Brno do FINAL 4 jasně, Opava po dramatu

Druhý a třetí tým tabulky NBL dnes nezaváhaly a jako druhý a třetí v pořadí si zajistily účast v Louda Auto FINAL 4 Českého poháru. Opava ve velké odvetě nedávného ligového souboje na stejném hřišti dobyla v pohárovém čtvrtfinále Děčín (85-94) a Brno si doma snadno poradilo s oslabeným Kolínem (103-72).

Medvědi v Brně bez Číže. A bez šance

Přesně 13 minut vydrželo v Brně vyrovnané skore. A to už hosté, hrající bez svého lídra Číže, díky útočným doskokům dokázali na přelomu prvních dvou čtvrtin jednou stáhnout desetibodové manko. Jenže domácí mladé pušky Bálint s Půlpánem začali natahovat nový desetibodový trhák, a když se trojkami přidali i podkošáci Körner s Djuricicem, vypadlo z toho poločasové skore 51-36.

Při vysokém vedení si z pole přesnější domácí (trojky 11/7 - 14/3) ani nevšimli, že jejich důležitý power forward Mickelson měl 4 fauly. 

A jejich silný start do druhé půle už sebral Medvědům i poslední myšlenky na obrat. Brno se při vítězství 103-72 opíralo o Maddena (20, trojky 5/4), Bálinta (17, trojky 6/4), Djuricice (14+14 doskoků) a Půlpána (13). Za Kolín dvojciferně odpovídali Lošonský (14+7 doskoků), Petráš (12+15 doskoků) a Křivánek (10). Z pole o dvacet procent lepší Brno kralovalo z trojek (25/13 - 27/7) a produkcí lavičky (56-22). Navíc při poměru útočných doskoků 9-18 uhrálo remízu 16-16 z druhých šancí.

Lubomír Růžička (trenér Basket Brno): „Utkání bylo poznamenáno absencí Číže, což je pro Kolín stěžejní hráč. V prvním poločase jsme udělali pár špatných rozhodnutí na obranné polovině, nedostali jsme do hry Mickelsona, který měl rychle několik faulů. Přesto si myslím, že jsme kontrolovali vývoj utkání. Jsem rád, jakým způsobem se prezentovali mladí hráči, mohli jsme rozložit minuty. Věřím, že brněnští fanoušci ocení, co právě předvádíme, protože v sobotu nás čeká zápas s Opavou, což slibuje skvělý basket, kterému by slušela dobrá atmosféra.“ 

Miroslav Sodoma (trenér BC GEOSAN Kolín): „Neměli jsme Číže, nedokázali jsme bez něj dobře reagovat. Během zápasu jsme ještě ztratili Novotného. Neměli jsme co nabídnout, po nějakých 5 minutách bylo rozhodnuto, jak se utkání bude vyvíjet, a tak i skončilo.“

Opavský šach mat Jurečkou

Po čase kompletní Opavě se v Děčíně podařila msta za nedávný ligový debakl, což se týkalo i nadále zaskakujícího asistenta Vlčka, který při absenci nemocného hlavního trenéra Czudka musí držet službu při vedení týmu. Ovšem ani v plném složení nebyla cesta Slezanů zápasem vůbec snadná.

Po pěti minutách hosté ztráceli 15-11, ale ještě do konce úvodního dějství zpod koše - a za přispění děčínských ztrát - otočili na 19-25. Po dotažení domácích z trojkového oblouku pak Slezané vytáhli nový trhák z 26-27 na 26-40 šest minut do poločasu. Třikrát tu trefili trojku a Markusson dvakrát úřadoval z alley-oopů.

Po poločasu 37-49 ale zabrali domácí forwardi Pomikálek se Svobodou a 12 minut do konce se za stavu 63-64 začínalo znovu. ARMEX se ve čtvrté čtvrtině dostal až do vedení 74-72, jenže v posledních 7 minutách mu zcela vyschlo do té doby důležité trojkové zřídlo a přidaly se i tři šestkové minely. Kritický úsek utkání nastal od stavu 85-86 dvě minuty do konce. Opava zbylý čas ovládla 0-8, když nejprve domácí Nichols v rohu odešel od Jurečky, nejnebezpečnějšího snajpra v hale, který se poděkoval trojkou. Opavský veterán vzápětí namísto kochání se výhledem na letící míč následoval svou minutou trojku, doskočil a Gniadek skóroval zpod koše, aby šestky Kouřila na plus 8 už dávaly Opavě definitivu.

Pod slezský triumf 85-94 se dvojciferně podepsali Gniadek (22), Kouřil (17), Šiřina (16+9 asistencí a 8 doskoků) a Markusson (14+14 doskoků). V užší rotaci hrající Děčín drželi Pomikálek (26, trojky 9/5), Osaikhwuwuomwan (21, trojky 7/4), Nichols a Svoboda (po 12). Domácí při trojkové remíze (10-10) měli na své straně zejména body z brejků (21-9), hostům však patřily šestky (15-20), body zpod koše (38-44), produkce z druhých šancí (5-13) a zejména z rukou náhradníků (6-48). 

Martin Gniadek (power forward BK Opava): „Děčín alternoval na pozici čtyři, i proto, že se kluci vyfaulovali, my toho chtěli využít a to se nám podařilo. My sem jeli vyhrát, pro diváka to byl určitě dobrý zápas, tahalo se to, domácí šli i do vedení. Ale myslím, že jak my, tak Děčín už máme tolik odehráno, že když přijde propad, tak si z toho nic neděláme a hraje se dál. My to dneska zvládli lépe. Měli jsme takovou horší šňůru, jednak i že „Čouda” (trenér Czudek) není na lavičce a dostávali jsme se z chřipeček.” 

David Zach (asistent BK Opava): „My jsme v první řadě věděli, že když se domácím vyrovnáme v bojovnosti, tak bychom měli zápas zvládnout. V první půli se nám to dařilo téměř do puntíku. Možná nám pomohlo, že hrál dobře domácí pivot Osaikhwuwuomwan, protože se ostatní nedostali vůbec do hry. Ve třetí čtvrtině se domácí zvedli, my dělali hloupé chyby, při timeoutu jsme se uklidňovali, abychom zůstali koncentrovaní. Samozřejmě pohlídat si doskok a udržet se v klidu. Nechtěli jsme dělat v závěru hlouposti.” 

Tomáš Pomikálek (forward BK ARMEX Děčín): „Za první poločas si pochvalu nezasloužíme, dobře zakončoval Craig Osaikhwuwuomwan, ale bylo těžké, když jsme měli pouze čtyři střelce. Ve druhém poločase jsme se zvedli, dostali jsme se zpátky do zápasu, šli jsme i do vedení, ale dnes to na výhru nestačilo. Vyfaulování v klíčový okamžik mě mrzí, měli jsme to pak těžké, ale musíme se s tím popasovat.” 

Tomáš Grepl (kouč BK ARMEX Děčín): „My jsme se o FINAL 4 chtěli porvat, byla i možnost turnaj pořádat. Prospali jsme ale první poločas, pak jsme se sice dotáhli, ale s takovýmhle soupeřem se musíme vyvarovat tak dlouhých pasáží, kdy dává lehké koše z nájezdu, a my tam nejsme. Ke Craigovým střelám - my jsme chtěli pivota Opavy Markussona vytáhnout dál od koše, takže to tak vyšlo. Do vnitřního území jsme nedostali pořádně balon na ostatní hráče. Opava byla tři čtvrtiny mnohem tvrdší a agresivnější.”

Autor: Redakce NBL
Reklama
Hyundai i30