Žabiny Brno

#33
15.0

Žabiny začaly ročník dominancí v derby

Velmi rychle se speciální nedělní dopolední čas a utkání v přímém přenosu Nova Sport staly stálicí Chance ŽBL. Teď projekt s názvem Family Game načal svou druhou sezónu a hned zápasem, který patří tradičně k tomu nejlepšímu, co můžete na českých palubovkách v rámci ženského basketbalu vidět. Brněnské derby mezi KP TANY a Žabinami patřilo stejně jako je v posledních letech tradice Žabinám, které zvítězily stylem start-cíl 86:58.

Svěřenkyně Viktora Pruši šly do zápasu povzbuzené možná i trochu překvapivým a rozhodně euforickým postupem do prestižní Eutoligy, když ještě ve středu zvládly těžký duel v maďarském Szekeszféherváru. Na Vodovce ale ukázaly plnou koncentraci, když prohrávaly jen po úvodní trojce Kateřina Galíčkové. Pak dokázaly zapnout v defenzivě a přesným útokem si postupně budovaly náskok, který po střele Slovenky Nikoly Dudášové narostl v osmé minutě poprvé do dvouciferných čísel 18:8. Propad KP TANY pokračoval na začátku druhé čtvrtiny, kterou otevřely Žabiny sérií 10:0 a po koši americké pivotky Stephanie Kostowicz byl rozdíl ve třinácté minutě devatenáctibodový. Pak ale KP zabralo a v čele s Galíčkovou a přesnou trojkovou střelbou se vrátilo zpět minimálně na dostřel.

V polovině třetí čtvrtiny se Petře Malíkové podařilo snížit už jen na 38:44 z pohledu KP TANY a v tradičně slušně zaplněné STAREZ aréně to vřelo. Pak se ale domácí hráčky přes čtyři minuty střelecky zasekly a Žabiny díky využívání podkošové převahy znovu odskočilo. Definitivní zlom pak nastal v poslední čtvrtině, kdy se Žabiny rozstřílely a dokázaly odskočit ke dvacetibodovému rozdílu, kde zápas bez větších potíží dohrály a ukázaly svou sílu.

Statisticky velmi zajímavý zápas měl mnoho paradoxů. KP TANY vyhrálo na trojky 10:5, ale v bodech z trestných hodů zaostávalo 6:15. Na ztráty byl domácí tým pečlivější 11:19, ale zase byl od vyšších Žabin přeskákán 51:29 a na koše z vymezeného území přestřílen 52:20. Kostowicz byla nejlepší střelkyní zápasu s 22 body, doskokům zase vládla její spoluhráčka Elisa Cunane se 14 body a 15 doskoky. Ani tak nevadila nula od hvězdy středečního duelu Petry Záplatové. Galíčková vedla KP TANY s 18 body, na deseti se shodly Karolína Šotolová a Lucie Svatoňová.

„Měly jsme velmi dobrý vstup do zápasu, ve druhé čtvrtině to už v obraně nebylo úplně ono. Daly jsme sice 43 bodů v útoku, což je za poločas super, ale inkasovaly jsme zbytečně lehké střely, na které jsme byly připravené. Ve druhé půlce už jsme si to pohlídaly a klapalo nám to jak na útočné, tak obranné polovině," potvrdila slovenská reprezentantka Nikola Dudášová, která i díky třem trojkám patřila k hlavním tahounkám Žabin.

"Výsledek je celkem krutý. Začaly jsme slušně, chvíli jsme se držely. Stalo se to, čeho jsme se obávaly. Naše hráčky mohou na dolním postavení dřít co to jde, ale pokud jim chybějí kilogramy a centimetry, tak je to znát. Přiblížily jsme se na šest bodů, ale soupeř dával míče pod koš a my potom můžeme Žabiny akorát tahat za trenýrky," zhodnotila utkání v rozhovoru trenérka poraženého týmu Marcela Krämer.