Novinky z dílny mezinárodního basketbalu

Už skoro za měsíc se přiblíží mimořádný basketbalový svátek. Do únorového okna kvalifikace EuroBasketu 2025 už mají být uvolněny i ty nejhvězdnější opory z euroligových soupisek, což umožnila dohoda mezi Euroleague Basketball a mezinárodní federací FIBA z loňského léta.

Na jejím základě bylo ponecháno jen jedno vnitrosezónní okno (vynecháno tak bylo listopadové), Euroliga ale na oplátku posunula své termíny tak, aby se i její hráči mohli únorových zápasů národních týmů zúčastnit. A i fanoušci lvů tak už v napětí čekají, kdo se objeví v nominaci kouče Diega Ocampa pro duely v Řecku (23. února v Pireu) a s Velkou Británií (26. února v Pardubicích).

Debaty směřující k tomuto řešení začaly podle generálního sekretáře FIBA Andrease Zagklise už před dvěma a půl lety, původně i za účasti zástupců NBA. Bylo třeba překonat složité covidové období i upravit program Euroligy a ze strany FIBA muselo být zkvalitněno i pojištění hráčů, což si druhá strana vyžádala i přes vylepšení, k nimž FIBA v této oblasti přistoupila už dříve.

FIBA zároveň přislíbila postupovat transparentněji a o výsledcích jednání informovat fanoušky a média. Mimochodem, od letního světového šampionátu už proběhly dvě nebo tři další schůzky obou stran na nejvyšší úrovni.

Zagklis díky zúžení programu v sezoně na jediné okno na druhé straně očekává, že v národních týmech budou v únoru k dispozici všichni dostupní hráči. Zároveň prý je ve hře i propagace reprezantačních bitev společně s Euroligou.

Vyzdvihl také vylepšený systém pojištění hráčů pro případ zranění, včetně kompenzací platů po dobu absence, a označil právě tuto oblast za jednu z největších investic FIBA do hráčského personálu.

Pro generálního sekretáře mezinárodní federace je v tuto chvíli plusem, že nový prezident Euroleague Basketball Dejan Bodiroga i nový výkonný šéf Paulius Motiejunas byli instalováni na delší časové období (americký předchůdce Motiejunase Marshall Glickman vydržel jen rok), což usnadní další spolupráci a plánování (aktuální dohody bylo dosaženo jen pro stávající sezonu).  

Zagklis se při setkání s novináři před koncem roku vyjádřil i k několika dalším tématům. Jedním z nich byla naturalizace cizinců pro potřeby národních týmů, kdy předpokládá možnost jen jednoho takového hráče i pro budoucí roky.

Jedním z faktorů nahrávajícím této možnosti je i to, že zejména Spojené státy produkují každoročně tisíce nových hráčů a i americký basketbalista číslo 50, 60 nebo 100 (podle kvality) může být na reprezentační úrovni rozdílový a ostatní národní týmy tak mají možnost tyto borce využít, což navyšuje celkovou herní kvalitu, a což se nyní děje víc než kdy dřív.

Zagklis také připomněl americké zákony, které umožňují získat občanství osobě, která se v USA narodí. Je tak podle něj důležité národní federace upozornit, že pokud objeví na amerických univerzitách hráče, kterému je teprve 18 let, nikdy nehrál za USA a má otce či matku z jiné země, ta si jej může naturalizovat.

Generální sekretář adresoval také rostoucí penzum zápasů, jež musí nést hráči na svých bedrech. FIBA se ke snížení zátěže snažila přispět před časem přelomovým rozhodnutím, kdy kontinentální šampionáty se začaly konat jen jednou za čtyři roky místo dvou, aby reprezentanti měli jedno léto zcela volné. Zároveň se po 15 letech vrátily do hry kvalifikace během sezony.

Na druhé straně se ale navýšila zátěž na klubové straně, což se při už 34kolové základní části Euroligy týká hlavně jejích hráčů. Zagklis si tu položil řečnickou otázku, zda se při zvýšení počtu utkání adekvátně zvedly i platy hráčů, hlavně ale připomněl, že v době, kdy FIBA oznamovala snížení zátěže, hráč Euroligy musel v soutěži odehrát maximálně 27 zápasů za sezonu (včetně FINAL 4). Nyní je to 41.

Další novinkou je, že počínaje EuroBasketem 2025 už každý tým bude muset podstoupit jen v jednom případě dva zápasy ve dvou dnech, což si vyžádali hráči. Na mistrovství světa, ani na olympiádě už se dvakrát ve dvou dnech nehraje vůbec a Zagklis dodal, že se mu nelíbí, že zatím tato varinata zůstala v kvalifikačních turnajích o olympiádu. FIBA už podle něj nemá v tuto chvíli co redukovat a míček tak nyní leží na straně klubů a lig.

Posledním tématem byla letošní olympiáda v Paříži, kde už mají jistou účast domácí Francie spolu s Jižním Súdánem, Kanadou, USA, Japonskem, Německem, Srbskem a Austrálií. Zbývající kvartet se bude rekrutovat před létem ze čtyř kvalifikačních turnajů.

K nadále jen 12 celkům na olympiádě Zagklis doplnil, že i přes řadu snah o rozšíření na 16 týmů FIBA neuspěla. A ve hře prý není změna ani do budoucna. Na olympiádě dříve bylo více než tucet mužských reprezentací, ale počet se musel snížit po ustavení ženského turnaje od Montrealu 1976. Vzhledem k limitu 10.500 zúčastněných sportovců bylo podle generálního sekretáře velikým úspěchem už přidání basketbalu 3x3, což je dalších osm týmů v kategoriích mužů i žen. Víc aktuálně není možné, byť takto nemůže být na Hrách zastoupena celá planeta.

Autor: Redakce NBL
Reklama
Pistalka