Opava slaví! V Lounech utrojkovala obhájce

Basketbalový víkend v Lounech dnes v podvečer vyvrcholil finálovým soubojem v rámci Louda Auto FINAL 4. Ten obstarali tradiční rivalové o příčky nejvyšší v posledních letech – obhájce ERA Basketball Nymburk a vyzyvatel BK Opava.

Oba týmy včera nakonec přesvědčivě postoupily do dnešního finále, když soupeřům naložily shodně přes sto bodů. Všechny tři dosavadní vzájemné souboje v letošní sezoně byly nadmíru vyrovnané a tak si nezaujatý fanoušek mohl přát, aby to tentokrát nebylo jinak.

Podle papírových předpokladů se mělo jednat především o to, jak dlouho dokáže Opava vzdorovat nymburskému tlaku. Že oběma týmům jde o hodně, dokazoval fakt, že rozhodčí během první půle rozdali po jedné technické chybě na obou stranách. Na té opavské posadila technická chyba na lavičku Jakuba Šiřinu.

I bez svého hlavního rozehrávače dokázali Opavané dotáhnout první čtvrtinu do vítězného konce. Nymburk sice kraloval na doskoku, ale opavská hra byla o něco pestřejší. Slezané dobře zapojovali do hry Markussona, který dokázal rozdávat míče zpět na perimetr a uvolňovat střelce. Nymburskou ofenzivu tradičně držel Harding. Nymburk ale nemohl přesně zamířit z delší vzdálenosti a Opava dobře ucpávala vnitřní prostor.

To naopak Slezané chytli střeleckou slinu. Nebáli se ani rychlý protiútok zakončit za tři body a ve střední části druhé čtvrtiny soupeře naprosto převálcovali. Výsledkem bylo až osmnáctibodové vedení opavských basketbalistů. Vrásky trenéru Czudkovi tak dělal především rostoucí počet osobních chyb jeho svěřenců. Zbránek, Markusson i Jurečka zakončili první půli utkání se třemi fauly.

Nymburk věděl, že musí něco změnit, pokud bude chtít se zápasem něco udělat. Svěřenci trenéra Sekuliče se snažili vyšponovat své úsilí na maximum. Opavským basketbalistům se přestala tolik dařit střelba z dlouhé vzdálenosti. Nymburku navíc nahrála technická chyba pro lavičku soupeře. Opava ještě chvíli zahrozila, ale pak převzal taktovku Nymburk.

Středočeši využili absence Markussona na hřišti. Opavský náskok se začal hodně rychle rozplývat. Když pak Ross proměnil nájezd se závěrečnou čtvrtinou, byla nymburská ztráta tříbodová. Trenér Sekulič v tu chvíli musel mít největší vrásky ze čtyř osobních chyb Hrubana. Opavu zpět na střeleckou dráhu nasměroval trojkou s faulem Radim Klečka.

Slezané ještě pět minut před koncem drželi náskok deseti bodů. V rozhodujících chvílích zafungovala nymburským basketbalistům dobře obrana. Dokázali stáhnout na rozdíl dvou bodů, ale Opava odskočila díky Jurečkově trojce. Stejně půl minuty před koncem kontroval Hruban, ale na čtyři body zvýšil 11 sekund před koncem nájezdem Šiřina.

ERA Basketball Nymburk – BK Opava 93:97 (19:20 41:57 71:74)
Harding 22, Benda 15, Routt 14, Hruban 12, Palyza 11, Tůma 7, Ross 6, Kovář 4, Gak 2, Váňa a Kříž 0 – Klečka 23, Šiřina 16, Kouřil 12, Zbránek a Markusson (15 doskoků) po 10, Jurečka 9, Švadrlík a Kvalpil po 6, Slavík 5
TH: 20/28 – 15/24
Trojky: 9 – 16
Doskoky: 46 – 30
Zisky: 5 – 12
Ztráty: 16 – 13
Asistence: 17 – 14
Fauly: 23 – 26

Alexander Sekulič, ERA Basketball Nymburk: „Rozhodly poslední dvě, tři minuty druhé čtvrtiny, kdy oni trefili těžké střely a nám naopak nepadly. Oni těžili z našich chyb. My jsme bohužel neměli time out, abychom to zkusili zastavit. Dostali jsme ale zpátky do zápasu, což je hrozně těžké z mínus 18. Vezme vám to sílu a nejste úplně koncentrovaní do konce. Měli jsme tam zvolit jiná řešení. Ale to je život. Opava odehrála dobrý zápas, trefila neskutečné střely a vítězství si zaslouží.“

Petr Czudek, BK Opava: „Je těžké teď popsat své pocity, protože jsme se bavili o tom, že bychom rádi něco vyhráli. Velký respekt Nymburku, protože to je výborná organizace. Když se ale všechno sejde, můžeme je nachytat. Jsem rád, že se Nymburk soustředil na Český pohár, nemá za sebou žádný evropský. O to je to cennější. My jsme nastoupili dobře do zápasu, rozhodili jsme jejich pohodu. Bylo jasné, že budou stahovat. Naštěstí jsme v závěru dali nějaké trojky. Sice ta třetí čtvrtka vypadala z naší strany hůř. Byly tam volné otevřené trojky, ale to už bychom chtěli moc. Jsem hrozně šťastný na to, že ta parta mohla zvednout nad hlavu pohár. Děkuji Lounům, protože je to krásné město a bylo hezké tu být, i lidi nám fandili.“

Autor: CZ BASKETBALL
Reklama
Bez Faulů