Válečníky spasil Svoboda 18 body ve čtvrté čtvrtině!

Obhájce trofeje v Českém poháru, BK ARMEX Děčín, po velkém procitnutí svého top skórera Matěje Svobody, autora 26 bodů, nakonec zvládl dramatickou bitvu druhého čtvrtfinále Louda Auto FINAL 8 Česko-slovenského poháru mužů. Nad slovenským Komárnem zvítězil 78-67, když poslední čtvrtinu ovládl 25-15.

Zápas, ozvučený výbornou kulisou dovezenou oběma tábory, začal od podlahy pod oběma koši, ale zprvu přibývaly fauly jen Děčínu a první pivot Šturanovič rychle nabral dva. Jeho tým se ale i tak důrazněji tlačil do vymezeného území a i díky dvěma trojkám získal po osmi minutách z rukou osmi střelců vedení 22-14. Komárno se ale manka nezaleklo a svou druhou trojkou přirazilo před koncem úvodního dějství zpět (21-24), byť zaostávalo na doskoku 9-14 a na útočném 3-7.

Ve druhé desítce i bez výraznějšího zapojení děčínského lídra Waltona, jejž se Komárno snažilo izolovat ze hry, pokračovala podkošová převaha Válečníků (do půle na body 28-16), kterých za prvních dvacet minut skórovalo hned devět. Soupeř ale tento deficit stíhal mírnit 13 šestkami a po několika průnicích v závěru poločasu přirazil na 38-41.

Start druhé půle patřil Komárnu, které z šikovných kombinací pod koš s bonusem jedné trojky otočilo na 47-43. Děčínu se nedařilo ze všech vzdáleností a míče se mu kroutily z obruče i z podkošových zakončení, přesto se na sílu dostal opět do minimálního vedení, ale každý bod si na rozdíl od soupeře museli enormně vydřít.

Trojka dala slovenskému celku v úvodu čtvrté části vedení 60-56, ale Svoboda kontroval hned dvěma, přidal i další čtyři body a získal týmu šestibodové vedení. Walton začal ukrutně přitápět pod defenzivní kotel Válečníků a po dalších dvou trojkách Svobody, který v poslední čtvrtině nasázel 18 bodů, už bylo za stavu 75-67 v předposlední minutě jasno o postupu Děčína. Soupeře čeká v nejbližších dvou dnech zápolení o páté místo.

Vedle produkce Svobody hodně potáhl vítěze i rozehrávač Waltom, který 14 bodů obalil pěti asistencemi i pěti zisky. Za Komárno korigovali Walker (18), Gilbreath (16), Volárik a Nuhu (po 10). Děčín si nejvíc pomohl zpod koše (42-30), z druhých šancí (19-8) a na doskoku (43-31), navíc méně ztrácel (16-21).

Matěj Svoboda (křídlo BK ARMEX Děčín): „I můj výkon a moje úspěšné střely přišly z toho, že jsme konečně v posledních pěti minutách začali hrát, jak jsme chtěli. Byli jsme agresivní, běhali jsme, získali jsme nějaké míče v obraně, mně padla jedna střela, druhá, získal jsme tím sebevědomí, všechny to strhlo a koncovku jsme si pohlídali. Řekl bych, že jsme se prvních 35 až 37 minut rozběhávali, protože nám to nešlo. Byli jsme bez energie, takoví mrtví, možná to bylo tím brzkým časem, protože jsme všichni zvyklí po obědě spát a ne hrát. K podpoře fanoušků musím říct, že všichni víme, že jsou skvělí, a i kdybychom hráli ve tři ráno, přijela by jich plná hala nás podpořit. Patří jim velký dík.”

Martin Danielič (rozehrávač BC Komárno): „V závěru už nám možná chyběly nějaké síly. Chybí nám dost hráčů, a když chybí síly, děláte špatná rozhodnutí. My tam ztratili čtyři pět míčů za sebou, což se proti takovému týmu jako je Děčín, nevyplácí. 37 minut to od nás ale nebyl špatný výkon, jen se musíme poučit z toho závěru. Děčín byl na každé pozici dvakrát nebo třikrát větší než my, dali jsme tak do toho všechno, pod košem jsme se s nimi bili dobře, a i když doskok soupeř vyhrál, ten rozdíl nebyl tak velký.”

Autor: CZ BASKETBALL