Krása 3x3 je, že rozhoduje každý bod

Velmi složitou cestu do čtvrtfinále olympijské kvalifikace si udělaly české basketbalistky 3x3. Před posledním utkáním v základní skupině proti Kanadě jim stačilo dát deset bodů a bez ohledu na výsledek postupovaly dál, duel s favoritem jim ale nevyšel a do poslední chvíle se musely obávat o vstřelení kýžené desítky, aby nakonec padly 10:17. „Kanaďanky nás měly skvěle naskautované a ukázaly svoji kvalitu,“ myslí si česká reprezentantka Anna Rylichová.

„Pro nás byl primární cíl vyhrát a nemuset se na nic ohlížet na ostatní výsledky. Když nám ale trenérka řekla těsně před zápasem, že stačí deset bodů, tak přišla trochu úleva, že tlak byl o něco menší,“ popisuje Rylichová situaci, která se vyvinula těsně před startem českého zápasu, když Litevky nečekaně podlehly Chile 12:16 a daly českému týmu o šanci navíc.

„Člověk asi hraje trochu jinak s tím výsledkem v hlavě. Malinko jsme se k tomu asi upnuly, že jsme se nechaly uchlácholit. Najednou to ale nebylo tak jednoduché těch deset bodů dát,“ říká křídelnice Levhartic Chomutov.

Zejména prvních pět minut muselo být nejen pro české hráčky, ale i všechny fanoušky utrpením, když se vůbec Lvice nedokázaly prosadit a prohrávaly 1:9. Až pak se česká ofenziva postupně rozjížděla.

„Nemohly jsme se dostat do naší hry hlavně kvůli kvalitě Kanady. Věděly jsme, že budou hrát fyzicky, tlačit nás pod koš a možná jsme trochu čekaly, že to bude jiný zápas. S Kanadou hrajeme zase po roce, bylo to trochu jiné a chvíli si zvykáte na tempo soupeře. Hra byla dnes poprvé tady pískána jako 3x3, hodně to rozhodčí pouštěli, v předchozích zápasech jsme hned nasbíraly fauly. Tentokrát to bylo možná až moc tvrdé. Kanada má skvělou obranu a měly nás naskautované, takže bylo pro nás těžké hrát naše věci, protože ony věděly a musely jsme to měnit za pochodu. Ukázaly svoji kvalitu,“ chválí soupeřky Rylichová, která spolu se svým týmem nakonec důležitý desátý bod ubojovala.

„My jsme silný tým v tom, že se nevzdáváme. Ukázaly jsme to i v zápase proti Litvě, kdy jsme prohrávaly 10:19 a zvládly jsme to vyrovnat. Říkaly jsme si to i teď před zápasem, že musíme udržet naše tempo, neklesat na mysli a snad se nám to povedlo. Skóre nás nerozhodilo, pořád jsme věřily, že jsme schopné se do zápasu i s kvalitním soupeřem dostat zpět,“ vzpomíná na devatenáct nastřílených bodů Litvě, z nichž měl každý v tom konečném počítání cenu zlata.

Postup ze skupiny je však jen základním cílem, teď se vidina olympiády zase o krok přiblížila, ale o to těžší souboje čekají Češky v neděli. Začnou v 15:50 proti domácímu Maďarsku.

„Jsem na holky hrozně pyšná, jak jsme to zvládly. Jsme tu v nové sestavě, je to nová sezóna, zase si zvykáme z pětkového basketbalu na ten trojkový. Člověk vlétne takhle hned do náročného a důležitého turnaje. Za mě je to skvělé, ale ještě nemáme splněno. Teď už to bude na krev a všechny týmy, co postoupí ví, že nesmí zaváhat. Je to hořkosladké, že jsme prohrály, ale i tak postupujeme. To je krása 3x3, že rozhoduje každý vstřelený bod. Proti domácím by to mohlo být těžké před skvělou kulisou. Všechny týmy jsou hratelné, je to lepší, než hrát čtvrtfinále s Kanadou,“ dodává Rylichová.  

Autor:
Reklama
Idnes Premium kampaň