14
12

Užitečnost

Žabiny první v semifinále

Basketbalistky brněnských Žabin jsou prvním týmem s jistým postupem do semifinále ŽBL. Ve třetím čtvrtfinálovém utkání zdolaly Loko Trutnov 96:92 a ukončily tak sérii v nejkratším možném čase.

Poslední utkání bylo ale zdaleka nejvyrovnanější a výsledek odpovídá tomu, jaká se na hřišti odehrávala bitva. Hned v první čtvrtině nasázely Brnu 32 bodů a ujaly se osmibodového vedení. Po solidní druhé čtvrtině po přestávce Žabiny znovu hořely v obraně a čtrnáct minut před koncem ztrácely šestnáct bodů. Ve hře tak byl další zápas Kateřiny Hindrákové, která Trutnovu pomohla v druhém utkání na domácí palubovce.

Brňanky se ale nevzdaly, třetí čtvrtinu uzavřely deseti body v řadě byly znovu ve hře. Zápas se rozhodoval až v posledních dvou minutách. Žabiny ještě necelé dvě minuty před koncem prohrávaly o bod, sice už pak nedokázaly vstřelit ani jeden koš ze hry, k výhře jim však pomohlo přesných deset trestných hodů. Na ty odpověděl Trutnov jen košem a trojkou a Žabiny mohly slavit.

Brňanky dovedla k výhře Marques Webb s 22 body a 11 doskoky, 17 body ji podpořila Kateřina Zohnová, double-double si připsala i Michaela Vacková s 11 body a 10 doskoky a 10 bodů přidala Karolína Malečková. Trutnov měl ve dvouciferných číslech celou základní pětku, když Kateřina Kozumplíková dala 25 bodů, Anna Rylichová jen o bod méně, Dominika Vašáková přidala 18 bodů.

Michal Martišek (trenér BK Loko Trutnov): „Po takovém zápase se mi opravdu těžko hodnotí. Jsme všichni smutní, že pro nás skončila fantastická sezóna. Když jsme v úterý prohráli doma, každý nám říkal, že to byl poslední domácí zápas, že jsme se důstojně rozloučili před domácím publikem, ale my jsme pořád někde v koutku duše věřili, že tady dneska ještě můžeme hrát o výsledek. Myslím, že náš výkon toho byl důkazem. Bylo tady mnoho momentů, kdy jsme překročili svůj stín. V závěru se projevila naše úzká rotace, hráli jsme v sedmi lidech, a projevily se i takové věci, jako že vedeme o sedm bodů, domácí neví, co s tím, hodí míč do autu, trefí rozhodčího, který je součástí hry a Malečková z toho zvedne trojku. Místo o sedm je to o čtyři a takové detaily dávají bojující tým dolů. Pak nedáme jednoduché koše zpod koše, znovu nás natáhnou, po vyfaulování Brittany Carter, když jsme prohrávali o pět, už málokdo věřil a zase jsme se dostali do vedení. Klobou dolů před tímto družstvem, před holkama které tady dnes byly, i před těmi, které tady dnes nemohly být kvůli zranění. Teď jsme smutní, ale myslím, že až se na to podíváme s odstupem času, tak tuto sezónu musíme hodnotit jedině pozitivně a všem zúčastněným moc děkuji. Brnu bych chtěl popřát hodně úspěchů v Rusku a i dále v play-off.“

Kateřina Kozumplíková (kapitánka BK Loko Trutnov): „Jsem pyšná na svůj tým, protože jsme v této sérii, ač to byl paradox, svoje výkony zvyšovali a dneska jsme překonali něco úplně neskutečného. Každá jsme nechala na hřišti všechno. Co se týká letošní sezóny, jsem strašně spokojená, jsme tým nejen na hřišti, ale i mimo něj. Brnu přeju všechno nejlepší, ať se jim daří v Rusku.“

Jakub Gazda (asistent trenéra BK Žabiny Brno): „Dnes to byl opravdu těžký zápas. Trutnov ukázal přesně ten charakter, který ukazoval celou sezónu. Je to tým, kterému je jedno, jestli prohrává 2:0 na zápasy nebo o kolik prohrává. Nastoupili na nás, padalo jim vysoké střelecké procento. Myslím si, že po dnešku by si Trutnov zasloužil minimálně ještě jeden další zápas. My jsme ale samozřejmě rádi, že ten další zápas příští týden nemusíme absolvovat a teď už se můžeme soustředit na Final Four EWBL, které nás teď čeká v Rusku, a na další pokračování play-off.“

8 27 35 2 13 9 12 17 25 86 92

Basketbalistky brněnských Žabin se mohou stát prvním semifinalistou letošního ročníku ŽBL. V nejkratším možném čase mohou ukončit sérii s Trutnovem, který prohrál oba úvodní duely. Východočešky trápí od prvního zápasu série početná marodka a navíc jim ve třetím duelu nepomůže ani překvapení druhého utkání Kateřina Hindráková. Na druhou stranu ale Trutnov nemá co ztratit a jako outsider třetího utkání může jen získat a pokusit se dostat sérii zpět do Trutnova. Podaří se to?