31.0

#17
12.0

Šest zlomilo Beksu zpod koše

Bez zraněného centra Oluiče deklasovala NH v pouhých šesti mužích (Kerr a Bohačík 40 minut) Beksu zpod koše (50-26), nejlepší doskakovače ligy s průměrem 41,6 zavřela na 28 a také je donutila ke 20 ztrátám (12 do poločasu), na čemž mohla mít podíl i absence pardubického tvůrce Půlpána (hosté navíc pod košem postrádali Kohouta). Domácí po chybách soupeře, jejž výrazněji podrželo jen 10 trojek, dosáhli téměř třetiny svých bodů.

Osmá NH výhrou 77-74 minimálně dočasně odrazila nápor Turů, kteří padli na USK. Bekse se na 2 výhry vzdálila čtvrtá Opava a 7 kol do konce při horších vzájemných zápasech se Východočeši už pomalu loučí s výhodou domácího prostředí pro čtvrtfinále.

Povánoční ostravský lídr Igrutinovič otevřel duel košem a 3 asistencemi (9-0) a jeho tým vedl ve ztrátově divoké (6-7) úvodní čtvrtině až o 10. Beksa v této části házela pět ze svých pouhých 9 šestek v utkání.

Ve druhé čtvrtce byla NH vpředu do deseti bodů a ve třetí po 4 ztrátách Pardubic a technické chybě Švrdlíka vyskočila až na 55-41. Právě pardubický výškový muž neměl dobrý den, když se vyfauloval už za 21 minut ve hře s pouhými 2 body (-13), aniž získal faul.

Beksa přestala ztrácet až v poslední čtvrtině, kdy se z 67-55 po 9 bodech Panduly dostala 90 vteřin do konce na 71-71. Jenže Kerr s Igrutinovičem kontrovali na 75-71. Wall ještě trojkou snížil, ale Bohačík 18 vteřin do konce upravil na 77-74. Autrey pak potenciálně vyrovnávací trojku minul.

Domácí v kulise 1000 diváků vedli Kerr (20+10 doskoků a 6 asistencí), Bohačík (20+12 doskoků), kteří zastavili dlouhé soupeře, dále Igrutinovič (18+7 asistencí) a Bratčenkov (11). Křídelník Novák při premiéře za NH odehrál 19 minut se 4 body a 5 ztrátami. Hosté se opírali pouze o Pandulu (28, trojky 6/5), Autreyho (17) a Walla (15, trojky 7/4).

Dušan Medvecký (kouč NH Ostrava): „Vstoupili jsme do zápasu velice koncentrovaně, běhali jsme do protiútoku, slušně jsme bránili. Dostali jsme se do vedení 9 bodů, což je důležité proti týmu, jako jsou Pardubice, aby se nedostaly do sebedůvěry a vedení, protože mají kvalitní kádr. Do poločasu to hosté stáhli na pár bodů, ale ve druhém poločase jsme si udělali náskok 12 bodů a bylo otázkou, zda vydržíme hrát v úzké rotaci, nebo ne. Pardubice se vrátily do zápasu trojkami Walla a Panduly, což víme, a upozorňovali jsme na to naše hráče, ale nedokázali jsme to ubránit. Dostali jsme Pardubice zpátky do zápasu, nicméně jsme to už potom dohráli do vítězného konce.“

Tomáš Bartošek (kouč BK JIP Pardubice): „Ráz utkání dal náš hrozný začátek, kdy to bylo absolutně bez energie, bez odporu. My jsme byli zřejmě asi ještě v autobuse někde u Olomouce, protože to bylo 9-0, domácí dostali hru pod kontrolu, začali si věřit a dostali se do tempa. My jsme dělali hrozné chyby a ztráty, které nepramenily ani z tlaku. Sami jsme tam házeli míče do autu. Domácí dobře organizovali hru v útoku, kde výsledek kontrolovali. Nás držela v zápase vysoká úspěšnost za 3 body, čímž jsme se dokázali soupeři vyrovnat, ale myslím, že zcela spravedlivě zvítězili domácí. My jsme nepodali vůbec kvalitní výkon.“

Josef Příhonský (křídlo BK JIP Pardubice): „My jsme měli strašný vstup do zápasu, řekli jsme si, že nechceme dovolit útočný doskok, dát si pozor hlavně na Kerra. Tohle vše jsme si řekli v šatně a udělali jsme pravý opak. Pak se to odrazilo i na výsledku. Ke konci jsme se sice přitáhli, ale Ostrava vyhrála zaslouženě.“

Pavel Novák (křídlo NH Ostrava): „Já jsem tu sice krátce, ale když jsem viděl zápas v Ústí a dnes, tak jsme strašně zlepšili obranu, což byl základ pro vítězství. Za sebe můžu říct, že jsem rád, že jsem dostal šanci hrát v Ostravě, kde je nesobecký tým. Krásně jsme v útoku přehráli Pardubice a konec jsme zvládli.“

Vzájemné zápasy v sezoně: 0-3

Za NH zřejmě poprvé nastoupí křídelník Pavel Novák, jenže po zranění v Ústí bude možná mimo hru centr Oluič, což by pro tým znamenalo další citelnou ztrátu pod košem a v boji o elitní osmičku i nepříjemné zúžení zápasové rotace. Ostrava už jen marně vzpomíná na skvělou lednovo-únorovou vítěznou sérii, když nyní už třikrát v řadě prohrála, přičemž pro její defenzivní tým byla velkou ranou čerstvě inkasovaná stovka v Ústí.

Pardubice přijíždějí nadále bez podkošových mužů Kohouta a Šoukala, ale s jasným cílem opět srazit na jednu výhru manko na čtvrtou Opavu. Už ovšem nesmí opakovat kolaps, jaký je postihl při minulém venkovním výjezdu do Opavy.

Dušan Medvecký (kouč NH Ostrava): „Pardubice jsou pro mě hráčským složením tým na finále.  Pokud budeme bránit jako v Ústí a Prostějově, tak dostaneme další příděl, proto je úkol jasný - musíme začít opět bránit a pak až útočit.“

Tomáš Bartošek (kouč BK JIP Pardubice): „Ostravským lídrem je Luka Igrutinovič, jenž je velmi zkušeným hráčem, který dobře volí, kdy vystřelit a kdy najet do koše. S každou úspěšnou střelou mu roste sebevědomí, což jsme poznali v posledním utkání v Tipsport Aréně, kde 25 body dlouho držel ostravský celek v zápase. Nová huť však rozhodně není jen o Igrutinovičovi, celá kostra týmu je velmi nebezpečná. Číž, Kerr, Bohačík, Bratčenkov a nyní i Novák, ti všichni jsou hodně zkušení hráči, kteří dokážou rozhodovat utkání ve prospěch svého družstva. My musíme bránit jako v posledním utkání a dostat domácí hráče pod neustálý tlak. Klíčové budou také souboje o odražené míče – domácí trojice Bohačík, Kerr, Novák má v součtu průměr 9 útočných doskoků na zápas a hráče, takže musíme dobře odstavovat soupeře pod naším košem a naopak sami pokračovat v aktivitě na útočném doskoku, který nás zdobí po celou sezonu.“