9
16

USK Praha

Životní den 19letého Tůmy!

Hvězdná úvodní devítiminutovka USK, tažená Madsenem a Petersonem, překvapila nejspíš nejen všechny v hledišti Folimanky, ale především nováčka z Olomoucka. Ten se z díry 23-6 ještě dost dlouho vzpamatovával a odpor kladl jen nepřesnými střelami z jumpů. USK naopak fungovala prakticky celá základní pětka, v níž přiložili výrazně ruku k dílu i Michal Mareš s Křivánkem.

Hanáci sice postupně úvodní krvácení zastavili, ale blíž než na deset se v první půli už nedostali. Snažili se sice využít slabší soví sestavy pod košem, kde na pivotu při absenci Rainese operoval po velkou část zápasu bloky udílející Madsen, ovšem i přes Mitchellovo úsilí se jim to dařilo jen s dílčím úspěchem, když USK udržel vyrovnaný doskok a přes mládí své sestavy jen minimálně ztrácel.

Olomoucko, pro nějž 19 z 29 bodů do půle zajistila lavička, navíc dělalo chyby v útoku i obraně, kde si hráči nejednou nestíhali vypomáhat.

Kritická situace zápasu pak nastala 17 minut do konce. Madsen si udělal 4. faul, musel střídat a v sedmi hrající domácí se dostávali za vedení jen o 7 bodů do nouze. Stále však měli skvělého Petersona, který uměl skórovat, když bylo třeba, a hlavně dvě velké trojky vytáhl 19letý záložní rozehrávač Tůma, který svou kariérní premiéru v NBL končil s 15 body jako třetí střelec týmu  a bez ztráty za 24 minut! Navíc pod košem s +9 body za 20 minut účinně zaskočil 20letý Petržela. Své první minuty v lize zapsali i 17letý Jan Zídek a 18letý Radek Farský.

USK vrátil vedení nad 10 bodů a zápas dokormidloval k až senzačně jasné výhře 83-67. Bodově vyniknuli Peterson (22), Michal Mareš (16), Tůma a Madsen (12+10 doskoků, 6 bloků, 6F+). Za hosty kontrovali Mitchell (22+12 doskoků) a Šepa (15). Vítězové byli lepší ve ztrátách (11-16) i trojkách (8-4).

Christianos Chougaz (trenér USK Praha): „Pro mě to byl těžký start, hrát proti zkušenému trenérovi a mému dobrému kamarádovi. Pradraga znám jako hráče, kamaráda i jako zkušeného trenéra. My jsme před utkáním přišli o pivota Rainese a to nám trochu zkomplikovalo taktiku. Snažili jsme se najít lék na jejich hru uvnitř vymezeného prostoru, především s Mitchellem. Jsme mladý tým a potřebujeme hrát v rytmu, s maximální energií a ve vysoké intenzitě. Všichni hráči, kteří toto chápou, nemají problém s tím, kolik jim je let. Je to pouze jedna výhra a teď se musíme dál soustředit na další utkání. Jsem optimistický, co se týče mladých kluků. Přeji Olomoucku a jejich trenérovi jen to nejlepší do sezony.“

Predrag Benáček (trenér BK Olomoucko): „USK se svým mladým týmem předvedl velmi bojovný a odhodlaný výkon. Věřil ve výhru od první vteřiny. My jsme v tom soupeři hodně pomohli díky našemu zmatku v první čtvrtině. Domácí dali 25 bodů a my pouze 8. Podle mě to rozhodlo zápas. Mělo to být opačně, díky tomu, že nehrál Raines. USK je úplně jiný tým než loni, ale z nějakého důvodu moji hráči a cizinci hráli strašný zápas. Měřítko snesli jen Mitchell a Šepa. Byl to strašný zápas. Hráče jsem nepoznával. Takový Fuller byl úplně zmatený, nevěděl co a jak. Nevím, z jakých příčin. To se opakovalo už párkrát v přípravě. Věřil jsem, že se z toho vyléčíme. Z poloviny jsme USK k výhře pomohli i svým strachem, ale nevím, z čeho plynul.“

8 25 33 1 17 2 16 20 22 59 67

Absence USK: rozehrávač Mareš Marek (bolest třísel), křídla Štěrba (poraněné zápěstí) a Svoboda (koleno).

Nováček BK Olomoucko, který se v přípravě stále lepšil, poskládal pod taktovkou Predraga Benáček zajímavý a poměrně zkušený kádr, který by v úvodním kole soutěže měl mít herní převahu. Dirigován bude zkušeným Slovincem Močnikem či všestranným veteránem Křemenem a svou sílu navýšil příchodem last minut posily Mitchella i pod košem, kde trenér během přípravy cítil slabinu.

USK tradičně nezveřejňuje výsledky a střelecké zápisy ze svých příprav, proto lze alespoň částečně vycházet ze závěrečných duelů s rakouským mistrem z Oberwartu, jejž Pražané přejeli dvakrát zhruba o dvacet bodů. Soví fanoušci potkají hodně proměněný kádr, z nějž odešlo pět hráčů užší rotace.

Z nosnějších hráčů zůstalo jen trio Michal Mareš, Křivánek a Madsen, k nimž se nově přidal power forward Raines a především shooting guard Peterson. Ten jako křídlo měří podle některých zdrojů jen 180 čísel, ale díky nebývalé explozivně, rychlosti a výskoku může pohodlně střílet i přes vyšší obránce, anebo bleskově najíždět do koše. Svou produktivitu nováček v evropském basketbale ukázal famózní trojkovou bilancí 14/10 z jednoho z utkání v Oberwartu.

Pražany povede nový kouč, Řek Christianos Chougaz, který by měl být výrazně jiným typem kouče, než byl naposledy Slovinec Alilovič, ordinující až vojenský dril a přísnost při plnění stanovených úkolů.

Sledovaným mužem v záplavě sovích mladíků bude nestarší syn prvního Čecha v NBA Jan Zídek. Teprve 17letý small či power forward zatím měří 204 centimetrů a nejspíš se ještě přiblíží otcovým 213 číslům.

Pikantností zápasu je fakt, že na trenérských postech proti sobě budou stát bývalí spoluhráči, neboť Christianos Chougaz a Predrag Benáček spolu působili tři roky v dresu Panioniosu Atény.

Michal Mareš (křídlo USK Praha): „Bude to zápas dvou nově složených týmů, takže ani jeden z týmů moc neví, jaký styl očekávat. My se budeme snažit hrát svou hru. Myslím, že náš herní styl se oproti loňské sezoně hodně změnil, hlavně v útoku, takže se mají fanoušci na co těšit.“

Michal Šob (vedoucí týmu USK Praha): „Začínat na domácí palubovce není po sportovní stránce asi výhoda, ale jsme za to rádi vůči našim fanouškům, kteří budou moci vidět nový tým na Folimance. Nervozita bude, ale doufám, že jen ta zdravá. Věřím, že nám fanoušci zachovají přízeň i v letošní sezóně, protože loni návštěvnost stoupala. Jsme za to rádi a věříme, že bude na co se koukat.“

Jan Pospíšil (asistent USK Praha): „I přes poměrně komplikovanou hráčskou situaci během přípravy chceme do prvního utkání sezony vkročit vítězně. Neměli jsme pořádně možnost hrát všichni pohromadě, ale na to se nikdo nebude ptát. Máme nově složený tým, je ještě mladší než ten loňský. Je to výzva. Chceme být energičtí, hladoví a bavit diváky ještě víc než loni.“

Predrag Benáček (kouč BK Olomoucko): „Nedá se odhadnout, jaké nás čeká utkání. Oba soupeři mají hodně nových hráčů, noví jsou i trenéři. Očekávat se dá jediné – že půjde o bojovné střetnutí. Před prvním kolem nám odpadla generálka proti rakouskému Traiskirchenu, neboť soupeř měl problémy s autobusem a nedorazil. Uvidíme, jestli nám pauza ublíží, nebo prospěje. I když měl náš nový pivot Charles Mitchell určité zdravotní problémy a s týmem odehrál jedinou přípravu, potřebujeme, aby hrál. Snad bude v pořádku.“