20

BK Opava

Užitečnost

Opava drtivě za postupem

Slezané v dohrávce druhého zápasu čtvrtfinále nenechali nikoho na pochybách, kdo je pánem série, a po jasném domácím vítězství 93-63 nad Olomouckem ukořistili poslední čtvrté vítězství potřebné k postupu do semifinále. Sérii ovládli bez jediné ztráty a nyní budou čekat, kdo se jim vyvrbí jako soupeř pro boj o finále, v němž Opava naposledy účinkovala před 15 lety.

V dohrávce, jež odstartovala na konci 18. minuty, trefila všechny tři trestné hody za nesportovní faul a technickou chybu pivota Olomoucka Čohadareviče, vyloučeného před týdnem před ukončením zápasu. I když však domácí neuspěli z následného útoku, v poločase vedli o 9 a ve třetí části ze stavu 49-40 vyskočili díky své aktivní hře až na 57-40. A dál už nebylo, co by je od postupu odstavilo.

Útok Slezanů vedli Zbránek (21), Jurečka (17, trojky 7/5), Bujnoch (15) a Šiřina (11+8 asistencí). U hostů jen zpovzdálí kontrovali Fuller (13), Mitchell (12+11 doskoků) a Močnik (11). Domácí byli lepší z trojek (12-7), útočných doskoků (11-6), v bodech z nich (14-6), dále v bodech z protiútoků (23-5) a zpod koše (40-28). Druhou půli vyhráli 48-27.

Petr Czudek (kouč BK Opava): „Smekám před našimi hráči. Nerozhodilo je nic v podivné serii a jasně přehráli celek Olomoucka čtyři nula. Diváci byli opět vynikající a pomohli nám k postupu do semifinále.“

Predrag Benáček (trenér BK Olomoucko): „Dnes byla Opava opět nahoře a zaslouženě vyhrála sérii čtyři nula. Přeji domácím hodně úspěchů v dalším pokračování NBL a gratuluji ke skvělým divákům.“

Luděk Jurečka (křídlo BK Opava): „Dnes jsme byli opět lepším týmem a můžeme se v klidu soustředit na semifinále. Jsme rádi, že nás zvláštní rozhodnutí o pokračování kontumovaného utkání nerozhodilo, ale spíš nakoplo.“

Michal Křemen (křídlo BK Olomoucko): „My už jsme dnes neměli vůli zvrátit sérii, která se rozhodovala na naší palubovce, kde Opava dokázala dvakrát zvítězit.“

6 26 32 2 15 7 20 17 22 57 63

Absence Olomoucka: pivot Čohadarevič (vyloučen v předchozím průběhu utkání)

Dohrávaný druhý duel série, který může domácí Opavu posunout k postupu do semifinále, začne v závěru 18. minuty třemi trestnými hody Opavy za nesportovní faul a technickou chybu pivota Olomoucka Čohadareviče, který byl těsně před přerušením zápasu minulý čtvrtek vyloučen po incidentu se sudím Kučerou. Vzhledem k tomu, že Slezané budou mít vzápětí i míč ze strany, mohou se hned v úvodu dohrávky dostat do dvojciferného vedení.

Zatím není jasné, zda po odehrání posledních dvou minut první půle bude následovat standardní přestávka o délce 15 minut, anebo jen dvouminutová pauza, jaká bývá mezi první a druhou čtvrtinou.

Po prvním jeden a půl utkání se zdálo, že se Hanáci do série začínají dostávat, ve dvou posledních zápasech na jejich hřišti naopak naplno ukázala svou sílu Opava, která je favoritem i pro středeční dohrávku. Olomoucku mohla v teorii pomoct alespoň drobná pauza od pondělního Zápasu 4, přesto domácí prostředí, vyrovnanost sestavy i znatelná naštvanost Slezanů více favorizuje je. Hanáčtí vůdci na domácí půdě neukázali dost na to, aby tým mohl soupeři stačit, a mladíci, kteří teď dostávají větší šanci, nemohou ještě tíhu play-off na svá bedra plně pževzít.

Kryštof Vlček (guard BK Opava): „Přáli bychom si hrát dohrávku ve „žlutém pekle“ a rozhodnout o postupu.“

Predrag Benáček (kouč BK Olomoucko): „Dostali jsme se do mezní situace, už nemůžeme zaváhat. Čeká nás utkání, které nikdo z nás nezažil. Těžko se odhaduje, jak bude probíhat. Může se stát, že po úvodních trestných hodech a opavském útoku, budeme prohrávat o deset bodů. Také to může být během třiceti sekund o tři, to se uvidí. V každém případě doufám, že nebudeme mít problémy s absolutní koncentrací. Udržet ji čtyřicet minut se nám zatím nedaří, dvaadvacet minut třeba zvládneme.“