21.0

#15
4.0

Ranní výhra s diváckým rekordem!

Jakmile hráči mistra zjistili, že největší „haló“ v publiku vzbuzují distanční trefy, byl s hostujícími Sovami amen. Nymburk vysázel jen za první čtvrtinu 6 trojek, z nichž tři nesly podpis Vojtěcha Hrubana, tým vedl po 10 minutách i bez ztrát soupeře 31-12 a dál už si mohl užívat dalších a dalších oslavných výbuchů především druháků, třeťáků, čtvrťáků a páťáků ze tří základních škol v Nymburce, kteří na pozvání klubové legendy Ladislava Sokolovského prakticky zaplnili publikum stánku obhájce trofeje v počtu 936. Celková návštěva včetně několika desítek dospělých pak činila 1055 a věkový průměr osazenstva 10,6 roku byl potvrzen zástupcem Agentury Dobrý den jako český rekord v kolonce nejnižší průměrný věk publika na zápase nejvyšší české basketbalové soutěže.

Utkání se kvůli přizpůsobení se novému fanouškovskému segmentu hrálo už od deseti ráno a tým USK z logistických důvodů raději nocoval přímo v Nymburce.

Nadšené děti aplaudovaly zejména v první půli téměř všemu, co se na palubovce šustlo, a jediné, co mohly postrádat, byly efektní smeče. Když už se jedné mohly dočkat, Hruban ve druhé půli při zakončení protiútoku z ohromného náskoku napálil míč do obruče, což si podle vlastních slov nepamatuje, kdy se mu v zápase stalo naposledy.

Z pohledu domácích bylo jediným stínem utkání zranění kotníku rozehrávače Vyorala, který musel odstoupit, a s otazníkem je tak nyní jeho zapojení do nadcházejících reprezentačních zápasů proti Francii a Rusku v kvalifikaci o světový šampionát.

Jeho tým měl už do poločasu, jejž vyhrál 59-32, skvělé trojky (14/10) a téměř bezchybnou palbu z pole (31/22). Po 40 minutách pak měl při vítězství 101-56 převahu v trojkách 14-7, v bodech zpod koše 38-16 a na doskoku 41-27. Pole šesti dvojciferných střelců vedli Martin Peterka (14+7 doskoků), Hruban (14, vše v první půli), z pole bezchybný Kříž (12) a mladík Novotný (12). U hostů byli dvojciferní pouze Appleby (17) a Ondřej Sehnal (10).

11 16 27 12 7 10 14 15 43 56

Už den a noc po náročném duelu Ligy mistrů nastoupí mistr k zápasu 11. kola NBL, a to v nebývale netradičním čase - ráno v 10 hodin! Důvodem je propagace basketbalu pro žáky prvního stupně nymburských základních škol, kterých bude v hledišti více než tisícovka, a bude tak prakticky vyprodáno. Už před zápasem bude navíc pro děti připraven bohatý program. A protože se bude jednat o historický zápas NBL s nejnižším věkovým průměrem publika, bude na místě i zástupce agentury Dobrý den, aby tento ligový milník dosvědčil. Nicméně ani brzký ranní čas neznamená, že by na zápas nemohli dorazit i dospěláci.

V samotném utkání by i přes minimální čas na přípravu měli mít domácí převahu, nicméně brzké ranní vstávání a jiný režim by například pro zámořské opory mohl udělat své. USK se navíc veze na vlně tří výher, včetně dobytí Pardubic a Opavy, a rozhodně neprodá svou kůži lacino.

Pavel Pumprla (křídlo ČEZ Basketball Nymburk): „Američané už čtrnáct dní brečí, že nerozumí tomu, proč mají být ráno v hale už v půl deváté. Já jsem tou dobou už dávno vzhůru. Pro mě je to dokonce ideální čas. Na osmou vezu děti do školy a být v půl deváté na hale přesně zapadá do mého časového plánu. Navíc budeme mít volné odpoledne před nástupem na reprezentační sraz. Asi už jsem někdy hrál v hale, kde by se dalo napočítat tisíc dětí, ale v takové koncentraci to bude určitě poprvé. To bude evidentně něco výjimečného, co jsem já, a asi ani nikdo z mých spoluhráčů a protihráčů nezažil. Věřím, že zápas bude v pohodě a že si ho všichni aktéři užijí. Doufám, že atraktivitou hry děti přesvědčíme k tomu, aby chodily častěji a začaly se věnovat basketbalu ještě ve větším počtu. Pokud jde o našeho soupeře, tak v letošní sezoně trochu překvapuje svými výsledky, i když se občas neubrání výkyvům. To už tak ale u mladých týmů často bývá. USK je klasický mix českých hráčů a tří cizinců, u kterých se zatím zdá, že je vedení „trefilo“ solidně.“

Oren Amiel (kouč ČEZ Basketball Nymburk): „Zápas proti USK bude náročný z mnoha důvodů. Zaprvé není lehké hrát v tuto nezvyklou hodinu, obzvlášť, když nemáte moc času na regeneraci. Zadruhé USK je mladý, energický a dobře sehraný tým, který hraje s plným nasazením. Vždy respektuji týmy, které do toho dávají všechno, co mohou. Tyto dva důvody nás, doufejme, zachovají v plné bdělosti a pohotovosti. Dětem nechceme jen ukázat pěkný zápas, ale také je spojit s basketbalem jako takovým a také s naším klubem.“

Jan Pospíšil (asistent USK Praha): „Ve čtvrtek nastoupíme v netradiční čas proti mistrovskému Nymburku. Poslední dva týdny se náš tým v lize prezentuje dobrými výkony, které jsme přetavili ve vítězství v Pardubicích a v Opavě. Na tuto hru chceme navázat a pokusit se domácí zaskočit. Rozhodně nejsme týmem, který má v tuto chvíli co ztratit. Od utkání s Kolínem se dobře připravujeme a naopak hráči Nymburka nebudou mít jednoduché určitě ani to, že odstup od jejich posledního utkání v Lize mistrů a naším vzájemným není ani 48 hodin.“