14.0

#8
3.0

USK si vynutil Zápas 6!

V „bengálu“, produkovaném z velké části jednou třetinou „žlutého hlediště“, začaly Sovy svůj domácí duel apokalyptickou první minutou – dírou v obraně, ztrátou v útoku, dvěma slepenými fauly lídra Bohačíka a košem inkasovaným z útočného doskoku. Tři z prvních 4 faulů si Pražané udělali na zprvu aktivním rozehrávači Kouřilovi a už po 3 minutách měl dvě chyby i nyní první playmaker Šafarčík. Stejně jako u Bohačíka ale ani u něj druhý faul neznamenal nutnost střídání.

Od stavu 2-7 se ale misky smůly začaly překlápět v neprospěch Slezanů. Po jednom útoku zůstal ležet na podlaze křídelník Zbránek, ústřední strážce Bohačíka, který si pak na lavičce nechal ošetřovat koleno. Poté ještě nějakou dobu odehrál, ale na konci měl u svého jména jen 15 minut.

V osmé minutě srazil opavského Gniadka nesportovním faulem při výběhu do útoku Primorac a byl už třetím hráčem týmu s dvěma fauly. I Gniadek musel být ošetřován, ale do hry se vrátil. To už neplatilo o křídelníku Jurečkovi, který odkulhal v úvodu druhé čvrtiny, a do zápasu už nezasáhl.

Při enormně fyzické hře domácích se Opavě postupně přestalo dařit v útoku, přibývaly její chyby, Sovy dominovaly na doskoku pod oběma koši (do půle 28-15, USK 12 v útoku) a Křivánkova trojka z útočného doskoku poslala USK do vedení 13-11. Domácí celek však svou mezní bojovnost místy nedokázal kočírovat a v úvodu druhé čtvrtiny už tak třetí fauly posadily na lavičku Šafarčíka i Primorace.

Přesto od stavu 26-25 začal jejich tým utkání lámat. Štěrba proměnil trojku po vlastním útočném doskoku, a když zanedlouho Feštr udeřil zprava i zleva dalšími dvěma trojbombami, vedli domácí už 38-28. Hosté byli bez doskoků a navíc vršili ztráty, kterých měli do půle víc než USK, a Mareš s Bohačíkem uzavřeli poločas na přesvědčivém skore 45-30. A v přechodu silným startem do třetí čtvrtiny USK za zápasem už prakticky zavřel vodu.

Slezané se ještě dílčím náporem za mohutné podpory svých fanoušků 13 minut do konce dostali díky několika trefám z dálky na 53-42, jenže když Primorac přiložil dvojku a pak dokonce trojku o desku pokaždé s klaksonem, neměli už hosté síly na nový odpor. A Sovy už neohrozilo ani vyfaulování dlouhých Madsena a Primorace (ten po technické chybě) osm minut před koncem.

USK jednoznačnou výhrou 70-56 vrátil sérii zpět do Opavy. Jeho tahouny byli Michal Mareš (14), Bohačík (13) a Šafarčík (12), za hosty kontrovali rozehrávači Šiřina (14) s Klečkou (13). Pražané dominovali na doskoku 47-33, ve dvojkách byli lepší 16-10, v trojkách 9-7 a přežili i svých obvyklých 20 ztrát.

Petr Czudek (trenéra BK Opava): „Bylo to typické utkání play-off. My jsme zvládli první čtvrtinu, protože jsme věděli, že nástup (domácích) bude obrovský. První část byla z naší strany odehrána velmi dobře. Celé utkání rozhodla druhá čtvrtina, kde jsme podlehli agresivitě soupeře. Nebyli jsme schopni nic postavit v útoku, ztráceli jsme míče, nechali jsme soupeři 13 útočných doskoků. To se nedá v play-off odpustit. Díky tomu jsme šli dolů a USK nahoru. Vedl až o 19 bodů, pořád jsem ale nabádal kluky, ať pořád hrají. Bylo to těžké, protože některým se dařilo víc, některým méně a složitě se hledaly mentální síly. Měli jsme tam pasáž, kdy jsme stáhli na jedenáct bodů, ale soupeř dnes trefil i trojku o desku. To už k tomu ale patří. USK se uklidnil a my marně dobývali koš. Až na druhou čtvrtinu, kdy nám to uteklo na 15 bodů, to bylo vyrovnané. Potom jsme se trochu spravili i na tom doskoku, i když konečný poměr 47-33 je tristní. To se pak vyhrát nedá. Musíme se polepšit, pokud chceme ve středu uspět.“

Jan Pospíšil (asistent USK Praha): „Vše co řekl kolega, pod to bych se podepsal. Stav série jsme snížili na 2-3 a ve středu se pokračuje v Opavě.“

Absence Opavy: křídlo Vlček (loket).

Sovy na horké palubovce v Opavě neuspěli ani jednou, když jim dělaly velké problémy ztráty, a teď je před nimi jasný úkol. Pokud prohrají, velmi úspěšná sezona pro ně skončí zřejmé zklamáním. Když však dokážou navázat na kvalitní výkon ze zápasu číslo 2, mohou doma zabodovat a vrátit sérii ke středečnímu duelu do Opavy.

Jakub Šiřina (rozehrávač BK Opava): „USK je mladý tým a hraje pořád stejně. Drží se svého basketu, ať vedou, či prohrávají, takže to bude velice těžké. Jsme rádi, že to máme 3–1. Budeme mít uvolněnou hlavu, USK bude pod tlakem, na Folimanku přijedou ještě naši fanoušci, takže si do Prahy pojedeme pro výhru.“

Dušan Štěnička (GM BK Opava): „Máme čtvrtfinálový mečbol, který chceme proměnit v postup. USK je jiného názoru a chce sérii minimálně vrátit do Opavy. Kdo bude šťastnější, to budeme vědět v sobotu před osmou večer.“

Jan Pospíšil (asistent USK Praha): „Pokud chceme čtvrtfinálovou sérii prodloužit a pokusit se o otočení, musíme se v sobotu odrazit od naší obrany. Hrát agresivněji v útoku bez zbytečných ztrát míče. Opava vede 3-1, ale já pevně věřím, že je v našem týmu potenciál na zvrat.“

Michal Šob (vedoucí týmu USK Praha): „Opava dostatečně prokázala, že zkušenosti nelze natrénovat. Na domácí palubovce hrála s velkým přehledem a dávala body v důležitých okamžicích. Teď bude výhoda domácího prostředí na naší straně a my uděláme pro výhru vše! Pokud se vyvarujeme ztrát, série se může protáhnout.“