27.0

#7
14.0

Už sami na druhém místě!

Tuři to letos myslí – a nejen s play-off - opravdu vážně. Naopak Beksa v šestém kole ztratila už druhý zápas, se kterým v předsezonních kalkulacích nemohla počítat. To všechno znamená nečekaný výsledek 84-75 ze svitavské palubovky, kde se domácímu kouči Petrovi ve východočeském derby splnilo přání o bodovém zapojení většího počtu hráčů.

A když tím nejlepším byl 21bodový křídelník Špaček (trojky 5/3, 7F+), nebylo co řešit. Playmaker Jones přidal 18, Teplý, Barker a Doaks se naskládali mezi 9 a 11 body, navíc poslední dva se složili na 23 doskoků z 41 celého týmu, který uspěl i díky trestné bilanci 31/22.

To Beksa měla jen 8 daných šestek a 23 z 54 dvojek, což nevyvážilo ani 20 útočných doskoků a 24 bodů z druhých šancí. Absence forwardů Kohouta s Wallem a 26 minut Sanderse hraných zřejmě jen  v nouzovém režimu byly na výkonnosti hostů jednoduše až příliš znát.

V utkání je svým letošním top výkonem držel 24bodový Pandula, za nímž však zela bodová díra, když nejblíž mu byli s 12 body Šoukal a s 10 Škranc, tedy dvě mladé pušky. 8 bodů se 14 doskoky pak přidal Nečas. Pro Beksu bylo naprosto zásadních pouhých 10 minut jedné ze dvou zbývajících podkošových opor Švrdlíka, který odehrál jen 10 minut, a vyfauloval se 8 minut před koncem.

Po 36 minut se utkání hrálo prsa na prsa, až poté trefa Doakse a trojka Špačka po Beksou ani načtyřikrát nezakončeném útoku znamenaly odskok na 77-69. Domácí pak minuli 4 šestky v řadě a Pandula ještě 4 body snížil minutu před koncem na 77-73, ale Jones už šestkami dal Turům klid. A po dalších dvou minutých střelách hostů už šestky Špačka na 81-73 půl minuty před koncem prakticky zavíraly zápas, po němž se Tuři s bilancí snů 5-1 již osamostatnili na druhé příčce!

Dušan Bohunický (kouč BK JIP PARDUBICE): "Setkaly se dva týmy, které měly bilanci 4-1. My vstupujeme do těchto utkání jako favoriti, ale hned od úvodu jsme se přizpůsobovali pomalé hře domácího týmu. Během hry se moc do rytmu nedostávali naši pivoti, protože měli problémy s fauly, což nám nepomohlo v hráčské kombinaci. Měli jsme udávat tempo v obraně, kde jsme ale dali spoustu příležitostí domácímu Jonesovi. Musíme si dát pozor na hráče typu Jana Špačka, který dneska proměňoval i těžké střely. V útoku jsme neproměňovali přečíslení, kde nás soupeř lehce blokoval. Já tak tento zápas hodnotím spíše negativně."

Stanislav Petr (kouč BOHEMILK TUŘI SVITAVY): "Jsem strašně šťastný. Děkuju všem hráčů za předvedený výkon, protože ze sebe vymačkali to poslední, co v nich zbylo. Hráli jsme v užší rotaci než soupeř, ale snažili jsme se ubránit jeho rychlou přechodovou fázi. Byl to zápas dvou rozdílných poločasů. V prvním oba týmy proměňovaly skoro všechny střely. Ve druhém to bylo o tom, kdo se pár body odtrhne. Zápas jsme vyhráli, protože jsme asi víc bojovali."

Jan Špaček (MVP utkání, BOHEMILK TUŘI SVITAVY): "My jsme si proti Pardubicím věřili. Vždycky když k nám přijedou, tak jsme na ně nabuzení, protože většina našich českých hráčů prošla jejich mládežnickou základnou."

20 26 46 4 20 8 15 20 26 75 75

Úřadujícího MVP ligy Dušana Pandulu čeká ve východočeském derby 300. utkání v NBL a ve výročním duelu bude muset hodně zabrat. Nejen proto, že Tuři zatím šlapou a doma si i mnohem víc věří, ale také proto, že Bekse stále chybí power forward Kohout (rehabilituje po operaci kolene) a možná nenastoupí ani 13bodový playmaker Sanders (natažený stehenní sval).

Pardubicím zatím funguje téměř všechno, včetně skvělé obrany s 11 zisky, černý puntík má však tým v kolonce ztrát (16), kdy vyniklo především 22 kousků doma s Opavou a 21 v Ústí. Démonem útoku je power forward Švrldík, se Sandersem nejlepší střelec týmu (13), který zatím proměnil 27 dvojek z 39!

Na straně Svitav bude důležitá výdrž osmičlenné rotace, v níž se ke kanadsko-americkému triu musí přidat větší porcí bodů i někteří Češi, což se týká zejména Teplého se Špačkem. V utkání se představí domácí top asistent ligy Jones a v lahůdkovém rebounderském duelu se střetne nejlepší doskakovač ligy Doaks s aktuální trojkou Nečasem.

Stanislav Petr (kouč BOHEMILK TUŘI SVITAVY): "Čeká nás utkání s velmi těžkým soupeřem, který letos bude hrát o nejvyšší příčky. Před sezonou Pardubice posílily o zkušené podkošové hráče Švrdlíka s Nečasem, na které si musíme dát velký pozor. Pardubice jsou velmi silné v přechodu na útočnou polovinu, kde hrozí na trojkovém oblouku. My budeme muset předvést nadstandardní výkon, abychom soupeřem porazili. Těším se na vyprodanou halu Na Střelnici."

Dušan Bohunický (kouč BK JIP Pardubice): "S Tury jsme se potkali v přípravě. Víme, že jejich hra je založena na síle amerických hráčů, přičemž ústřední postavou je rozehrávač Jahmal Jones, který tvoří hru. Tento hráč proti nám nehrál, a tak očekáváme odlišný zápas. Jedním z klíčových aspektů bude, jak se nám ho podaří eliminovat: dokáže skórovat, chodit si pro fauly – v posledním utkání střílel 12 trestných hodů -, ale také výborně asistuje. Nepřekvapuje mě, že Svitavy mají bilanci 4-1, protože všichni tři zahraniční hráči odvádějí velmi slušnou práci a přidávají se k nim i Tomáš Teplý, Jan Špaček a další. My jsme vyhráli čtyřikrát za sebou, ovšem nesmí nás to v žádném případě uspokojit. Dosavadní výsledky Turů jednoznačně ukazují, že jsou nebezpečným týmem, což ještě umocňuje domácí prostředí."

Atrakce utkání: poločasová soutěž v šestkách, jejíž vítěz bude mít zapůjčen vůz Hyundai, který do hry věnovala společnost T-CAR Boskovice, soutěž v hodu z půlky hřiště, jejíž vítěz si odnese voucher v hodnotě 1000 korun do Bowling-Squash Centrum Svitavy.