#10
6.0

Zisky

Sebezničení během pěti minut

Prvních deset útoků druhého poločasu je stálo celý zápas a popravilo tak pro Olomoucko nadějnou, protože remízovou první půli semifinálového Duelu 1. V úvodním útoku třetí čtvrtiny se při průniku pod koš dopustil kroků Pelko, ve druhém jej neřešitelnou přihrávkou ve vymezeném území napodobil Dunans, ve třetím si vzal pod košem přetěžké zakončení centr Mikulič, ve čtvrtém – už po timeoutu kouče Benáčka – nezpracoval pod košem přihrávku Petr Bohačík, v šestém minul těžkou trojku Dunans, v sedmém při snaze o využití mismatche nezvládl krkolomný dvojtakt Pelko, v osmém chyboval při přihrávce v nájezdu Dunans, v devátém se při snaze projít dvoučlenným blokem dopustil kroků Douglas a v desátém navázal chybnou přihrávkou Pelko.

A tahle více než pětiminutová sekvence hrůzy s celkem 6 ztrátami domácímu Nymburku bohatě stačila k rozhodnému trháku z poločasové remízy (46-46) na 65-48. O patro tu zvedl intenzitu své obrany, vypomáhal na individuální vniky hanáckých hvězd, bleskově přecházel do brejků, vsítil tu 5 trojek a celkem 12 bodů z druhých šancí, na nichž vystavěl svůj úspěch v celém zápase. Ten už po klíčovém trháku bez problémů dovedl k vítězství 103-80, po ovládnutí druhé půle 57-34.

Hosté tak do historie pohřbili slibnou první dvacetiminutovku, v užší rotaci taženou super úderným duem Douglas (16) – Dunans (15), které atakovalo koš ze všech pozic včetně rychlého přechodu, a hlavně mu to při střelbě „lepilo“. Hanácké pasy létaly zejména v úvodu přes celý kurt až k podkošovým zakončovatelům, v obraně tým vychytával řadu naivních nymburských přihrávek a vedl 11-21 a ještě po 8 minutách 16-25.

Domácí ovšem měli alternativního rozehrávače Wrigta, který záplavou bodů na přelomu prvních dvou čtvrtin vrátil mistra na vyrovnané skore a hlavně ukazoval to, co od něj jen zřídka tým dostával v Lize mistrů – skvělou obranu. Když Olomoucko dvěma trojkami získalo po 14 minutách nové vedení 36-44 a poměr faulů ve druhé čtvrtině byl v tu chvíli 5-1, při brejkovém zakončení Američan fantasticky vyšplhal k bloku na krajana Dunanse a vzápětí témuž soupeři během dvojtaktu zachytil balon v rukou a podle pravidla o alternativním držení míče pomohl svému celku k dalšímu zisku.

Nymburk do půle drželo především enormních 15 útočných doskoků a bilance 16-2 v produkci z druhých šancí.

V závěru prvního poločasu rozohnila domácí lavičku situace, kdy Palyza zastavil do dunku naskakujícího Davise nesportovním faulem a zejména na doskoku se v této fázi hry už řádně jiskřilo. Byla to předzvěst domácí bouře třetí čtvrtiny, v níž se hanácká dvojka Dunans – Douglas zmohla na pouhé dva body. A druhý střelec ligy Palyza (6 bodů) se v zápase dostal jen ke 4 střelám a za 27 minut nestál ani jednou na trestné linii.

Vítěze nejvíc sytili Jaromír Bohačík (22, trojky 8/4), Wright (21+6 asistencí, 5 zisků a 5 doskoků), Lawrence (17+7 asistencí) a Davis (13+8 doskoků). Za Hanáky korigovali Dunans (21, 9 ztrát), Douglas (18) a Pelko (10+6 asistencí). Vítězové vládli na útočném doskoku 22-10, v bodech z druhých šancí 31-10, ve ztrátách 12-21 a měli o 24 střel víc. Navíc byli lepší v trojkách (11-9) i bodech zpod koše (44-28) a také zapsali 15 zisků.

Predrag Benáček (trenér BK Olomoucko): „Nymburk odehrál skvělý druhý poločas. Pokud s ním chce v naší lize někdo hrát vyrovnanou hru, musí mít 40 minut maximální koncentraci. My to dokázali jen první poločas. Měli jsme problém s útočným doskokem soupeře, Nymburk měl 22 útočných doskoků a přes 20 útoků víc než my. My měli i 21 ztrát, z toho Dunans devět. To se nesmí stávat, pokud chceme vyhrát s Nymburkem. Věřím, že v dalším utkání to bude z naší strany lepší.“

Oren Amiel (trenér ČEZ Basketball Nymburk): „Play-off vyhrává obrana a my v první půli neměli play-off obranu. Nebylo to o taktice, ale o přístupu. Do druhé půle jsme to změnili a už jsme bránili dobře proti možná nejlepší ofenzivě v lize. Ale je to pořád jen 1-0 a ve čtvrtek se potkáme znovu.“

František Váňa (křídlo BK Olomoucko): „První půlka skončila vyrovnaně, protože jsme hráli tak, jak jsme chtěli, s nasazením, dobře jsme bránili, v útoku jsme si vytvářeli to, co jsme chtěli. Pak nám ale vypadla koncentrace, útočné doskoky soupeře nás potrápily, dostávali jsem z toho lehké koše a frustrovalo nás to tak, že se nám přestalo dařit i v útoku.“

Eugene Lawrence (rozehrávač ČEZ Basketball Nymburk): „Olomoucko hrálo velmi dobře. Je to talentovaný tým a opravdu z nás vymáčkl to nejlepší. Ve druhé půli jsme se zvedli, lépe jsme bránili, díky tomu jsme získávali míče a snadné body a to nám dodávalo sebevědomí.“

10 22 32 2 11 7 21 23 23 70 80

Absence Olomoucka: rozehrávač Močnik (dlouhodobé zranění)

Vzájemné zápasy v sezoně NBL: 89-77, 96-76, 98-94, 105-83, v poháru: 99-81

Vzhledem k formě, jakou Hanáci naladili ve čtvrtfinále i díky posílení o Petra Bohačíka, může být nadcházející semifinálová série s obhájcem trofeje jakýmsi předčasným finále. Oba celky postoupily do série, která startuje ve sváteční středu v Nymburce (18:00), bez jediné ztráty a obhájce trofeje počítá v lize dokonce už 51 výher v řadě! Z dostupných olomouckých ohlasů ovšem vyplývá, že by čtvrtý tým po dlouhodobé části byl nemálo zklamaný, pokud by se mu nepodařilo ukořistit minimálně jednu výhru.

Oba týmy jdou do prvního utkání po dvoutýdenní, nebo téměř dvoutýdenní pauze a první otázkou startovní bitvy tak bude rozehranost. Polabané si střihli cvičnou partii s Hradcem Králové, Hanáci se soustředili výhradně na trénink, i s ohledem na předejití případným zápasovým zraněním.

V sérii se utkají dva nejofenzivnější týmy soutěže, čemuž odpovídaly i letošní vzájemné zápasy, v nichž se nicméně Olomoucko dostalo ve čtyřech z pěti případů jen na úroveň 80 bodů. Nejblíž úspěchu bylo v koncovce duelu ve svém druhém domovském stánku v Olomouci, kdy ještě v poslední minutě vedlo, ale poslední desítky sekund přece jen patřily soupeři.

Vzájemná ligová utkání obou týmů byla většinou poznamenána důležitými absencemi v sestavě Olomoucka, větší prostor tak dostávala druhá vlna, a proto z jejich průběhu nejde vyvozovat dalekosáhlé závěry. Navíc v základní části ještě v týmu Olomoucka nebyli oba novější podkošoví hráči Mikulič a Bohačík. A v pohárovém semifinále Nymburk s přehledem rozhodl už v úvodu.

Z pohledu hanáckých vyzyvatelů bude samozřejmě klíčem kvalita jejich defenzivy, která v dosavadních vzájemných bitvách i vinou absencí opor nebyla na dostatečné výši.

V prvním střetu na palubovce Olomoucka chyběli domácím Douglas s Dunansem a Nymburk dominoval zpod koše i na doskoku. V Nymburce pak absentovali oba olomoučtí rozehrávači Močnik s Pelkem, což na hře týmu bylo hodně znát. Nejnapínavější třetí zápas hraný v Olomouci už kompletní Hanáci (už i s centrem Mikuličem) potrápili mistra na maximum, když dominovali v trestných hodech 32-20. A naposledy v Kutné Hoře, kde domácí Nymburk velel především z trojek, chyběl Olomoucku Douglas a brzy došlo i ke zranění Palyzy.

Právě poslední dva muži jako dva nejlepší skóreři celé této sezony byli dlouho hlavními útočnými hrozbami Hanáků, ve čtvrtfinále s Beksou však byli na rozehře obrovsky platní i Dunans s Pelkem, který je mimochodem – i jako ne právě klasický playmaker - druhým asistentem letošní NBL. A o doskakovacích kvalitách top reboundera sezony Petra Bohačíka není třeba hovořit.

Olomoucko je po dlouhodobé části druhé za Nymburkem ve dvojkách i trojkách a za Pardubicemi druhé v trestných hodech, navíc na doskoku se postupně vyšplhalo až na průměr 39. Klíčovou otázkou v sérii tak bude především kvalita jeho defenzivní činnosti.

Pikantní bude celá série i z jednoho rodinného pohledu, neboť po nedávném posílení Olomoucka o Petra Bohačíka se spolu po čase v sérii utkají oba bratři, tedy starší Petr s nymburským Jaromírem, který je aktuálně už hlavní oporou mistra a také jedním z tahounů reprezentace.

Vojtěch Hruban (křídlo ČEZ Basketball Nymburk): „Olomoucko je pro nás největší soupeř. Má nejvíc talentu a toho, co se nám nejhůř zastavuje. Třeba se pletu, ale bude to pro nás letos ta nejtěžší série. A mohly by to být hodně zajímavé a atraktivní zápasy. Bylo by ale divné, kdybychom nebyli favority. Taky je ale fakt, že Olomoucku v našich zápasech pokaždé někdo chyběl, takže jsme se s ním ještě pořádně nepotkali v jeho nejsilnější sestavě. Má útočný talent hodně vysoký. Hodně mi připomíná tým Prostějova z roku 2011, který tu proháněl Nymburk ve finále. Tehdy za něj hráli Geno Lawrence, Landry, Veikalas a ukázali, že mají na to hrát v kvalitních soutěžích. A současní cizinci Olomoucka jsou na tom podobně.“

Aleksander Sekulič (asistent ČEZ Basketball Nymburk): “Nezáleží na tom, kdo je nejsilnější soupeř. Nejdůležitější je, že je to semifinále a my musíme hrát tak, jak se od nás očekává. Olomoucko ukázalo, že umí být nebezpečný protivník. Především v útoku má hodně talentu. Nedělá mu problém nastřílet 100 bodů, což předvedlo i ve čtvrtfinále s Pardubicemi. Střílí opravdu dobře, k tomu má i útočný doskok. To mu musíme zastavit. Potkají se dva nejofenzivnější týmy soutěže, takže to budou zajímavá utkání. Nejen z pohledu útoku, ale i z pohledu toho, jak si s tím oba týmy poradí v obraně. Pokaždé, když jsme s Hanáky v sezoně hráli, tak to bylo zajímavé utkání. To očekávám i nyní. Rozhodně to pro nás nebude snadná série. Douglas je hráč s ohromnou energií. Létá po celém hřišti z obrany do útoku a zpět. Sbírá hodně útočných doskoků, čímž zvedá i sebevědomí spoluhráčům na střelbu, protože vědí, že i když nedají, on doskočí a budou mít další možnost vystřelit. Umí střílet, najíždět. Navíc má kolem sebe další dobré hráče jako Palyzu, Váňu, Sehnala a také Pelka a Dunanse, kteří rozjíždějí většinu akcí. Takže to není jen o tom uhlídat Douglese, který hraje výborně, ale jsou tam další velmi dobří hráči. Teď navíc mají novou posilu Bohačíka, který je dělá ještě silnější pod košem. Oba týmy mají za sebou dlouhou přestávku, tak uvidíme, jak se s tím vypořádáme, a na kom se ta pauza více podepíše.”

Predrag Benáček (kouč BK Olomoucko): „Vyšel na nás Nymburk a víme, co je to za soupeře. Mistr, který ještě v sezoně v lize neprohrál. Ale každá série někdy končí. Budeme se rvát a věřím, že předvedeme kvalitní basketbal. Soupeř má dvanáct špičkových hráčů, zdvojené posty bez slabin. Je agresivní v obraně, umí udržet maximální tempo. Pokud chceme uspět, potřebujeme být celých čtyřicet minut maximálně koncentrovaní. Nemůžeme si dovolit horší chvilku. Koncentrace se nedá natrénovat, přesto doufám, že ji udržíme a budeme mít až do koncovky šanci na úspěch. I když je v současnosti těžký úkol porazit Nymburk v sérii na čtyři výhry, na druhou stranu i nás bude těžké porazit čtyřikrát. Jsme dobrý tým a chceme to ukázat.“

Atrakce utkání: prvních 200 diváků, kteří dorazí do nymburské haly, dostanou jako dárek tričko ČEZ nebo energetický nápoj, vystoupení Cheerleaders Easydance 2000.