19.0
#8
19.0

Drama rozhodl Pecka (s žolíkem)

Šotnar – od sedmého října mimo. Glover – mimo. Jefferson – už druhý zápas mimo. Bez tří svých rozehrávačů musela jít Sluneta do nedělní bitvy 14. kola s Prostějovem. A bylo by velkou otázkou, jak by duel dopadl, kdyby kouč Pištěcký musel na pozici 1 alternovat s některým z křídel. Ústí však pár dní před utkáním angažovalo dalšího point guarda, 24letého 192 vysokého Američana Michaela Thompsona, který přišel z Handlové, a byť nezapsal ani jednu asistenci, jeho 11 bodů i 0 v plus/minus za téměř 31 minut byla jednou z klíčových ingrediencí domácího triumfu 75-73. Sluneta se díky němu dělí o pátou bilanci ligy (7-7) s kolínskými Medvědy.

Ovšem definitivním klíčem k radostnému nedělnímu večeru Severočechů byla až závěrečná sekvence duelu. A rozhodla ho poměrně náhodná akce. Domácí lídr Ladislav Pecka už už napřahoval ke střele z jumpu čtyři metry od koše. Když mu ale obránce vylétl do vzduchu, stihl ještě za vrávorání ustát svůj pohyb vzhůru na podlaze, vzápětí unikl ke koši a zasmečoval.

Do konce v tu chvíli zbývala více než minuta, ale Orli poté nestihli zakončit (jejich pátá ztráta ve 4. čtvrtině) a po minuté střele Pecky nezvládli ani svůj poslední pobyt na útočné polovině. Ústí nejdřív využilo svůj 4. týmový faul ve čtvrtině a Jacobs pak nesnadný pokus těsně před koncovou sirénou neproměnil.

Bylo to nemalé překvapení, že hráč postradatelný ve Svitavách nyní jako jeden z pilířů Hanáků dostává dokonce poslední střely utkání. Americký centr byl ovšem v Ústí top skórerem týmu se 17 body a za své tři zápasy za Prostějov zapisuje 14,7 bodu, což z něj dělá nového prvního střelce Orlů.

Ti se po ztrátách rozehrávačů propadli ve druhé polovině první čtvrtiny až na 26-15, aby se brejky po chybách domácích a body zejména „dlouhých“ dostali ve druhém dějství k obratu na 37-38. Za stavu 43-49 ale Sluneta krvácení zastavila a do koncovky už se šlo prsa na prsa.

Domácí si v utkání hodně pomohli trestnými hody (25/17 – 15/9). Naopak téměř nevyužívali trojky (7/2 - 14/4). Jejich lídry byli podkošoví muži Abercrombie (17+9 doskoků) a Pecka (12). V dresu hostů Jacobse doplnili guardi Marko (14, druhý rozehrávač Kulon 4 fauly za 9 minut) a Slezák (12, se 7 doskoky navíc nejlepší z hostů).

Zbyněk Choleva (kouč Orli Prostějov): „Nám se to hodností špatně, protože si myslím, že jsme nehráli špatné utkání. Na to, že jsme tak daleko a v Ústí se nehraje jednoduše, jsme se celý zápas drželi a měli jsme lepší momenty, které se střídaly s horšími. Ústí dnes dobře bránilo, moc jsme se nedostali k volné trojce a to nám dělalo problémy, když jsme se nadechovali. Třetí čtvrtina byla samé pískání, méně se hrálo a víc se pískalo - nevím, z jakých důvodů, někdy si myslím úplně opačně, a to si teď troufnu říct, takže jsem moc nevěděli, o co jde, a nato jsme polevili v koncentraci a taky nám trochu došly síly v rozhodující fázi. Ve 4. čtvrtině jsme nakupili pár chyb. Nedali jsme dvojtakt, nedali jsme zpod koše, nedali jsme otevřenou střelu a dostávali jsme koš nebo dokonce koš s faulem a to nás stálo vítězství.“

Antonín Pištěcký (kouč SLUNETA Ústí): „My jsme do zápasu šli po utkání ve Svitavách, kde jsme prohráli o 30, takže to pro nás nebylo jednoduché. Do toho nás opustil rozehrávač Glover, takže jsme se z toho museli v krátkém čase oklepat a adaptovat našeho nového rozehrávače Thompsona, který tady je chvilku. Věděli, že Prostějov je tým, kterému když se daří z dlouhé vzdálenosti, respektive když mu dáte určitý počet střel z velké vzdálenosti, tak se drží kolem 40 procent a to je většinou cesta do pekel. My jsme se na to soustředili a jsem rád, že jsme Orlům povolili 14 vystřelených trojek, což byl podle mého názoru ten důvod, proč jsme vyhráli. Vstoupili jsme do zápasu slušně, první čtvrtku jsme vyhráli 26-16. Důvod, proč jsme dali 26 bodů, je jednoduchý - na začátku jsme sdíleli míč, jak jsme si říkali, dostávali jsme se do volných pozic a ty jsme proměňovali. Následovala druhá čtvrtina, kdy se to úplně otočilo, a to byl důvod, proč šel Prostějov těsně přes nás. Když se podíváte do kolonky asistence, tak mít 5 za 40 minut je šílené. A taky máme 7 vystřelených trojek za celý zápas, z toho jen dvě za první poločas. Je zázrak, že jsme zápas zvládli při této statistice a říkám znova, že jsme ho zvládli jenom díky tomu, že jsme darovali Prostějovu pouze 14 pokusů za 3 body. Dneska vyhrál šťastnější tým.“

6 21 27 7 6 17 19 29 54 73

Absence Ústí: rozehrávač Šotnar (rekonvalescence po operaci kotníku).

Ústí prohrálo 3 ze 4 posledních zápasů a stále se potýká s nestabilitou výkonů. V minulých týdnech mu vyjma skvělého zápasu s Opavou pokulhávala ofenziva, téměř se nemůže opřít o trojky. Proti Prostějovu by ovšem Sluneta měla zabrat, byť soupeř zápasy v Kolíně a doma s Pardubicemi (kdy zastavil sérii 3 porážek) ukázal, že ani po odchodu 33 bodů (v podání Palyzy a Tomance) jej není radno odepisovat, neboť dokud je v týmu motor a jeden z top rozehrávačů ligy Marko, může se v utkáních stát ledacos. Orli však pro šanci na výhru musí srazit hrůzný průměr ztrát z posledních 6 utkání (21).

Jan Šedivý (asistent SLUNETA Ústí): „Naše poslední výkony byly jako na houpačce. V domácím utkání s Opavou jsme předvedli jeden z nejlepších výkonů sezony, byli jsme velice koncentrovaní a měli jsme veliké nasazení v obraně. Výsledkem bylo zasloužené vítězství. Šest dnů poté na hřišti Svitavských se situace naprosto obrátila. V podstatě vůbec jsme se nedostali do zápasu, obrana byla děravá, vytratilo se nasazení. Pracovitá obrana s řadou obětavých zákroků je u našeho týmu startérem i dobrého výkonu v útoku. Podaří-li se nám toto za přispění domácích fanoušků proti Prostějovu, věřím, že uspějeme.“