Na vítěze NBL čeká nový unikátní pohár. Nese jméno Jiřího Zídka

Díky unikátnímu spojení mezi sportovním svazem a technologickým lídrem svého odvětví představuje Kooperativa NBL nový pohár pro vítěze basketbalové ligy.

Jedinečný je zejména tím, že jde o první sportovní trofej v Česku vyrobenou pomocí 3D tisku. Od této sezony budou hrát týmy o pohár nesoucí jméno Nejlepšího českého basketbalisty 20. století a člena Síně slávy FIBA Jiřího „Andreje“ Zídka. 

Starý pohár, který získal řadu nelichotivých přezdívek jako třeba pilulka, už nad hlavu nikdo nezdvihne. CZ BASKETBALL a Asociace prvoligových klubů (ALK) se spojila s PrusaLabem, prototypovou dílnou Josefa Průši, který je světovým lídrem v oblasti 3D tisku. Nový pohár se začal připravovat už před více než rokem, kdy proběhlo první oslovení PrusaLabu. 

„Dnešním dnem završujeme více než rok trvající práci. Její výsledek je pro nás zásadní hned z několika důvodů. Věříme, že nám přinese přesah mimo basketbal i sport. Zapadá do vznikající strategie sledující moderní trendy ve společnosti a ve sportu. V neposlední řadě – pohár nese jméno Jiřího Zídka st., basketbalisty století, ve chvíli, kdy slavíme výročí 100 let organizovaného basketbalu v Československu“ uvedl Tomáš Kotrč, předseda představenstva Asociace prvoligových klubů (ALK). 

Design Poháru Jiřího Zídka má na svědomí český architekt, designér a umělec Petr Vacek. Při tvorbě poháru byly zohledněny tři základní motivy: míč, koš a kruh. Míč je symbolem hry, koš představuje vítězství a kruh znázorňuje týmového ducha. Právě tyto tři motivy - hra, vítězství a týmový duch – jsou zhmotněny a spojeny odvážným způsobem do jednoho artefaktu. 

„Baví nás hledat přesahy 3D tisku a poukazovat na různé možnosti jeho využití. Tady sehrál klíčovou roli nejen v prototypování trofeje. Mám radost, že umíme díky PrusaLabu propojovat světy – naší expertýzu vyrobit téměř cokoliv, znamenitý parametrický design Petra Vacka, pokročilý 3D tisk odborníků z TUL a svět sportu," říká CEO Prusa Research Josef Průša.

Pohár je vyroben kombinací několika postupů a materiálů. Vrchní a spodní část podstavce je vyrobena CNC soustružením a frézováním z nerezové oceli, vnitřní část pak FDM 3D tiskem. Štítky pro budoucí vítěze poháru budou laserově gravírovány. Síťka je tvořena sedmi vytištěnými díly, které byly následně svařeny. Největším „oříškem“ byl míč tvořený osmnácti 3D vytištěnými díly, které se následně musely pečlivě zabrousit. Do celé konstrukce míče byly poté vloženy speciálně odlité resinové díly, přičemž směs pigmentu pro efekt šampionů doplnily fragmenty z 24 karátového zlata. 

Na výrobě trofeje se podílela také Technická univerzita v Liberci a její Ústav pro nanomateriály, pokročilé technologie a inovace. „Jsme velmi rádi za možnost přispět k realizaci tohoto díla a lze říci, že nás společný projekt posunul v oblasti 3D tisku kovů o stupínek výše,“ říká Michal Ackermann, expert na 3D tisk z libereckého výzkumného centra CXI TUL. 

Jelikož je trofej tvarově složitější, a důraz byl kladen především na mechanickou odolnost, byla pro výrobu navržena aditivní technologie Selective Laser Melting. Bylo také nutné navrhnout rozdělení trofeje a její tisk na segmenty, které se svařily do jednotného celku. „Rozsah práce a použitý materiál trofeje pro Národní basketbalovou ligu byl pro nás rozhodně velkou výzvou. Samotný tisk dílů trval celkově 94 hodin strojového času, ale veškeré přípravné a dokončovací procesy byly časově výrazně náročnější,“ dodává šéfka marketingu Technické univerzity v Liberci Lenka Hanušová.  

Andrejova desítka navždy součástí Poháru

Součástí poháru je i „talisman“ v podobě skutečného čísla odpáraného z originálního zápasového dresu Jiřího Zídka staršího. Jeho ikonická desítka byla vložena dovnitř konstrukce míče a bude tak navždy součástí této trofeje. 

Jména vítězů Kooperativa NBL budou gravírována na podstavec, který má zatím prostor pro 10 ligových šampionů. V případě potřeby se pohár rozšíří o druhou část podstavce s dalším prostorem na jména vítězů ligy a může sloužit několik dekád. K novému poháru byl vyroben i speciální přepravní obal, aby se při převozech nijak neponičil, doplněný je o vygravírované logo.

Současně se vznikem poháru byla navržena a vytvořena také kompletně nová sada medailí. Všechny byly vyrobeny kombinací technologií DLP 3D tisku a odlévání epoxidových pryskyřic do silikonových forem. I jejich ústředním motivem je síťka.

„Chtěl bych poděkovat lidem z PrušaLab za aktivitu, se kterou do společného projektu vstoupili. Vím, že to není něco, jak by se firma chtěla profilovat, ale cítil jsem, že pro všechny zainteresované strany byla motivací výjimečnost projektu. Velmi si vážím zpětné vazby od rodiny Jiřího Zídka. Jsem rád, že jsme od začátku na podobě poháru spolupracovali,“ dodává marketingový ředitel CZ Basketball Martin Peterka. V rámci podpory komunikace nového poháru vznikla na stránkách nbl.basketball i dedikovaná microsite věnovaná veškerým informacím ohledně nového Poháru.

Spanilá jízda po českých městech

Nový pohár se v následujících dnech představí také v jednotlivých městech hrající NBL. Každý tým hrající play-off dostane pohár zapůjčen na jeden den, během něhož jsou naplánovány klubové akce na veřejných místech (náměstí, nákupní centra). 

Každý tým si k prezentaci nové trofeje zvolil vlastní program doprovázený třeba také autogramiádou hráčů, podívá se třeba i do vybraných škol ve městech. První zastávku je už ve středu 10. dubna Děčín. o den později následuje Nymburk a poté se přesouvá přes celou republiku do Ostravy a Opavy.

Start kampaně Poprvé 

Stejně jako v loňském roce spouští Kooperativa NBL marketingovou kampaň před play-off, jejímž ústředním motivem je v návaznosti na nový pohár slogan Poprvé. K němu vzniklo odpovídající logo i grafická úprava speciálně pro play-off. V rámci preview před každou sérií se 3D motiv odkazující na technologii 3D tisku objeví v definování tří klíčových prvků každého týmu začínající na písmeno D. Logo poháru bude na všech výsledkových grafikách a dalších materiálech vytvářených během play-off.  

V rámci kampaně a sloganu Poprvé půjde zejména o vyhledávání situací, které jsou poprvé. Ať už v rámci basketbalu a třeba individuálních statistik hráčů, zajímavostí ohledně každé série či, zda se něco v historii ligy stalo poprvé, tak i situací z běžného života nebo sázek mezi hráči. Každý klub se v play-off zaměří na to, aby na basketbal ve svém městě přivedl někoho, kdo tam bude poprvé. Ať už půjde například o třídy žáků ze škol, děti z dětských domovů nebo lokální celebritu či nového ambasadora.

Autor: CZ BASKETBALL
Reklama
Detail článku - Kooperativa