Zastaví Kolín Opavu? A obhájí Beksa titul?

PREVIEW ČTVRTKA V NBL A AAC Tři nabité zápasy ve dvou různých soutěžích dnes večer podstoupí pětice zástupců Kooperativa NBL. V desátém kole skupiny A1 otestuje zlatou aktuální formu Opavy Kolín, který hostí Slezany od 17:45. V 18 hodin pak odstartují svůj duel v Nymburce rozlaufované Pandy.

A rovněž od 18:00 nastoupí Beksa před burácející halou v Levicích k finálové bitvě letošního Alpe Adria Cupu proti domácím Patriotům (vysílá huste.tv), přičemž bude cílit na obhajobu trofeje.

17:45
BC GEOSAN KOLÍN (16-15, 3V) - BK OPAVA (20-10, 3P)

Dva a půl roku nevyhráli Slezané na kolínské palubovce a aktuálně s GEOSANEM mají navíc negativní bilanci, když právě Medvědi vedle Nymburka a Brna jako jediný další tým v lize dokázali uspět i na půdě vicemistra. Ten je však nyní nabit sebevědomím z triumfu v Českém poháru a i přes únavu míří do pěkné roviny za vítězstvím, jež nutně potřebuje k dorovnání druhého Brna a jež by ukončilo i sérii tří ligových porážek Slezanů.

Tým opět potáhnou úderní rozehrávači Šiřina, Klečka a Kouřil, jež bude pod košem jistit úřadující MVP měsíce Markusson. Bude otázkou, zda v posledních dnech více zatížená Opava vydrží své vysoké strojové tempo po celých 40 minut. Její výhodou bude, že aktuálně už zase vítězící Medvědi se příliš nehoní do protiútoků a preferují rozvážnou hru, jejíž středobodem je režisér Číž. Je možné, že i na něj kouč soupeře Czudek aplikuje v pohárovém FINAL 4 úspěšný obranný systém box-and-one, aby tak domácím narušil útočný tok. Z pohledu Medvědů bude zásadní, jak se vyrovnají s prezencí Markussona, trojkovou palbou Slezanů a také s jejich hladovým útočným doskokem.

Vzájemné zápasy v této sezoně: 92-81, 94-89, 70-115

Absence Opavy: forwardi Mička a Štěpánek (oba zranění), guard Kavan (po úrazu se rozehrává za rezervu)

Filip Rytina (asistent BC GEOSAN Kolín): „Opava bude jasným favoritem tohoto utkání, zvlášť poté, co se jí podařilo porazit Nymburk ve finále Českého poháru. Naším cílem je nadále zlepšovat náš herní projev a připravit se tak na blížící se zápasy play-off.”

Petr Czudek (trenér BK Opava): „Po fantastickém úspěchu v Českém poháru musíme rychle zpět na zem. Pokračuje NBL. Zajíždíme do Kolína, kde jsme již dlouho nevyhráli, s Medvědy jsme se navíc loni trápili v play-off. Pokud však chceme pomýšlet na druhé místo po A1, je vítězství nutností.”

Jakub Šiřina (rozehrávač BK Opava): „Chceme konečně překonat prokletí kolínské palubovky. Jsme si vědomi důležitosti  každého utkání do konce nadstavby. Doufám, že setřeseme únavu, protože v neděli v Lounech jsme si všichni hrábli až na dno sil.”

18:00
ERA BASKETBALL NYMBURK (29-1, 17V) - SLUNETA ÚSTÍ (17-14, 6V)

Aktuální série šesti výher ve skupině A1 bude jednou zapsána zlatým písmem v pandí kronice, zejména pokud na ni tým dokáže navázat i v play-off. A také pokud by se mu podařilo sestrojit zázrak i na nymburské palubovce, kde domácí multišampion neprohrál od jara 2010 už 228 ligových utkání v řadě. Ovšem v letošní sezoně není neporazitelný, a byť na něj zatím dokázala vyzrát jen Opava, zaváhat by mohl i doma. Po nedělní porážce v pohárovém finále je sice extrémně motivován uspět, ale také jej tíží různé zdravotní problémy a SLUNETA měla nyní několik dní na přípravu a nabírání nových sil. Regeneraci rozhodně potřebovala, neboť její zahraniční pětice s Čechem Peckou je v zápasech velmi vytěžovaná. A zabrat musí naplno i v Nymburce, pokud Pandy budou cílit na vyrovnaný průběh.

Ústí naposledy vyhrálo vzájemný zápas v roce 2001. Posledních 54 soubojů už vyhrál Nymburk, což by SLUNETU také mohlo motivovat k vyhecovanému výkonu.

Vzájemné zápasy v této sezoně: 101-74, 96-78, 92-78

Absence Nymburka: rozehrávač Gibbs (dlouhodobé zranění), Hruban (nejistý start)

Absence Ústí: křídla Maděra a Bohuslav (dlouhodobě mimo kvůli operovanému kolenu)

Luboš Kovář (power forward ERA Basketball Nymburk): „Na domácí zápas se kvůli našim fanouškům vždy těšíme. Hodně z nich nás bylo podpořit teď na poháru, což bylo super, ale teď budeme jejich podporu potřebovat ještě víc. Po prohře totiž nutně potřebujeme zvednout hlavy a ukázat, že prohra byla jen omyl a že to chceme změnit. Ústí je silné hlavně doma, kde i o hodně lépe střílí. Mají to postavené na zahraničních hráčích, hrají to maximálně v osmi lidech. Neměli bychom s nimi mít problém, ale bude to o tom, jak k tomu přistoupíme. Nesmíme jim nechávat volné střely.“

Aleksander Sekulič (trenér ERA Basketball Nymburk): „Každé utkání je pro nás důležité a vzhledem k výsledku poháru je pro nás toto ještě důležitější, abychom hned zvedli hlavu. Věřím, že jelikož doma hrajeme po delší době, tak nám přijdou pomoci i fanoušci. Ústí se teď daří, vyhrálo posledních šest zápasů, takže určitě půjde o atraktivní zápas.“

Jan Šotnar (kouč SLUNETA Ústí): „Po šesti výhrách v řadě nás čeká tvrdý test v podobě venkovního utkání na palubovce Nymburka. Budeme chtít využít naši současnou formu a uhrát co nejlepší výsledek.“

Lamb Autrey (rozehrávač SLUNETA Ústí): „Pro hráče je to vždy malý basketbalový svátek mít možnost měřit se s těmi nejlepšími. Nejsme pod žádným tlakem a můžeme hrát bez zbytečně velkého respektu. Čeká nás těžké utkání, ale jedeme si ho užít a podat dobrý výkon.“

18:00 Finále Alpe Adria Cupu
PATRIOTI LEVICE - BK PARDUBICE

Se suverénním lídrem slovenské ligy, který v semifinále Alpe Adria Cupu před hodně zaplněnou domácí halou zdolal Vídeň (89-83, ač vedl už o 23), si to o svou druhou trofej v soutěži rozdá pardubická Beksa, jíž však budou chybět guardi Šafarčík a Potoček, který si odnesl zranění ze semifinále a bude týmu chybět delší dobu.

Patrioty táhli k postupu do finále pivot Bojanovský (16 bodů) s křídelníkem Bachanem (15 bodů, trojky 4/4), klíčové body v napínavé koncovce pak obstaral rozehrávač Krajčovič (13 bodů a 7 asistencí).

Z pohledu Beksy bude zásadní, jak se při druhém zápase ve dvou dnech vyrovná s opět zúženou rotací, a jak jí zahraje ústřední režisér Vyoral, který byl v semifinále do poločasu bez bodu a končil na pěti bodech za 20 minut.

Absence Pardubic: guardi Šafarčík a Potoček (oba zranění)

Adam Konvalinka (asistent BK Pardubice): „Levice měly super kulisu při semifinále s Vídní a my doufáme, že na finále přijde ještě více diváků a hala bude úplně narvaná - těšíme se na skvělou atmosféru, protože kvůli tomu všichni tenhle sport děláme. Domácí hrají velmi jednoduše, rychle dopředu. Musíme se snažit je trošku zpomalit a hrát více 5 na 5, protože věřím, že tam máme větší sílu my. Pokud je necháme běhat a trefovat otevřené pozice, které jsou schopni si vytvořit, budeme mít velké problémy. Na finále se těšíme, myslím, že to bude vyrovnaná bitva se vším všudy, kterou vyhraje lepší tým.”

David Pekárek (křídlo BK Pardubice): „Myslím, že to bude úplně jiný zápas než v semifinále se Spišskou Novou Vsí. Levice mají ohromnou podporu fanoušků, doma jsou velice silné. Mají větší sílu pod košem, k tomu šikovná křídla a reprezentačního rozehrávače. Musíme hrát o hodně důsledněji, protože kdybychom začali jako v semifinále, mohlo by se nám to vymstít. Pro každého z nás je finále velká motivace, proto jsme sem přijeli. První úkol - postoupit do finále - jsme splnili, teď se pokusíme celý pohár vyhrát.”

Autor: Redakce NBL
Reklama
Studio basketbal