42

8
10

Nymburk má po prvním zápase blíže k bronzu

Basketbalistky Nymburka zvítězily v úvodním duelu série o třetí místo v ŽBL nad Hradcem Králové 88:68 a mají blíže k bronzovým medailím. Druhý zápas série hrané na tři vítězné zápasy se hraje v úterý na Východě Čech.

Kvůli kratší semifinálové sérii byli favoritkami spíše hráčky Hradce, ale těm zápas vůbec nevyšel. V první čtvrtině se ještě z devítibodové ztráty vyhrabaly a v úvodu druhé desetiminutovky se dostaly na rozdíl jediného bodu. Od stavu 30:29 pro Nymburk ale daly Východočešky do konce čtvrtiny už jen osm bodů a po dvaceti minutách prohrávaly šestnáctibodovým rozdílem. To byl klíčový moment zápasu, protože od té doby se svěřenkyním trenérky Ptáčkové nepodařilo přiblížit se pod deset bodů a v poslední čtvrtině pak už zřejmě trochu šetřily síly.

Nymburk dotáhly k výhře zahraniční posily. Nejlepší střelkyně ligy Krystal Vaughnová se probrala a nastřílela 27 bodů, Chomenčuková přidala 19 bodů a 11 doskoků, Wellsová 17 bodů a Linskensová 15 a jedenáct doskoků. Pak už se prosadila jen osmibodová Gallasová a dva body dala Šotolová. Lvice táhla dvacetibodová Kristýna Minarovičová, šestnáct přidala Andrea Ovsíková a 14 Pamela Effangová.

Romana Ptáčková (trenérka Hradec Králové): „Věděli jsme, kde je síla Nymburka, ale přesto je velice složité jejich hru zastavit. Na každém postu pod košem i na pozici tři máme velký výškový deficit. Navíc si naše podkošové hráčky udělaly fauly, nemohly pak být tak agresivní, jak bychom potřebovali. Bylo to znát ve hře jedna na jedna podkošových hráček i na doskoku. Ve druhém poločase jsme museli daleko více riskovat v obraně i za cenu, že to bude faul. Po přestávce jsme bránili lépe i pozičně. Bohužel se nám hra zadrhla i na útočné polovině, takže přínos nebyl v konečném výsledku tak velký.“

Daniel Kurucz (trenér Nymburk):„V tomto utkání jsme se zaměřili především na obrannou činnost a bylo vidět, že se nám začátek povedl. Brzy jsme vedli 13:6 a měli jsme i dobrou rozehrávku v útoku. Taky výborně zvolená obrana a pohyblivý útok, to byly naše hlavní zbraně. Soupeř zdvojoval naše pivotky, což byl asi jejich pilotní plán, ale naše hráčky nešly tvrdošíjně na koš a míč vyhodily volným hráčkám a vznikaly tak přesilové situace. Proto jsme dali takové množství bodů. Soupeř ve druhé půli výrazně přitvrdil obranu, začal nás izolovat. Začátek jsme nezvládli, ale naštěstí to mladší hráčky rozběhaly. Asi se bály trochu předržovat míč a posílaly míče rychle z ruky. Myslím, že jsme vyhráli zaslouženě, protože jsme byli lepším týmem.“

Kristýna Minarovičová (hráčka Hradec Králové):„Bezprostředně po zápase si moc nevybavuji detaily. Vím, že v poločase jsme prohrávali poměrně výrazným rozdílem, a tak si řekli, že se musíme více snažit v obraně. Vaughn dala za první poločas 20 bodů. Bohužel jsme to stáhli vždycky jen na chvíli a pak domácí zase odskočili. Náš největší problém byl v obraně, domácí dali skoro devadesát bodů.“

Aleksandra Chomenčuk (hráčka Nymburk): „Dneska jsme odvedli skutečně dobrou práci v obraně. Hodně jsme komunikovali v obraně, v útoku jsme si půjčovali míč a především jsme výrazně snížili počet ztrát. Nejdůležitějším předpokladem naší dnešní výhry byla týmová hra. Před zápasem jsme si s hráčkami uvědomily, že právě s Hradcem jsme prohrály semifinále Českého poháru a chtěly jsme jim alespoň opožděně tuhle porážku vrátit.“

14 28 42 16 4 10 14 20 63 68

Souboje o medaile z Ženské basketbalové ligy jsou tady! Jako první rozehrají svou sérii celky DSK Basketball Nymburk a Sokol Nilfisk Hradec Králové - poraženým finalistům z předchozích dvou ročníků půjde o bronz.

DSK Basketball Nymburk - Sokol Nilfisk Hradec Králové

výsledky v sezoně: 65:60, 68:84, 86:76

Duely o bronzové medaile jsou už tradičně ozdobou Ženské basketbalové ligy - a letos by tomu mělo být podobně. Utkávají se dva celky, které spojuje lví symbolika, Labe a dálnice D11. V dresu Sokola Nilfisk Hradec Králové dostávají prostor dvě bývalé hráčky DSK Basketball Nymburk - avšak ani Lenka Šípová, ani Kateřina Zavázalová by v sérii rozhodovat neměly.

Hradecký kádr nemá jednoznačnou vůdkyni, nejlepší formu však v posledních týdnech projevovaly Andrea Ovsíková, Kristýna Minarovičová a Michaela Matušková. V semifinále s hegemonem ZVVZ USK Praha chyběla pivotka Renáta Březinová.

Pro DSK Basketball Nymburk jsou klíčové zahraniční posily: rozehrávačka Chloe Wells, střelkyně Krystal Vaughn a pivotky Alexandra Chomenčuk s Kyarou Linskens.

Středočešky mají k dispozici domácí výhodu pro první, třetí a také případný pátý zápas. A sebedůvěru jim dodává vědomí, že se jim proti Hradci daří. V posledních třech sezonách ho vyzvaly jedenáctkrát a v devíti případech uspěly.

V aktuálním ročníku měl Nymburk navrch v obou ligových zápasech, Hradec však uspěl v semifinále Nilfisk Českého poháru.

Hradecká rozehrávačka Kateřina Zavázalová má na kontě 1979 ligových bodů, a tak ještě v tomto ročníku může pokořit hranici 2000 bodů.

Nymburská Krystal Vaughn se dostala na 1669 bodů a patrně překoná i svou jmenovkyni Kiu Vaughn (1695 bodů) a stane se nejlepší střelkyní mezi americkými rodačkami v celé ligové historii.

První utkání se hraje v pátek 20. dubna od 18:30 v Nymburce.
Druhé utkání se hraje v úterý 24. dubna od 17:30 v Hradci Králové.
Třetí utkání se hraje ve čtvrtek 26. dubna od 18:30 v Nymburce.
Případné čtvrté utkání by se hrálo v sobotu 28. dubna od 16 hodin v Hradci Králové.
Případné páté utkání by se hrálo v úterý 1. května od 13 hodin v Nymburce.