ČBF i ALK se důrazně ohrazují proti postupu ČT sport

Pro basketbalové fanoušky, kteří se celý rok těší na vrchol ligy na televizních obrazovkách, si včera stanice ČT sport připravila nepříjemné překvapení. V krátké době přitom už podruhé. 

Kooperativa NBL letos rekordně táhne, v základní části zavítalo do hal o 52 procent fanoušků více než loni a velký zájem fanoušků se odrazil i na rekordních návštěvách v play-off. Hned tři série rozhodl až poslední možný sedmý zápas a finále NBL je jak v Děčíně, tak i v Opavě beznadějně vyprodané. 

Diváci ovšem mohli druhé utkání finále jednoho z nejnapínavějších play-off za poslední dvě dekády sledovat až několik minut po začátku kvůli prodloužení v zápasu USA - Lotyšsko na hokejovém MS a následném pozápasovém studiu. A konec utkání mezi Opavou a Děčínem neviděli už vůbec. 

Bez jakéhokoli předchozího upozornění (komentátor Tomáš Budka se ani nestačil pořádně s diváky rozloučit) přímý přenos zápasu ČT narychlo ukončila dvě a půl minuty před koncem za stavu 76-74 pro domácí. Ti, kdo chtěli rozuzlení vidět, museli překotně spěchat na web ČT sport plus, případně na osvědčený přenos na TVcom.cz. Na ČT sport v danou dobu navíc ani neběželo živé utkání z hokejového šampionátu, ale dvacet minut povídání hokejových expertů ve studiu. 

Ihned poté se začaly nejen profily ČT sport na sociálních sítích plnit velmi naštvanými příspěvky desítek fanoušků, kteří nechápali krok televize v takto napjatém okamžiku. Ještě během večera se za jednání ČT sport (která je zároveň generálním mediálním partnerem Kooperativa NBL) omluvil dopisem výkonný ředitel stanice Jiří Ponikelský. Jeho znění následuje: 

„S politováním musím konstatovat, že místo, abych psal řádky, které reagují na skvělé, právě probíhající finále nejvyšší basketbalové soutěže mužů, jsem nucen psát řádky omluvné. Naprosto chybným, bezprecedentním způsobem jsme zkazili přímý televizní přenos druhého finálového souboje mezi Opavou a Děčínem.

Asi bych mohl napsat nějaké alibistické řádky, ale věřte, že v mé filozofii fungování programu ČT sport pro ně není prostor. Včera došlo k vážnému pochybení v rozhodovacím procesu při volbě živého televizního vysílání a není pro něj omluvy. Naše rozhodnutí bylo špatné.

Na celé záležitosti mě nejvíce mrzí, že jsem nucen vám omluvnou reakci psát již podruhé v letošním roce, což nevypovídá o skutečnosti, jak moc nám záleží na spolupráci s Českou basketbalovou federací, respektive Asociací ligových klubů NBL.

Aktuálně náš čekají ještě další přenosy z právě probíhajícího finále. Při vyrovnanosti soubojů, které v letošní sezoně play-off sledujeme, věřím, že ještě dokážeme, že jsme správným partnerem vaší nejvyšší mužské soutěže a odprezentujeme utkání k vaší úplné spokojenosti. Závěrem, prosím, přijměte moji osobní omluvu, jelikož mě celá situace velmi trápí, a to i ve vztahu, který k českému basketbalu mám, jak jistě víte.”

V reakci na toto prohlášení předseda Česká basketbalové federace (ČBF) Miroslav Jansta i předseda Asociace ligových klubů NBL Tomáš Kotrč panu Ponikelskému a ČT sport připomenuli, že stejná omluva ze strany ČT sport zazněla i po finále Českého poháru mužů sotva před dvěma měsíci.

„V obou případech bylo na vině studio před, respektive po utkání na MS v hokeji. Dovolte nám, abychom vám na tomto místě připomněli váš dopis z 20. března letošního roku, kdy jste se stejným způsobem omlouval po finále Českého poháru mužů. Existují z vaší strany záruky, že si za pár týdnů nebudeme psát třetí podobný dopis?

Letošní play-off Kooperativa NBL má obrovský náboj, po kterém celé sportovní prostředí v posledních letech volalo. My sami věnujeme jeho prezentaci a kampani extrémní množství energie a také finančních prostředků. V celé kampani řádně komunikujeme Českou televizi jako generálního mediálního partnera přesně podle naší dohody. Čekáme proto, že dohody budou platné i na druhé straně partnerského vztahu.

Liga se nyní nachází před podpisem nové smlouvy se svým generálním partnerem a včerejší incident její pozici oslabil. Zároveň od klubů Kooperativa NBL víme, že celou finálovou sérii prezentují svým současným i potenciálním partnerům jako společný produkt ALK NBL. Ukončení přenosu z druhého finálového zápasu tak může mít další ekonomické důsledky,” píšou ve společném prohlášení Miroslav Jansta a Tomáš Kotrč.

Autor: Redakce NBL
Reklama
Týden basketbalu na ZŠ