Medailový double USK: bronz z FINAL 8, české stříbro

Byl to na pražské Královce velký cinkavý večírek pro tuhle mladou soví letku. Po nebývalém obratu z minus 16 bodů v první půli skolila v souboji o třetí místo v Louda Auto FINAL 8 Česko-slovenského poháru poprvé v sezoně Děčín (74-69) a dobyla tak bronz. Navíc jí tento výsledek přinesl i historicky druhé stříbro v Českém poháru. Na poražené Válečníky zbyl v rámci Českého poháru bronz, ve FINAL 8 končí až čtvrtí.

V hlučné atmosféře, v níž měli často nečekaně větší decibelovou převahu fanoušci pražského USK, jako první vystoupil do světel ramp děčínský top skórer Matěj Svoboda, který tentokrát začal úřadovat hned v úvodu utkání a ze stavu 5-7 během šesti minut sedmnácti z následujících 19 bodů týmu (včetně tří trojek) poslal seveřany do trháku 24-10.

Jenže od vedení 30-14 (s trojkami 10/5 proti 4/1 USK) děčínský útok začal drhnout a v úvodu druhého dějství slepencem čtyř ztrát pozval Sovy z 16bodového trháku zpátky do utkání. A ty se poděkovaly i díky zpřísnění obrany a doskoku snížením na 24-30 po řadě ataků koše.

Při trvající turnajové neviditelnosti děčínského lídra Waltona a minimu minut nejspíš zdravotně limitovaného prvního pivota Šturanoviče a dalších ztrátách jejich týmu (do půle 10) začali netísněnými nájezdy trhat obranu hůře doskakujících Válečníků i doprovodní Pražané Šafařík s Palasem, kteří se zasloužili o poločasovou remízu 42-42, z níž velkou část tvořila nečekaná soví převaha zpod koše (24-16).

Ve třetí čtvrtině se děčínský útok potýkal s pokračující marností při stereotypním najíždění do koše, z nějž vytěžil jen čtyři šestky Waltona, a musel tak být rád za dvě trojky, jež jej udržely ve hře. V ofenzivě více vířícím Sovám, budícím mnohem živější dojem, tak k získání vedení 57-52 po 30 minutách stačilo jen pár úspěšných útoků navíc. A když ve čtvrté části několikrát uspěly z rychlého přechodu nebo ze hry jeden na jednoho, unikly pět minut před koncem už na 64-56.

Walton dvěma nájezdy a Kroutil trojkou pak vykřesali drama snížením na 65-66, aby Válečníky dvěma šestkami 40 sekund do konce zchladil Johnson a po ztrátě děčínského Kroutila ihned po timeoutu pak z druhé šance dorazil Děčín Samoura, za radostného křepčení svého táty v hledišti. Lídr USK dvacet sekund před koncem posunem skore na 70-65 už definitivně rozhodl o bronzu z FINAL 8 pro svůj tým.

Hlavní bodové trio vítězů (bez Vyroubala, Bátovského) tvořili Faulkner (18), Samoura (15+9 doskoků) a Šafařík (11 za 10 minut). Za 19ztrátový Děčín korigovali Svoboda (26), Walton (15+7 doskoků, 6 ztrát) a Pomikálek (10). Sovy dominovaly zpod koše (42-22), víc vytěžily ze svých rezerv (26-13) a navíc uhrály vyrovnaný doskok, čímž vynahradily manko z trojek (4-9).

Matěj Šafařík (guard USK Praha): „Zažíváme výborné pocity. Tenhle výsledek byl jedním z našich úkolů. Kdybychom porazili Nymburk, mohli jsme hrát i o první druhé místo ve FINAL 8, ale bereme i třetí. K tomu obratu po první čtvrtině nám pomohla nová vnesená energie. Nevzdali jsme to, což bych vyzdvihl, a zbytek zápasu už jsme si podrželi. Celý turnaj byl pro nás super zážitek i super zkušenost, hlavně pro takhle mladý tým. Hodně si toho odnášíme a hlavně tu velkou medaili, o to jsme šťastnější.”

Matěj Svoboda (křídlo BK ARMEX Děčín): „Po tom vedení z první čtvrtiny nám asi došla energie. Nedokážu na to teď přesně odpovědět, USK se trochu vzpamatoval, začal hrát agresivněji, my na jeho hru nedokázali najít odpověď, možná po té první čtvrtině přišlo i lehké uspokojení. Jelikož s USK hrajeme další ligové kolo, budeme se na tenhle zápas muset podívat na videu a poučit se z dnešních chyb. Z výsledku na celém turnaji nejsme úplně šťastní. Loni jsme v této hale vyhráli Český pohár, povedlo se nám úplně všechno, letos se nám naopak nepovedlo vůbec nic. Všechny tři zápasy byly z naší strany špatné. S Komárnem ve čtvrtfinále to bylo utrápené vítězství a v dalších dvou už jsme na ty špatné výkony dojeli a pokaždé zaslouženě prohráli. Dnes už to možná bylo trochu lepší než včera, ale USK byl prostě lepší. Nebyl to náš turnaj.”

Autor: CZ BASKETBALL