Srbské finále před Rudolfinem

Finálovým dnem vyvrcholil před Rudolfinem basketbalový víkend 3x3 World Tour. Celkovým vítězem se stal nejvýše nasazený srbský tým Ub, který zvítězil i na třetím letošním turnaji nejprestižnější série Masters. Radovat se tak mohla čtveřice Nemanja Barač, Strahinja Stojačič, Marko Brankovič a Dejan Majstorovič, když první dva známe z dřívějšího působení v Kooperativa NBL. Jediný český zástupce na turnaji, celek Ostravy, nepostoupil do play off ze sobotních základních skupin. Úřadující olympijští vítězové z Lotyšska vypadli ve čtvrtfinále.

Nasazené světové jedničky a vítěz skupiny, jejíž součástí byla v sobotu i Ostrava, srbský Ub, si na úvod programu v play off poradil ve čtvrtfinále s německým Hamburkem před časovým limitem 21:16 i přes parádní střelecké představení zpoza oblouku od Niklase Kroppa, který zaznamenal bez střídání dvanáct bodů, všechny díky střelám za dva body. 

Překvapivý vítěz skupiny D, americký Washington dostal do čtvrtfinále velmi těžkého soupeře v podobě velezkušeného srbského Limanu. I bez hvězdného střelce Štefana Kojiče se ukazovaly v úvodu zkušenosti vítězů posledních tří Challengerů a Liman si tvrdou obranou udržoval vedení, které pak ale v koncovce ztratili a velkým závěrem Washington urval výhru 21:19. Limanu nestačil náskok 13:6 ani poté 16:12 a devítibodový Keaton Wallace zařídil nečekané vypadnutí jednoho z favoritů.

„Žádný tlak jsem necítil. Hráli, jak jsme čekali a víme, že tu můžeme hrát s každým a na žebříček se nedíváme,“ s chladnou hlavou řekl po utkání autor vítězného trestného hodu Khlail Iverson. 

Třetí čtvrtfinále proti sobě svedlo další srbský celek Bělehrad s mongolským Ulanbátarem. Exotický celek měl podobně jako v sobotu v hledišti podporu fanoušků, kteří hlasitě povzbuzovali po každém bodu a celkově atmosféra postupně houstla s blížícím se vyvrcholením. I přes mohutnou podporu a závěrečný nápor ale mongolský celek srbského soupeře nepřehrál a po výsledku 21:14 tak šel do semifinále Bělehrad. Ten si pomohl devíti body Ivana Popoviče. 

Poslední čtvrtfinále nabídlo fanouškům celek olympijských vítězů z Tokia v podobě lotyšské Rigy proti triu hráčů z Izraele hrající pod hlavičkou Tel-Avivu. I bez své největší hvězdy Karlise Lasmanise byla Riga jasným favoritem, ale nadšeně bojující Izraelci i bez střídání od zařátku udivovali. Tým, který se do hlavní soutěže dostal až z kvalifikace do zápasu vlétl plný sil a rychle vedl 10:2 a následně 12:4 i 13:6. Riga působila ospalým unaveným dojmem a její hráči se probrali, až když bylo příliš pozdě a nepomohl ani mohutný nápor a snížení na 20:18. Vítězným košem po těžkém nájezdu pak odpověděl Joaquin Szuchman a propukla obrovská izraelská radost. 

„Hrajeme se skvělou energií a jsme úplně nadšení. Je skvělé porazit olympijské vítěze, pro mě je to první turnaj World Tour a strašně si to užívám,“ usmíval se do mikrofonu po utkání Gil Aharon Beni, vyčerpaný autor tří bodů. 

Po střelecké soutěži se rozehrálo semifinále, ve kterém se v plné kráse ukázal hvězdný Ub, který si poradil „na zkušenost“ s Washingtonem 21:17. Srbský celek od začátku kontroloval vedení, a i když Washington vyhlížel další velký zvrat, když zvládl také koš zpoza oblouku s faulem, jedenáctibodový Dejan Majstorovič nedopustil další překvapení.

„Je složité vyhrát jeden turnaj Masters, my jsme ve třetím finále a jsme připraveni zabojovat o hattrick. Jsem asi posedmé v Praze, vyhrál jsem tu asi čtyřikrát, takže si to tu vážně užívám,“ odpovídala hrající legenda 3x3 Majstorovič.

Ani obdivuhodné nasazení nepřineslo finálovou účast nadšeně bojujícím borcům z Tel Avivu. Izraelský celek prošel celým turnajem bez střídání a v semifinále s Bělehradem odvedl velký kus práce, trocha energie sympatickému týmu přeci jen chyběla a další tým plný zkušených harcovníků 3x3 si pohlídal postup do finále poměrem 22:14.

„Tel Aviv hrál ve třech hráčích skvělý zápas a jejich tým zaslouží velký kredit. První finále na World Tour je pro nás velký úspěch. Uvidíme, jestli jsou k poražení,“ zamyslel se po semifinále Marko Stevanovič, autor sedmi bodů.

Na finále připravil fanoušky také parádní Dunk Contest, který přinesl už třetí pražský titul profesionálnímu polskému smečaři Pitoru Grabowskimu. Velké finále o 40 tisíc dolarů pak odstartoval Ub, jako nejlepší útok turnaje, očekávaným náporem. Bělehrad ale nezůstával vůbec pozadu a v čele s atleticky skvěle vybaveným Marko Cakarevičem a najednou bylo v polovině hrací doby vyrovnáno 11:11. Bělehrad poté trápily fauly, které dostávaly Ub na čáru trestného hodu a daly jim do koncovky těsné vedení. Hvězdou zápasu byl Strahinja Stojačič, který zaznamenal 14 bodů a duel rozhodl dvojkou na 22:18. Ub tak přidává třetí titul ze tří letošních turnajů Masters a zároveň drží i titul úřadujících mistrů světa z nedávného šampionátu v Antverpách.  

„Cítíme se skvěle. Gratuluji mému týmu i Bělehradu, hráli skvěle a budou nás nahánět v dalších turnajích. Tvrdě trénujeme, přijeli jsme sem jako světové jedničky a chceme jen každému ukázat, že není jednoduché s námi hrát. Teď jsme na čtrnácti výhrách a chceme překonat historický rekord Novi Sadu 32 výher v řadě,“ radoval se po výhře Stojačič, nejužitečnější hráč finále.

 

 

Autor:
Reklama
NT_zeny_unor