20

#7
21.0

Beksa hladce i napodruhé

Pardubice ani ve druhém utkání neměly s Tury problémy a doma zvítězily hladce 82-68.

Beksa si v prvním duelu hodně pomohla hned skvělým nástupem do utkání, ale tentokrát to tak lehké nebylo. Svitavy se v úvodu držely a nesrazila je ani rychlá šňůra osmi bodů, která posunula skóre na 15-8 pro domácí. Kdyby se hostům dařilo lépe bránit, mohli být i ve vedení, ale 26 inkasovaných bodů odsoudilo Svitavy k mírné ztrátě.

Důležitá však byla druhá čtvrtina, ve které hosté čekali na první koš z pole téměř čtyři minuty, a domácí se ujali dvouciferného vedení. To si díky ztrátám hostů udrželi a navýšili až na poločasových 47-32.

Ani po přestávce se Tuři nevyvarovali střeleckého výpadku a jejich tři minuty bez koše a série 9-0 posunula rozdíl už ke dvaceti bodům. V poslední desetiminutovce se hosté ještě pokoušeli o obrat, ale blíže než na 14 bodů v úplném závěru se nedostali. Hodně je trápily ztráty, kterých spáchali hned 20, nedařily se jim trojky, ani trestné hody.

Devět hráčů Pardubic dalo alespoň sedm bodů, nejvíce Dušan Pandula 16, ligový lídr ve střelbě Burnett přidal 13 bodů. Tury táhl se 16 body Mickelson, 14 přidal Jelínek. Slezák zůstal na 4 bodech a Marko na sedmi. Třetí zápase se hraje ve Svitavách příští úterý.

Lukáš Pivoda (asistent DEKSTONE Tuři Svitavy): „My jsme dnes naštěstí nezačali tak hrůzostrašně jako včera, už jsme byli připraveni na ten tlak, který nastane. Bohužel jsme první poločas vůbec netrefovali trojky a dělali jsme opět školácké chyby. Hlavně ve druhé polovině první čtvrtiny nebo ve druhé polovině druhé čtvrtiny, kdy jsme třeba netrefili trojku, a Pardubice nás trestaly rychlým protiútokem, který jsme nedokázali pokrýt. Nedokázali jsme někdy bohužel pokrýt ani protiútok po koši, k tomu se přidala impotence z trojkového oblouku a Pardubice se dostaly do vedení. Třetí čtvrtinu jsme se trošku opět nadechli, ale vždy, když jsme dali koš, tak jsme koš i dostali a to se pak těžko odpovídá. Vždy když jsme dobře bránili patnáct dvacet vteřin, tak Pardubicím padla nějaká těžká střela - nebo ani ne těžká, Pardubice takové střely prostě dávají. Nám se těžko v té úzké rotaci, ve které jsme hráli, dařilo přiblížit. Vždy, když jsme se přiblížili, Pardubice nám odskočily.“

Bryan Smithson (rozehrávač DEKSTONE Tuři Svitavy): „Věřím, že i trenéři a ostatní hráči souhlasí s tím, že je těžké hrát dva večery po sobě, ale Pardubice si to pohlídaly. Musíme se zlepšit, musíme být lepší venku, ale hlavně teď musíme být lepší v domácím prostředí. Jen jednu statistiku bych chtěl vyzvednout - měli jsme dvacet ztrát. Pardubice dnes hrály ve skvělé rychlosti, rozhodily nás z našeho rytmu a my tak musíme hrát líp. Pozitivní je, že jsme dnes lépe doskakovali, ale Pardubice samozřejmě skvěle střílely. Na to, abychom je porazili, je nemůžeme nechat střílet z pole s úspěšností 48 procent. Musíme se dát dohromady, potrénovat, podívat se na video a snažit se vyrovnat sérii u nás doma.“

Tomáš Bartošek (trenér BK JIP Pardubice): „Vedeme 2-0, je to super začátek série. Uhájili jsme domácí palubovku, ale potřebujeme ještě dvakrát vyhrát. Musíme se teď dobře připravit na pondělní a na středeční zápas ve Svitavách. Byl to dnes rychlý zápas, oba týmy se snažily o rychlý přechod do protiútoku, padalo z toho hodně bodů, buď to byl otevřený dvojtakt, nebo otevřené pozice z perimetru. Ve druhé čtvrtině jsme dobře bránili, dostali jsme pouhých 12 bodů, naše obrana byla klíčem k úspěchu a musíme takto pokračovat dál.“

Radek Nečas (power forward BK JIP Pardubice): „Asi nikdo nemohl předpokládat, že začátek zápasu bude vypadat tak jako včera. Myslím, že my jsme hráli ve stejné rychlosti, ve stejné agresivitě jako včera, ale Svitavy se nám v tom především v prvním poločase, kdy ještě měly síly, vyrovnaly. Co se týče našeho útoku, tak první poločas jsme hráli kolektivně, bylo tam hodně volných střel nebo seběhů, naopak nás trochu srážely ztráty, kterými jsme nabíjeli do protiútoku soupeři - zrovna já to udělal dvakrát. Tímhle jsme trošku zvedli fanoušky Svitav a dali jsme jim zase vítr do plachet. Nicméně v poločase bylo dvouciferné vedení, řekli jsme si, že nechceme připustit to, co včera, kdy jsme vrátili Svitavy do zápasu, když jsme měli vlažnější začátek druhého poločasu. Bohužel jsme se toho zase nevyvarovali, ale po těch dvou minutách jsme navázali na střeleckou potenci z prvního poločasu a dvouciferné vedení jsme udrželi.“

12 24 36 2 15 9 20 14 16 67 68

Ve druhém duelu série lze předpokládat, že Tuři už budou nachystaní na intenzitu a tempo „úroveň A1“, což Bekse nejspíš sebere zjevnou výhodu z Utkání 1. Její celoplošná obrana ale nebude pro Svitavy snadná k překousnutí ani napodruhé. Hostující tým je nucen dávat si pozor na každou jednu přihrávku, protože pardubické ruce jsou všude a pak už následují smrtící kontry.

Beksa ale rovněž musí zůstat ve střehu. Po nabytí rychlého vedení se v prvním utkání příliš oddávala distanční palbě, k tomu přidávala bolestivé ztráty a dovolila soupeři návrat.

Pokud se Turům daří, mají dobrou exekuci útoků, kde se snaží využívat mismatchové situace. Zatímco do poločasu prvního duelu si pardubičtí dlouzí věděli po přebrání rady s rozehrávači hostů, byli to svitavští power forwardi Jelínek nebo Mickelson, kteří v několika případech uměli zužitkovat výhody nad malým obráncem. Právě do takových situací by se tým měl dostávat co nejčastěji, aby mohl favoritovi co nejvíc škodit. A k tomu musí maximálně využít přechodové fáze a také přitlačit na doskoku, neboť zejména jediný doskočený míč skokansky disponovaného centra Roseboroa za 18 minut byl hodně titěrným příspěvkem.

Pro Svitavy bude rovněž důležité, aby ještě víc zatlačily na úderné americké duo Wall – Burnett. Druhý jmenovaný Bekse kvůli faulům ve střední části první půle Utkání 1 hodně chyběl, ale jakmile se vrátil, okamžitě napadal koš a sázel body. Nakonec mu na 17 bodů stačilo pouhých 19 minut.

Turům by se také hodilo i pomocí faulů (v Utkání 1 jen 16) znesnadnit Bekse lehká zakončení zpod koše. Otázkou také bude, jak druhý zápas za 24 hodin vydrží většinou jen sedmičlenná rotace. Oba rozehrávači Marko a Smithson si v Duelu 1 odkroutili po 33 minutách, Jelínek končil na 30 a Slezák na 28.