Boj o Paříž začal u Labe

Pomalu ale jistě se blíží velmi ostrý start sezóny českých reprezentantek v basketbalu 3x3. Český tým nově pod vedením trenérky Michaely Uhrové totiž již za dva týdny rozehraje v maďarském Debrecenu kvalifikaci o olympijské hry v Paříži.

„Rozhodnutí převzít reprezentaci jsem zvažovala velmi rychle, protože nás tlačil čas. Oslovil mě generální sekretář federace Michal Šob a domluvili jsme se na rychlé akci v rámci olympijské kvalifikace. Projednávala jsem to i s trenéry klučičího týmu Ondrou Dygrýnem a Martinem Novákem. U týmu jsou připravené holky, které znám z dřívějška, sledovala jsem je na Women’s Series, tak jsem řekla, že vypomůžu. Podařilo se to skloubit i v rámci rodinných a dalších povinností. Příprava probíhá podle očekávání, jen nám chybí soupeři na hraní, ale přístup holek a intenzita tréninků je skvělá,“ pochvaluje si aktuální situaci Uhrová.

Český tým se od druhé poloviny dubna připravuje v nymburském sportovním centru, kde si nechal vystavět oficiální kurt jak pod střechou, tak venku, aby příprava mohla podle počasí probíhat bez přerušení. Příprava začala s ještě neukončeným ligovým ročníkem Chance ŽBL s devíti hráčkami, nyní o účast bojuje šestice hráček. Ta by měla absolvovat i finální soustředění od 7. do 11. května, po kterém padne finální rozhodnutí o nominaci.

„Máme seznam šestnácti hráček, které jsou akreditované pro případný olympijský turnaj, ale pro kvalifikaci máme částečně volnou ruku, kdy musí být z nahlášené šestice hráček čtyři v top deset domácího žebříčku a další dvě hráčky mohou být libovolné. Nominace se dá udělat až na poslední chvíli den před turnajem, ale budeme to vědět dříve a hráčky také,“ dodává Uhrová.

Lvice zabojují o poslední tři místa na olympijském turnaji v maďarském Debrecenu od 16. do 19. května. Trojce postupujících týmů vznikne ze šestnáctičlenného pole, které je v tuto chvíli rozděleno do čtyř čtyřčlenných skupin, ze kterých postoupí do play off vždy nejlepší dvojice. Češky čeká těžký úkol už v základní skupině, ve které vyzvou nejprve rivalky z posledních let Litevky, následně se utkají s exotickým Chile a skupinu uzavřou bitvou s favorizovanými Kanaďankami. 

Již jistými účastnickými celky pařížského turnaje jsou Číňanky, Američanky, Francouzky a Ázerbájdžán. Pátý postupující tým vykrystalizuje z dalšího kvalifikačního turnaje, který se hraje o víkendu v Japonsku.

Nominace českého týmu (klub Chance ŽBL 2023/24): Petra Malíková, Karolína Šotolová a Kateřina Galíčková (všechny KP TANY Brno), Alžběta Levínská (Slovanka), Anna Rylichová (Levhartice Chomutov), Kateřina Suchanová (BLK Slavia Praha)

Autor:
Reklama
Týden basketbalu na ZŠ