Kralující Lvice vezou z Bukurešti trojkorunu!

Absolutním triumfem skončil trojturnaj v Bukurešti v rámci Nations League 3x3 pro český dámský kvartet Anna Rosecká, Alžběta Levínská, Adéla Buřtová a Kateřina Galíčková! I dnešní třetí klání ovládl bez jediného zaváhání a v září se do Rumunska vrátí jako nasazená jednička na závěrečný finálový podnik. Do třetice to naopak nevyšlo s finálovou účastí týmu mužů v sestavě Jan Mička, Matěj Snopek, Martin Svoboda, Vojtěch Sýkora, který se po dvou prvenstvích dnes musel spokojit s třetí příčkou, a finálový turnaj jej těsně minul.

Turnaj žen
MONGOLSKO - ČESKO 7-22

Úvodní duel třetího ženského turnaje v Bukurešti Lvicím vyšel naprosto parádně, když si s Mongolkami pohrály jako kočka s myší. Po dvou dvojkách bleskově vedly 8-2, bez potíží skórovaly zpod koše, sbíraly útočné doskoky a v obraně soupeřkám snadno odebíraly míče. Jejich vedení už po 7 minutách vyskákalo na 20-7 a zápas ukončila dvojka Rosecké již 2:40 před vypršením hrací doby.

IZRAEL - ČESKO 13-21

Podobný průběh měl i druhý zápas s Izraelem, který se vyznačoval množstvím českých košů s faulem. První čtyři body vysázela Rosecká, v polovině vedly Češky o šest, opět získávaly útočné doskoky i fauly a umně míč posouvaly dovnitř a ven, čímž si vytvářely kvalitní střelecké pozice. Dvojka soupeřek na 13-10 na chvíli nastínila drama, ale to už další trefy s faulem a sedmá osobní chyba Izraele (trestaná v 3x3 stejně jako každá další dvěma šestkami) nad zápasem začaly dělat kříž a Rosecká jak jinak než s faulem tříbodovou akcí utkání zavřela opět už 2:40 před koncem.

FINÁLE: ČESKO - NĚMECKO 19-10

Třetím různým finálovým soupeřem se pro Lvice v Bukurešti staly Němky, jež však do titulového duelu nastoupily jen ve třech. Utkání tak bylo zejména čekáním na to, kdy začnou v posledním utkání dne kondičně váznout, což ve druhé pětiminutovce také nastalo, a německý tým tu několikrát ani nestihl včas odpoutat střelu v limitu 12 sekund. V první části se ale díky lepšímu doskoku držel jako klíště, s vysokou frekvencí střídající Lvice navíc už v šesté minutě zatížil šestý faul. Po dvojce Rosecké na 10-8 se ovšem ze středních dálek rozjela nezastavitelná Galíčková, jež svou střelnici završila dalekou dvojkou na konečných 19-10.

Turnaj mužů
LITVA - ČESKO 15-14

O dnešním osudu mužského týmu rozhodl hned první těsně ztracený zápas s Litevci, kteří si tentokrát už dali na nápaditě hrající Lvy větší pozor. Přesto však vyhráli jen těsně. Český tým v nebývale úzkostlivě pískaném zápase stále doháněl manko, jež 2:30 do konce narostlo po technické chybě Snopka až na 9-15, když Litevcům vycházela hra pod koš, a trefovali se i z dálky. V koncovce však Lvi přece jen zabrali, Mička snížil dvojkou na 15-11, ale poté Češi několikrát fatálně zaváhali zpod koše, což se týkalo i tísněného nájezdu Snopka v posledních vteřinách, který ještě mohl přinést prodloužení.

MONGOLSKO - ČESKO 13-19

Druhý duel s Mongolskem už vypadal výrazně lépe a fyzičtější Češi tu po pohledných akcích brzy nastřádali vedení 6-1. Pak dočasně ustrnuli, darovali soupeři příliš doskoků a trestných hodů, nicméně za stavu 8-6 se znovu rozjeli a z vedení 11-8 už zejména díky prezenci dunkujícího siláka Svobody rozdmýchali klíčový trhák na 17-9.

ČESKO - NĚMECKO 18-14

V posledním zápase s Německem, v němž si Lvi zajistili třetí místo, vynikl především báječně asistující Sýkora, který efektivně řídil hru, na alley-oop dunky nabíjel letci Svobodovi a cíleně vyhledával spoluhráče s největší aktuální výhodou. Němci ještě v první polovině drželi vyrovnané skore díky dobré hře pod koš, kdy navíc Lvy už po 6 minutách obtěžkal šestý faul, pak ale roztočil asistenční festival Sýkora a Snopek šikovným zakončením se sedmým faulem soupeře na 17-12 minutu do konce už rozhodl o vítězi.

Autor: CZ BASKETBALL