Hradec se ponořil do historické radosti

ECHO DUELU O BRONZ NA HYUNDAI FINAL 8 Královští sokoli z Hradce Králové poprvé v této sezoně přepisují dějiny. V dramatickém derby o pohárový bronz v koncovce přetlačili pardubickou Beksu 92-90 a slaví dosud největší úspěch své historie.

Duel poražených semifinalistů o něco lépe zahájil mírně vedoucí Hradec, z předchozího průběhu turnaje díku dnu volna navíc (mezi čtvrtfinále a semifinále) odpočatější. Prvních 10 minut vyhrál 24-20, když vládl na útočném doskoku (5-0) a z trojek (10/5 - 4/2).

Druhou čtvrtinu ale odpálila výrazněji Beksa, jež v obraně povzbuzována skandováním lavičky ”De-fense! De-fense!” po šňůře 13-2 otočila na 33-26, díky produkci Vyorala i dvěma trojkám kolegů. Hradec pak začal během obran přecházet ze zóny do osobního krytí, a i když míjel šestky, tlačen Sedmákem (do půle 15 bodů) zastavil lauf soupeře a znovu se dostal do vedení, jež za první poločas bez jediného bodu z brejků změnilo majitele hned 13krát.

Po změně stran Halada, Lošonský a Sedmák vytáhli Sokoly k náskoku 62-55, ale Beksa včas kontrovala a za vedení Hradce 69-67 (trojky 10 ku 5) po třech čtvrtinách muselo přinést rozuzlení až závěrečné dějství.

Z různých situací včetně zisků a doskoku úderný playmaker Stamenkovič tu 7 body potáhl Hradec na 80-76 a Lošonský 12. trojkou týmu už vysouval skore na 85-78, ale dlouháni Beksy odmítli povolit větší trhák. Pardubický šéf Vyoral pak pěti body srovnával na 87-87 tři minuty před koncem.

Poté s Vyoralem, který v této sekvenci dal osm bodů v řadě, směnil trojku Sokol Barač, aby jeho parťák Halada rozhodl z nájezdu na 92-90 už 90 sekund před koncem. Pardubicím poslední střely zejména z ruky Vyorala nepadly, a i když už se netrefil ani Hradec, mohl po koncové siréně propuknout ve veliký jásot.

Lídrem téměř neztrácejících vítězů byl autor 24 bodů Sedmák, následován Haladou (16+8 doskoků), Stamenkovičem (15+13 asistencí), Lošonským (12+7 doskoků) a Baračem (12+10 doskoků). Za Beksu, jež nezvládla ani bod z brejků, se činili Vyoral (24, trojky 8/4), Švrdlík (14+7 doskoků), Slanina (14), Dunans (13+8 doskoků a 6 asistencí) a Michal Svoboda (10). Rozdílovou disciplínou utkání byly z pohledu Hradce především trojky (36/13 - 19/7).        

Lubomír Peterka (kouč Královští sokoli): ”Je to báječné. Podobné pocity jsem měl, když jsme postoupili z první ligy do NBL, kde to bylo ještě možná o něco silnější. Teď jsme zase porazili v derby Pardubice, což je velmi kvalitní a dobře vedený tým, a ta regionální rivalita s ním bude zase větší. Jsem proto hrozně rád, už nám to nikdo nevezme. Koncovka byla samozřejmě o štěstí, něco jsme tam mohli řešit líp, ale dopadlo to, jak to dopadlo, a já jsem za to rád. Pomohly nám ušetřené síly z předchozího průběhu turnaje, já to tedy zredukoval na sedm lidí, my ale ty těžší zápasy v užší rotaci hrát musíme a vyplatilo se. Nakonec se ukázalo, že zranění Barače ze semifinále nebylo tak vážné.” 

Adam Konvalinka (kouč BK JIP Pardubice): ”Dnes nám chyběly body z protiútoků, bez toho se vyhrát nedá a tady se to potvrdilo. Nebyli jsme schopní dát jednoduchý koš, na vše jsme se nadřeli, a jestli jsme včera neměli koncentraci, tak dnes už vůbec, protože jsme nedrželi věci, které jsme si říkali. V koncovce byly asi znát zkušenosti soupeře, podobně jako včera s Kolínem. Sedmák, Peterka, Lošonský, Stamenkovič jsou všechno zkušení borci, kteří vědí, co v koncovkách mají dělat, a pohlídali si to. Na jednu stranu je hodně nepříjemné takto dvakrát prohrát, protože jsme chtěli medaili, a hodně to štve. Na druhou stranu z pozice, ve které jsme byli kolem Vánoc, jsme se zvedli a včera i dnes to byly dvě vyrovnané koncovky, kde se mohlo stát cokoli. Výsledkově to tedy nehodnotím jako zklamání, kterým je spíš ta chybějící medaile.”

Autor: Redakce NBL
Reklama
Radiožurnál Sport