17.0

#33
13.0

Bez Číže. Bez bodů. Bez šance

Mnohé bylo v Brně dáno už dopředu. Nová huť pod Špilberk dorazila bez ústředního playmakera Číže a takovou šanci si namotivovaní domácí nemohli nechat ujít. Ač se příliš nedostali na trestnou linii a lehce prohráli doskok, vůbec jim to nevadilo, protože vládli z dvojek (22 ku 13) i trojek (6 ku 2), 22 bodů dobyli po 18 soupeřových ztrátách a z pole hostům dovolili pouhých 15 tref. NH tak při porážce 69-50 střílela s bídnou 28procentní úspěšností.

Stejně velkou událostí jako výsledek utkání byl brněnský návrat Michala Křemena, který ještě v sezoně 2005/06 nastupoval za tehdejší A Plus. Křídelník, který v letošním roce kvůli zranění téměř nehrál, zaknihoval v premiéře v dresu mmcité 13 minut s 1 bodem, 2 asistencemi a 4 fauly. A vedle toho i ohromnou vlnu podpory na sociálních sítích.

Domácím sice nevyšel hned první trhák (16-6) tažený 7 body Egwuonwua, ten z druhé čtvrtiny už ale definitivně rozhodl. Jonesem vedená smršť nájezdů znamenala odskok z 18-16 na 30-18, když NH za posledních 7 minut první půle vsítila pouhé 2 body. Brno pak už jen udržovalo náskok na bezpečné dvojciferné hladině.

Vyšší bodový zápis mělo na kontě jen americké duo Jones (14, plus 4 asistence a 0 ztrát za 29 minut) – Egwuonwu (13, MVP utkání), na straně hostů, kterým kromě Číže stále chyběl i Bratčenkov, kontrovali Bohačík (20) a Kerr (8+13 doskoků). Ostrava zapsala šestou porážku z 8 posledních zápasů.

Marek Stuchlý (asistent NH Ostrava): "Je pro mě těžké hodnotit zápas, protože mi to připadalo, že se hraje v přátelském a vánočním tempu. Domácí tým se nechal ukolébat tím, že je Číž zraněný. A na nás bylo zase znát, že hrajeme právě bez Číže."

Tomáš Pětivlas (kouč mmcité Brno): "Výsledek mě těší, protože tento zápas byl boj. Nebyl to pohledný basketbal, ale nakonec jsme dali 70 bodů a ubránili jsme stěžejní hráče Ostravy. Problémy nám dělal jen Bohačík, ale zůstal sám. My jsme vůbec nevěděli, že Adam Číž nepřijede, takže jsme byli připraveni úplně na jinou hru a koncept obranné činnosti se nám rozpadl. Dokázali jsme na to však zareagovat a obdrželi jsme pouze 50 bodů. Ostravu jsme pouštěli pouze do těžkých střel a soupeři se navíc nedařily trojky, takže je vidět, že jsme v obranné činnosti něco udělali. Pozitivně také hodnotím to, že Kerr, který nás v Ostravě porazil deseti útočnými doskoky, měl dnes pouze dva a to díky tomu, že se k němu míč odrazil. Vyzdvihl bych proto náš výkon na obranném doskoku. V útoku jsme dali příležitost mladým hráčům Pumprlovi a Hrabovskému. Dnes už je vidět, že tito hráči mají sebevědomí a hrají lépe než na začátku sezony, s čímž jsem taky spokojený."

Vojtěch Jančík (rozehrávač NH Ostrava): "Bylo vidět, že nemáme Adama Číže a navíc nám chybí ještě Vojtěch Bratčenkov, což se taky projevilo v rotaci hráčů. My jsme dnes nedokázali nic a hráli jsme strašně špatně. Víme, na čem máme pracovat do budoucích utkání."

Michal Křemen (křídlo mmcité Brno): "Bylo to důležité vítězství, abychom se odpíchli k lepším výkonům a začali vyhrávat. Ačkoli to nebyl hezký basket na pohled, tak jsme ukázali, že umíme bojovat a zápas vybojovali. Dostali jsme doma padesát bodů, což je super, protože obranou se vyhrávají zápasy. Úspěšný útok potom přijde sám. Jsme na dobré cestě. Musíme se ještě víc sehrát a naše výkony budou mít vzestupnou tendenci."

Vzájemný zápas v této sezoně: 0-1

NH, v úvodu sezony špička této kategorie, se posledních 8 zápasů nedostala na 40 doskoků a třikrát ani na 30. Hodně chybí ty útočné, neboť mladý tým s 48procentními dvojkami a 29procentními trojkami více pokusů jednoduše potřebuje. A to Ostravané zajíždějí do Brna, kde mmcité dosahuje nadstandardního počtu doskoků v obraně i útoku.

Tým z Morendy, stále bez rozehrávačů Šotnara (ještě týden mimo), Koziny (koleno, dlouhodobé zranění), Líčeníka (nemoc) a už nadobro i bez křídla Cumberbatche, se musí opět plně svěřit do rukou nového rozehrávače Jonese a také hlavního trojkaře týmu Zachrly. Brno má výrazně horší obranu než NH, a pokud v utkání nebude mít podstatně lepší útok, musí v defenzivě zabrat na maximum.

Tomáš Pětivlas (kouč mmcité Brno): "Ostravě máme co vracet, protože jsme u ní prohráli zápas, ve kterém jsme měli vítězství na dosah. Ještě dvě minuty před koncem jsme vedli o čtyři body, ale pustili jsme Ostravany do jednoduchých střel, které proměnili a zápas otočili ve svůj prospěch. V zápase se budeme soustředit na ubránění jejich pick-and-rollu na středu, který se točí kolem Adama Číže. Musíme se také soustředit na bránění jejich stěžejních hráčů, protože základní hráčská osa NH je velice dobrá – Bohačík, Kerr, Hooker. Nesmíme však podcenit ani další hráče, protože v minulém zápase proti nám výborně zahrál například Koloničný. Budeme bojovat a naším jediným cílem je výhra."

Dušan Medvecký (kouč NH Ostrava): "Brno posílilo o amerického rozehrávače, následně vyhrálo s Opavou a slušně hrálo na USK. Tudíž nás čeká těžký zápas, jako ostatně letos každý, ve kterém se budou oba celky snažit vyhrát."