřin, kdy střelci téměř nemíjeli, a na vlně hrající domácí už po 12 minutách vedli 39-33.

Obrany zdánlivě neexistovaly, ale vysoké skore bylo dané i úžasnými individuálními akcemi a úspěšně zakončovanými těžkými střelami. Na domácí straně, kde brzy zatížily dva fauly klíčového křídelníka Pandulu, hrál dlouho velký part rozehrávač Půlpán (7 bodů v první čtvrtině) a už po třech minutách se dostal na hřiště po 20 letech se do klubu vracející druhý Čech v NBA Jiří Welsch. Ten se během svého prvního pětiminutového střídání místy zapojil i do rozehry a jednou parádně unikl po zadní lajně Hrubanovi.

Kuriozitou bylo, že domácí ještě deset vteřin do konce druhé čtvrtiny měli v tomto období jen 2 týmové fauly a ve třetí části si první udělali až po 8 minutách.

Po explozivním poločase (53-53) Bekse postupně začal vlhnout střelecký prach, pozice včetně těch otevřených, které do půle hráči proměňovali jako mašiny, začali míjet, a mistr po 27 minutách za stavu 63-63 nastartoval raketu jménem Ray. Ten ještě do konce třetí čtvrtiny posadil do koše tři trojky za sebou, včetně jedné s klasonem hracího období, domácí nestihli dorovnat stejnou mincí, a když Kříž s Jaromírem Bohačíkem na startu čtvrté části přidali dalších 6 bodů bez odpovědi soupeře, bylo po necelých pěti minutách se šňůrou 0-15 rázem po zápase.

Domácí při propadu skore začali přecházet pozice, přestali si věřit a mistr si také lépe pohlídal obranný doskok i úspěšné střelce z první půle (Pandulu, Půlpána, Kohouta a Kenta), kteří se po změně stran prakticky neprosadili.

Nymburk ve druhé půli ovládl doskok (celkem 29-42) a zejména Beksu přestřílel z trojek (celkem 6-13), což si vzal na starosti 24bodový Ray (trojky 8/6), jemuž nejvíc sekundoval Martin Peterka (17). Další silnou statistikou hostů byly body lavičky (26-60). Za domácí byli při porážce 73-95 nejlepší Pandula (13) a Kent (12), Welsch za 15 minut zaknihoval 4 body se 2 doskoky a byl -15.

Levell Sanders (asistent BK JIP Pardubice): „Byl to fyzicky náročný zápas. Skoro celou dobu se hrálo rychle nahoru dolů, a protože jak my, tak Nymburk, rádi hrajeme rychle dopředu, byly rozhodující protiútoky. V prvním poločase jsme hráli dobře a poměr bodů z protiútoků byl 17-9. Z mého pohledu byla nejdůležitější ta část, kdy jsme nedokázali kontrolovat náš obranný doskok a dali jsme hostům spoustu druhých šancí ke skórování. První poločas jsme odehráli velmi dobře, ve druhém nám došly síly a nedokázali jsme udržet výkon z první půle.“

Jiří Welsch (guard BK JIP Pardubice): „Škoda, že to dopadlo takovým rozdílem, ale Nymburk asi vyhrál zaslouženě, nebudeme si nalhávat, že ne. Myslím, že v prvním poločase bylo ve hře mnoho energie od obou týmů, hlavně z naší strany. Začali jsme agresivně, hráli jsme výborně. Zápas se zlomil na konci třetí čtvrtiny, kdy Nymburk odskočil - rozhodující byly jeho útočné doskoky a body, které soupeř skóroval z druhých šancí, a potom také individuální výkony některých jeho hráčů.“

Oren Amiel (trenér ČEZ Basketball Nymburk): „Rád bych pogratuloval svým hráčům. Po první půli jsem jim v šatně řekl, že je to jako Letní liga, každý si skórovat, jak chtěl, a oboustranně to byla katastrofa v obraně. Také jsem do druhého poločasu řekl, že se musíme zlepšit v obraně, což nakonec rozhodlo zápas.“

Martin Peterka (power forward ČEZ Basketball Nymburk): „V prvním poločase to byla přestřelka, padlo hodně bodů, obrany moc nefungovaly. Z našeho pohledu se to naštěstí trochu zlepšilo ve třetí čtvrtině, vybudovali jsme si náskok a nakonec to dotáhli k výhře o 20 bodů. Jsme za to rádi, protože tady v Pardubicích se hraje těžko, v minulých dvou sezonách jsme tady prohráli. Nechtěli jsme to připustit znovu a jsme rádi, že jsme vyhráli.“

6 13 29 42 5 25 9 15 11 16 121 95

Absence Pardubic: forward Škranc (dlouhodobé zranění kolena), guard Burnett (trest na 1 utkání), power forwardi Martin (start nejistý z důvodu zranění) a Kohout (start nejistý, netrénuje, zranění po zákroku Ježka v nedělním utkání v Děčíně), Welsch (start nejistý, s týmem trénuje teprve čtyři dny)

V mnohem složitější pozici než poslední dvě sezony, kdy doma Nymburk v základní části vždy porazila, vstoupí Beksa do prvního vzájemného střetu letošního ročníku. Bez ligového top skórera Burnetta, který byl až podle dodatečného přezkumu videa (podle zjištění NBL.cz jde o „instrument“, který v lize vstupuje do hry zřídka, přesto čas od času využíván bývá) potrestán za zákrok na Landu ze závěru nedělního utkání v Děčíně, se zřejmě nemálo otupí nebezpečnost jejího útoku. Na druhé straně je to příležitost pro další hráče a týmovější útočný projev.

Vzhledem k odchodu rozehrávače Walkera a absenci Burnetta lze očekávat, že i přes minimum tréninků s týmem nastoupí na rozehře nová akvizice Jiří Welsch, neboť domácí budou při nátlakové obraně hostů potřebovat každou zkušenější ruku a nohu. Favorit je jasný, ale mezní úsilí a co nejrychlejší hra bez chyb může Bekse dát šanci. A pokud donutí hrát mistra co nejčastěji 5 na 5 a střílet hlavně z dálky, může mít skore i zajímavý charakter.

Tomáš Bartošek (kouč BK JIP Pardubice): „Po změně trenéra Nymburk ještě více zagresivnil obranu a zrychlil přechod do útoku. Často hraje v nižší sestavě, kdy na pozici 4 alternují Martin Kříž, Pavel Pumprla a Jaromír Bohačík, i díky tomu může být Nymburk tak rychlý a agresivní. Alfa a omega našeho úspěchu je v eliminaci vlastních ztrát míče. Souvisí to s tím, co jsem říkal výše, že nesmírně důležité je nepouštět vlastními chybami Nymburk do protiútoků, z nichž skóruje jednoduché body. Skutečnost, že nebude hrát potrestaný Dominez Burnett, musíme brát jako šanci pro ostatní hráče, kteří se jistě vynasnaží předvést to nejlepší ze sebe a maximálně pomoci svému celku. Celý tým se musí o to víc semknout a předvést co nejlepší týmový výkon na obou polovinách hřiště.”

Oren Amiel (kouč ČEZ Basketball Nymburk): „Žádný zápas v Pardubicích není snadný a nepředpokládám, že by byl jednoduchý ten sobotní. To, že mezi soupeřovými hráči nebudou dva z loňské základní rotace, neznamená, že bychom hráli v pěti proti třem. Pardubice doplnily jiné hráče, budeme hrát pět na pět a nás zajímá více týmový projev soupeře než jeho jednotlivci. Pokud jde o Jirku Welsche, je to hráč mnoha pozic, ale Pardubicím chybí hráči na perimetru. Myslím, že ho uvidíme spíš v pozici rozehrávače. My respektujeme jeho schopnosti, přejeme mu v Pardubicích hodně štěstí, ale až od neděle (smích).“

Martin Peterka (power forward ČEZ Basketball Nymburk): „My pochopitelně chceme zápas vyhrát a nepřipustit žádné komplikace. Ovšem v posledních dvou letech jsme v Pardubicích v základní části vždy prohráli. Už nechceme pokračovat v téhle sérii. Oba týmy se snaží hrát rychle dopředu. Může padnout i hodně bodů. Předpokládám, že přijde hodně lidí, že bude dobrá atmosféra. Na první pohled se zdá tým soupeře po létě trochu slabší, protože chybí Wall a Autrey. Ale nemyslím, že by měl být zápas jednodušší. Osobou Jirky Welsche, který je jejich poslední posilou, budou mít Pardubice hráče, který je vyhecuje proti nám ještě o trochu víc. A jestli se s ním potkám na „čtyřce“? Nevím. Možná bude náš bývalý univerzál hrát spíš dál od koše.“

Atrakce utkání: komentovaný přenos BeksaTV začne v 16:50 s komentátory René Peškou a Lukášem Kotasem, vystoupení cheerleaders IM CHEER Pardubice a taneční skupiny T-BASS, divácká soutěž o vstupenky do Aquacentra Pardubice, k dispozici je stále i magazín Kooperativa NBL.