#19
16.0

Užitečnost

Drama v Nymburce

Největší drama viděli diváci v Nymburce, kde se domácí DSK hodně natrápil na výhru 70:66 nad Slovankou. Sedmý tým po základní části se na palubovce Nymburka nezalekl a od úvodu hrál s favoritem vyrovnanou partii. Na přelomu první a druhé čtvrtiny Slovanka dokonce mírně vedla, pak se favorit probral a v úvodu poslední čtvrtiny si vybudoval až osmibodové vedení. To Slovanku nepoložilo a velký obrat dokonávala 74 před koncem Harapesová, která poslala svůj tým do vedení 66:65. Pak už však hostující hráčky neskórovaly a Krystal Vaughnová dvěma koši otočila skóre. Vaughnová se jako nejlepší ligová střelkyně zápasem protrápila a v poslední minutě dala 4 ze svých pouhých deseti bodů. Hvězdou zápasu tak byla její spoluhráčka Linskensová, která zaznamenala 17 bodů a 17 doskoků, Jenkinsová držela Slovanku 16 body, Harapesová přidala 15 bodů.

Radek Šnábl (trenér Slovanka MB): „Je evidentní, že dnešní zápas a celá série je střet dvou úplně odlišných basketbalových koncepcí. Domácí hrají na dvě klasické pivotky uvnitř, my hrajeme na tři a chvílemi na čtyři vysoká křídla zvenčí. Střet koncepcí přináší pro diváky poměrně zajímavý basketbal. Dostane-li se míč dovnitř, tam nemáme obranu. Na druhou stranu ve chvíli vysoké, těžké, nemotorné hráčky soupeře se dostávají na perimetr, tak zase ony nejsou schopné zahrát. Dneska jsem pyšný na svoje holky. Podařilo se nám soupeře překvapit, bohužel procento trestných hodů a počet zbytečně minutých střel zpod koše rozhodly o tom, že dnes vyhrál šťastnější. Dneska mohl vyhrát kdokoliv a rozhodovalo se v posledních třiceti sekundách.“

Daniel Kurucz (trenér Nymburk): „Je to play-off, je to jiná soutěž. Slovanka dnes nadšeně bojovala, ale my jsme vyhráli. Vzhledem k tomu, že jsme vedli skoro celý zápas, je dnešní vítězství zasloužené. Na druhu stranu soupeř dobře vzdoroval, bránil dobře vnitřní prostor a my jsme nedávali některé jasné „šoupáky“. Zahodili jsme velké množství střel zpod koše a vůbec volných střel. Soupeř také střílel dvakrát více trestných hodů, nad čímž bych se chtěl pozastavit, protože si myslím, že jsme nefaulovali více než soupeř. Opět se ukázalo, že necitlivé pískání sudích, může vést k tomu, že se nevyrovnaného zápasu může stát vyrovnaný.“

Tereza Motyčáková (hráčka Slovanka MB): „Z naší strany to byl vydařený zápas. Dařilo se nám v obraně i útoku. Mrzí mě dlouhé střely, které jsme nedávaly já s Denisou (Harapesová). Minuly jsme i střely bez obránce zpod koše. Nezvládly jsme koncovku, kdy jsme měly na vítězství… smůla. Ze zápasu ale nejsem zklamaná. Můžeme se od toho odpíchnout, najít chyby a třeba hned v sobotu Nymburk porazit.“

Kyara Linskens (hráčka Nymburk): „Vyhráli jsme o čtyři body, ale druhý tým proti sedmému by měl vyhrávat větším rozdílem. O více to nebylo, protože jsme udělali nějaké základní chyby. Ty už dělat nebudeme. Zítra na tréninku to probereme a věřím, že další zápas vyhrajeme přesvědčivěji. Myslím, že soupeřky měly obrovskou motivaci, a hlavně velkou motivaci měl trenér, který v Nymburce vedl letos individuální přípravu, chtěl ukázat, že nás může porazit.“

výsledky v sezoně: 78:69, 97:65

Středočeské derby má favorita v DSK Basketball Nymburk, druhém celku tabulky. Pro Slovanku MB je potěšitelný samotný postup do play-off, zahraje si v něm po dlouhých pěti letech, v elitní osmičce nahradila Lokomotivu Trutnov.

Drama snad mohou do série vnést zámořské posily Slovanky - Alisia Jenkins i Mariah King se ukazují v dobrém světle. Kvalita nymburských Krystal Vaughn, Kyary Linskens i Alexandry Chomenčuk by je však měla převážit.

V nymburském kádru najdeme několik mladších hráček, které prošly Slovankou - Elišku Mircovou, Patricii Gallasovou, Karolínu Žampovou či Žanetu Duškovou.

Denisa Harapesová si v Ženské basketbalové lize zapsala už 494 asistencí, během série proti Nymburku tak rozehrávačku Slovanky patrně čeká malé jubileum.