21.0

#7
8.0

Beksa zabírala v úvodech poločasů

Pardubice uvítaly Tury, navyklé teď řadu týdnů jen na souboje ve spodní šestce, v úvodním čtvrtfinále pořádně zhurta a jejich neprodyšná obrana proti první přihrávce produkovala jednu svitavskou ztrátu za druhou. Když jich bylo za prvních 4:20 sedm, zaostávali hosté 15-1 a byli pár bodů od „K.O. v prvním kole“. Při přebírání rozehrávačů, odebírání míčů a obraně celkově tu exceloval veterán Nečas, popáté v kariéře zvolený Nejlepším obráncem NBL. Jeho tým v této sekvenci ani nepoznal, že lídr Burnett musel při dvou faulech už po třech minutách rychle střídat.

Tuři se ale během dvou timetoutů za prvních pět minut dokázali vzpamatovat a dvěma trojkami se začali vracet. Přestali ztrácet, využili dočasné distanční střelecké marnosti soupeře, i díky aktivitě na blocích se do konce první čtvrtiny dostali (i bez používání faulů) na 23-13 a ve druhém dějství se řadou chytrých útoků přes vytvořené mismatche prodrali až na 33-30.

Hlučnější svitavský kotel vydatně přitápěl atmosféru, power forward Mickelson se dokázal trefovat odevšad (do půle 12 bodů) a po poločase 47-41 se skoro začínalo znova. Jenže to ihned po změně stran odmítl forward Wall, který sedmi body v řadě nakopl nový trhák na 58-45 a domácí se znovu zintenzivněnou obranou dostávali na koně. A i když se pak Tuři dokázali přiblížit na osm, pardubické trojky či brejky skutečné drama nedovolily. A na v sedmi rotujících hostech byla už postupně znát i menší energie.

Beksu při výhře 92-74 vedli Wall (23), Burnett (17) a Autrey (15), za hosty se prosadili Mickelson (18, 4 bloky), Smithson (15) a Jelínek (14). Domácí dominovali v trojkách (11-5) a lepší byli i na doskoku (41-30).

Lubomír Růžička (trenér DEKSTONE Tuři Svitavy): „Pro nás to byl po téměř 18 týdnech těžký soupeř, který tvrdě brání a má výborný přechod do útoku. Bylo to, jako když jdete na rande naslepo s holkou, kterou znáte jenom z Facebooku a nevíte, co od toho čekat. Start nám samozřejmě nevyšel, ale postupem času jsme se dostali do tempa a myslím, že ještě ve 3. čtvrtině to byl zajímavý zápas. Rozhodly ale zkušenosti hráčů, kteří jsou pro domácí stěžejní, což jsou Wall a Burnett, kteří na sebe vzali odpovědnost, dávali těžký střely a Pardubice se dostávaly do lepšího a lepšího bodového polštáře a zápas kontrolovaly. Takže je to 1-0, ale myslím si, že čím déle bychom s Pardubicemi hráli, čím víc zápasů bychom hráli proti soupeřům z A1, tím víc bychom byli zvyklí na tohle tempo, protože v A2 jsme se s takovým nesetkali. Samozřejmě, všichni jsme to věděli, očekávai jsme to, připravovali jsme se, ale tréninkem takové tempo nenasimulujete, ani kdybyste chtěli.”

Hunter Mickelson (power forward DEKSTONE Tuři Svitavy): „Byl to dobrý zápas. Věděli jsme, že Pardubice budou těžkým soupeřem. Bude to dlouhá série, ale jsem hrdý na to, jak jsme dnes bojovali, a budeme se muset dát dohromady a přijít připravení na druhý zápas.“

Levell Sanders (asistent BK JIP Pardubice): „V play-off je jedno, o kolik bodů vyhrajete, je to prostě 1-0. Jsem spokojen, jakým způsobem jsme vstoupili do zápasu, zvlášť na obranné polovině. Podařilo se nám získávat míče a dát pár lehkých košů z protiútoků a to bylo důležité, hlavně pro první zápas v sérii. Měli jsme několik hráčů, kteří byli trochu nervózní, ale tyhle lehké koše nás uklidnily. Samozřejmě, Svitavy mají dobrý tým a basketbal je hrou šňůr. Svitavy se dostaly zpátky do zápasu, když my jim pomohli několika nevynucenými ztrátami. Poté jsme se snažili opět dostat do tempa, zase soupeře dostat trochu pod tlak, snažili jsme se hrát svou hru, být agresivní, kontrolovat tempo a to se nám většinu zápasu dařilo. Teď je třeba zregenerovat a připravit se na Utkání 2.“

Lukáš Kotas (křídlo BK JIP Pardubice): „Určitě jsme nečekali, že bychom vyhráli o 30 nebo 40 bodů, protože z toho, co jsme viděli na videu a na výsledcích Svitav, máme proti sobě soupeře stejně rovného a čekali jsme opravdu těžký zápas. Trošku nám pomohl start, kdy bylo vidět, že na tohle tempo Tuři nejsou zvyklí, ale zase ukázali, jakou mají kvalitu, že se do zápasu dostali zpátky ve 2. čtvrtině. Pak to pro nás až do 4. čtvrtiny byl těžký zápas, byl to velký boj a myslím, že Svitavy tady neprodají svou kůži lacino. Celá série určitě nebude jednoznačná.“

6 24 30 7 19 7 14 19 16 85 74

Absence Pardubic: křídlo Příhonský (dlouhodobé zranění), power forward Kohout (nemoc – start nejistý).

Vzájemné zápasy této sezony: 80-71, 86-65 (v Pardubicích).

Pardubice jsou po celou sezonu druhým nejlepším týmem ligy a navíc dokázaly jako jediný tým zdolat Nymburk, což z nich dělá papírového favorita série. Jejich soupeř ale může rozdělit sezonu na dvě poloviny. První proběhla bez Pavla Slezáka a Romana Marka, druhá už byla s touto hvězdnou dvojicí. Naplno se Tuři rozjeli hlavně v nadstavbové skupině A2, kde z deseti zápasů nestačili v jediném doma na Brno.

Tuři ze Svitav se v A2 opírali střelecky hlavně o power forwarda Mickelsona, který dával téměř sedmnáct bodů na utkání a vedl svůj tým v doskocích, kterých sbíral skoro devět každý zápas. Marko se Slezákem doručovali téměř jedenáct bodů na utkání, ke kterým třicetiletý rozehrávač zapisoval ještě přes sedm asistencí, což z něj dělá nejlepšího nahrávače ligy. Univerzální Slezák přidával ke svým bodům i tvrdou obranu na hvězdy soupeře na perimetru.

Beksu držel po celou sezonu nejlepší ligový střelec Dominez Burnett, který zakončil dlouhodobou část sezony s průměrem jen těsně pod dvacet bodů na zápas. Nejvíc mu pomáhal rozehrávač Autrey, který se dostal na dvanáct bodů na zápas a důležitý byl i power forward Švrdlík, jenž se kromě téměř deseti bodů prosazoval i na doskoku.

Právě na doskoku může ležet klíč k sérii, neboť Beksa je nejlépe doskakujícím týmem celé soutěže a Svitavám patří v této kategorii až pátá příčka. Oba celky se střetly kvůli rozdílným nadstavbovým skupinám jen dvakrát a to hned na úvod sezony v září, kdy zvítězily Pardubice na hřišti soupeře díky 18 bodům Burnetta 71-80, a poté v listopadu, kdy doma Beksa i díky 19 bodům Walla bez problémů zvítězila 86-65.

Levell Sanders (asistent BK JIP Pardubice): „Z toho, co jsme viděli, se dá říci, že Svitavy pod novým trenérem hrají o poznání agresivněji. Faktem však je, že mají úplně jiné klíčové hráče: Marko, Slezák, to jsou hodně zkušení hráči, kteří mají za sebou hodně zápasů v play-off, hráli i o titul. Výrazná změna je tedy i v tom, že Svitavy nyní mají v týmu více zkušenosti z české ligy, tito hráči dobře vědí, kdo ze soupeřů jak hraje. Celkově bych řekl, že Svitavy hrají dobrý basketbal a myslím, že to bude dobrá série. Po skončení nadstavby jsem hráčům říkal: "Máme před sebou play-off, to je čas, na který se všichni těší - hráči i fanoušci." Pamatuju si, že když jsem byl ještě hráč, měl jsem obrovskou chuť hrát! Věřím, že všichni budou mít hlad, že budeme mít tuto mentalitu! Samozřejmě vnímám, že i fanoušci se těší, pro všechny je to vrchol sezony. Doufám, že na naše domácí zápasy bude úplně vyprodáno a že náš tým bude mít tu nejlepší atmosféru, co může být.“

Lukáš Pivoda (asistent DEKSTONE Tuři Svitavy): „Pokud budeme chtít v sérii s Pardubicemi uspět, musíme se vyvarovat většího počtu ztrát, které vycházejí z naší snahy hrát rychle dopředu. Dosáhnout toho lze ještě větší koncentrací a dodržováním našich útočných pravidel. Z týmu Pardubic se nepřipravujeme nijak speciálně na jeho údernou americkou trojici. Samozřejmě víme o jejích silných i slabých stránkách a také o důležitosti na útočné polovině. My však nechceme nic podcenit a připravujeme se na všechny pardubické hráče.“

Atrakce utkání: vystoupení cheerleaders IM CHEER Pardubice a Cheeky cheerek Hradec Králové, v divácké soutěži budou hlavními cenami vstupenky do Aquacentra Pardubice, tričko Žij (s) Beksou a medovník od kavárny Nano café, dále probíhá speciální soutěž v průběhu celého play-off o podepsaný originální dres hráče dle vlastního výběru (info o soutěži na www.bkpardubice.cz), k dispozici je dětský koutek.