Žabiny Brno

#5
15.0

Brněnské derby pro Žabiny

Velkou výhru si připsaly v derby s KP Brno basketbalistky Žabin, které v poslední čtvrtině soupeře dokonale udolaly a slaví výhru 71:54. Našlápnuté Žabiny se za týden pokusí potrápit ligového suveréna USK Praha.

První poločas byl velmi vyrovnaný, když po dobrém úvodu Žabin zareagovalo KP a dostalo se do vedení, které drželo až do konce prvního hracího období. Pak se Žabiny zlepšily, začaly nutit soupeře k chybám a postupně skóre otáčely až do poločasového náskoku o šest bodů.

Po přestávce začaly mít Žabiny ještě více navrch a jejich náskok poprvé přerostl dvoucifernou hranici. Duel nabíral stále na větší tvrdosti z obou stran a pro rozhodčí bylo náročné udržet duel pod kontrolou. To vyústilo v technické chyby či oboustranné fauly. Tvrdou hru ale lépe zvládly Žabiny, které postupně navyšovaly náskok, a i když přetrvávala oboustranná nervozita, dokázaly favoritky dotáhnout duel v poklidu do vítězného konce.

Žabiny dovedla k výhře reprezentantka Petra Záplatová, která nastřílela 22 bodů, na třináct se dostala Američanka Bria Holmes a dvanáct dodala další majitelka reprezentačního dresu Eliška Hamzová. KP vedla s 15 body Eva Kopecká, která se ale v závěru vyfaulovala.

„Bylo vidět, že na začátku, hlavně v první polovině, jsme trochu chytali rytmus. Co se týče přechodu na útočnou polovinu, nedělali jsme dobrá rozhodnutí a nehráli příliš chytře. Každopádně v druhé polovině utkání se toto zlepšilo. Myslím si, že jsme předvedli 40 minut intenzivního nasazení v obraně, a i přes pár chyb jsme zůstali konstantní," pochválil své svěřenkyně trenér Viktor Pruša.

„Šli jsme do zápasu s tím, že jsme chtěli bojovat a vážit si trošku víc míče, než se ve skutečnosti stalo. Naše holky mají jednoznačně kredit za bojovost. Nicméně 24 ztrát je hrozně moc a s tím se zápas vyhrát nedá. V prvním poločase jsme se ještě drželi, potom nás to už přizabilo. Navíc se rozehrála Peťa Záplatová, a to nás stálo zápas," řekl asistent KP Brno Jakub Nevrlý.

6 25 31 6 11 10 24 16 22 48 54

Derby je soubojem dvou celků, které chtějí v aktuálním ročníku do finále. Hráčky KP Brno přišly o neporazitelnost ve středečním klání se ZVVZ USK Praha, Žabiny žádanou nulu ve statistikách stále mají.

Ve vysílání ČT sport pro web a HbbTV bude k vidění i několik hráček, jež se představily v obou dresech. Sarah Beránková v Žabinách vyrostla, pak se vypracovala v kapitánku Královopolanek, jenže teď je doma znovu na Rosničce. Michaela Stejskalová se uvedla v celku ze Žabovřesk, ale pak se stala klubovou legendou KP - a na Vodovu se také po letech v cizině vrátila. I Kateřina Zohnová má za sebou řadu zahraničních angažmá, do tuzemské ligy se vrátila jako hráčka Žabin, ale loni přestoupila do KP.

Utkání Žabiny Brno - KP Brno se hraje v sobotu 20. listopadu od 17 hodin v Brně v hale Rosnička.