Rozhodující zápas hned na úvod

Vrchol sezóny pro ženskou reprezentaci v basketbalu 3x3 přichází zřejmě hned na startu celého dlouhého léta. Svěřenkyně Michaely Uhrové totiž od čtvrtka zabojují v maďarském Debrecínu o možnost zahrát si na olympijských hrách, které na přelomu července a srpna hostí francouzská metropole Paříž. Z šestnácti celků, které se představí v Debrecenu si ale místenku na olympijském turnaji vybojuje pouze trojice nejlepších.

„Trénovat národní tým je vždycky čest. Návrat byl strašně rychlý, hned jsem naskočila do toho, kde jsem v roce 2019 skončila. Většina hráček v týmu působila už tehdy, takže jsem věděla, co od nich očekávat, co ony mohou čekat ode mě. Není co vymýšlet, holky jsou šikovné a zkušené, já tomu dávám už jen nějaký směr a taktické pokyny,“ popisuje trenérka Michaela Uhrová, která se k týmu připojila až před přípravou na kvalifikaci a šestice hráček pod jejím vedením absolvovala tři tréninkové kempy v nymburském sportovním centru na přelomu dubna a května. 

V ideální šestici byla kromě ústřední sestavy z loňského světového šampionátu (Alžběta Levínská, Kateřina Galíčková, Anna Rylichová a Karolína Šotolová) ještě nadějná křídelnice z KP TANY Brno Petra Malíková a zkušená dlouholetá reprezentantka v pětkovém basketbalu Kateřina Suchanová.

„Doufám, že i v tak krátkém čase (tři soustředění) jde týmu něco předat. Snad mě budou holky poslouchat (smích) a vnímat, jak tu hru vidím. Směřuji to k tomu, aby to holkám sedělo, a proto i ta soustředění jsou laděná tak, aby se hlavně hrálo. Individuální činnosti moc neděláme, protože za tři soustředění po pěti dnech je nic nového nenaučím. Zápasové návyky už mají zažité, takže jde o souhru a zapojení hlavně nové Kačky Suchanové, jaké jsou její pohyby a návyky,“ zmiňuje Uhrová svou bývalou spoluhráčku z národního týmu v pětkovém basketbalu, která se nakonec probojovala do finální čtyřky (společně s Levínskou, Galíčkovou a Rylichovou) a prožije si tak svou zápasovou premiéru ve 3x3.

„Myslím, že mě tu Katka ráda vidí, protože ostatní hráčky jsou velmi mladé. My se známe dlouho, věděla jsem, co od ní očekávat a nebrala jsem ji sem jen tak do počtu. Chtěla jsem jí i Alenu Hanušovou už v roce 2019, tehdy to nevyšlo. V zápasech i na tréninku se osvědčila. Hlavně její přesná střelba, stále je rychlá, má perfektní přihrávky. Já myslím, že do týmu zapadla,“ chválí vyhlášenou střelkyni Suchanovou trenérka.

Zúžení týmu na finální čtyřku samozřejmě přineslo také dvě zklamané hráčky, Uhrová však jasně vysvětluje, že sezóna je dlouhá a všechny hráčky dostanou příležitost v národním dresu. 

„Holky jsou profesionálky. Ten, kdo nepojede teď, pojede za dva týdny na kvalifikaci o Europe Cup (ME). Turnajů snad bude dost, věřím, že se dostaneme na pět turnajů Women’s Series. Je potřeba mít šest hráček, které se budou točit a každý dostane svou příležitost,“ pokračuje účastnice olympijských her v Pekingu 2008.

Češky jsou pro maďarský turnaj nasazené ve skupině B, kde se střetnou s favorizovanou Kanadou, výběrem Litvy a Chilankami. Dál postupují dva nejlepší, do Paříže pak projdou vítězky semifinálových bitev a lepší z poražených semifinalistů.

„Kanadu známe velmi dobře, tu skautovat ani moc nemusíme. Ty mají hodně stabilní sestavu a jezdí prakticky ve stejném složení všude. Všechny hráčky je znají výborně. Tady to bude o tom, dát více bodů, protože ubránit je bude hodně těžké. Celkově se soustředíme hlavně na útok,“ odhaluje plán Uhrová. Ten se dá celkem čekat, neboť důležitou statistikou v celkovém pořadí turnaje je počet nastřílených bodů, jenž dává výhodu u týmů se stejným počtem výher.

„Začínáme s Litvou, což je trochu neznámá. Sice můžeme zhlédnout spoustu zápasů, ale nevíme, v jaké sestavě přijedou, protože dvě hráčky mohou teoreticky vyměnit ještě den před turnajem. Kalkulujeme s tím, že jejich systém se nezmění,“ říká trenérka s tím, že její tým nastoupí ve čtvrtek v 16:05 proti Litvě a od půl šesté proti Chile. Po dnu volna pak dohrají Lvice základní skupinu v sobotu od 17:05 proti Kanadě. Všechna utkání vysílá živě YouTube kanál FIBA 3x3.

„Máme nejsilnější skupinu na turnaji. Kanada bezkonkurenčně nejlepší tým na celém turnaji, Litva velmi silný soupeř. Chile je neznámá, ale máme nakoukané jejich zápasy z předchozího kvalifikačního okna. Takže víme trochu, co očekávat a sestava se asi nezmění. Rozhodující zápas bude asi hned na úvod s Litvou,“ myslí si Uhrová.

Autor:
Reklama
Chance 3x3 Tour 24