Po velké bitvě jako první do FINAL 8 Nymburk

Dva a půl tisíce fanoušků v Opavě se v prvním čtvrtfinále Českého poháru dočkalo spektakulárního představení, o jehož vítězi rozhodl až dramatický finiš. Ještě sedm minut do konce vedli o tři body domácí Slezané, ale závěr patřil nájezdníkům z Nymburka, kteří se po loupeži 80-88 stali prvním českým zástupcem v Louda Auto FINAL 8 Česko-slovenského poháru.

Hostům v duelu s řadou zvratů patřila úvodní čtvrtina s pěti přesnými trojkovými projektily (20-24). Ve druhé se Nymburk přeorientoval na produkci šestek a po vyrovnaném průběhu se v posledních 35 sekundách poločasu odloučil díky dvěma tříbodovým akcím Tůmy s Bohačíkem na 38-45. Právě reprezentační křídelník byl v úvodu třetí části klíčovým tahounem hostů, kteří i zásluhou zásahů Kříže postupně vystoupali ke zdánlivému šach matu. Jenže ani vedení 45-62 po 25 minutách neznamenalo pro domácí knokaut a pod úderným vedením zaskakujícího rozehrávače Farského (při absenci Šiřiny) se ještě do konce čtvrtiny probili z 49-65 k remíze 67-67.

Rozhodovalo se až v posledních čtyřech minutách, kdy domácí zvládli pouhé dva body, a Kříž, Svejcar a Tůma utrhli Nymburk do úniku 78-85, který měl 2:20 pro utkání už fatální charakter.

Vítěze (zatím bez nového pivota Sanderse), za něž kvůli vyloučení po nesportovním faulu a technické chybě stihl jen osm minut první rozehrávač Gordon, vedli Bohačík (19+6 asistencí), Kříž (17), Sehnal (14, TH 10/8) a Svejcar (13). Za Opavu odpovídali Slavík (14), Kouřil (13) a Farský (11+6 asistencí). Nymburk vládl na doskoku (26-39, útočné 7-14, body z nich 7-15), z šestek (21-30), brejků (0-14) i v produkci laviček (35-50).

Martin Kříž (forward ERA Basketball Nymburk):
„Začátek nebyl podle našich představ. Bylo to opět hodně vyhrocené. Bylo tam snad sedm technických chyb, dva úmysly a vyloučení. To zápas ovlivnilo. Ve druhé půli jsme si vytvořili náskok, pak přišel náš výpadek a z plus 17 jsme šli na minus tři. Ale jsem rád, že jsme ukázali charakter a sílu, nesložili jsme se a dokázali to zvrátit na naši stranu. Když nám teklo do bot, přitlačili jsme v obraně a pohlídali si to. Vyloučení Tye Gordona přišlo v nejhorší možnou chvíli. Ondra Sehnal měl teplotu, ani neabsolvoval ranní trénink, ale nechtěl nás v tom nechat a šel do boje. A když pak vyloučili Tye, bylo jasné, že bude muset být na hřišti déle. Klobouk dolů před Ondrou, že to zvládl. Hodně nám pomohl k výhře. Motivace postoupit byla pro všechny velká, zvláště pro ty, co tu byli už loni, kdy se nám to nepovedlo. Moc se těšíme na FINAL 8 a uděláme maximum, abychom pohár zase přivezli do Nymburka. Budou to tři zápasy ve třech dnech, takže to nebude jednoduché, ale bude to pro všechny stejné. Zajímavé bude se o poměřit s týmy ze Slovenska.”

Francesco Tabellini (trenér ERA Basketball Nymburk): „Zasloužili jsme si tuto výhru a postoupit. A věřím, že jsme udělali radost našim fanouškům. Někteří vyrazili i do Opavy. A určitě jich mnoho vyrazí do Prahy na závěrečný turnaj. Ale i Opava by si zasloužila být na závěrečném turnaji a je škoda, že tam mohl postoupit jen jeden z nás. Také hrají velmi dobrý basketbal a mají velmi věrné fanoušky, kteří by si také zasloužili jet do Prahy. Možná by proto mohla federace přemýšlet o změně na příští sezony. Takto se už teď potkaly dva nejlepší týmy. O to víc mě těší mentální odolnost, jakou moji hráči ukázali. Jsem na ně opravdu hrdý. Přestože domácí předvedli velkou stíhací jízdu, dokázali jsme se zvednout, hrát naší hru a dávat i těžké střely. Poslední minuty jsme odehráli velmi dobře a máme další velké vítězství. Předvést něco takového v tak emotivním utkání není vůbec nic snadného. Ukazuje to velký charakter hráčů a toho si hodně cením.”

Autor: Redakce NBL