#25
28.0

Medvědi rozpáráni o 46!

Stav série: 2-1

Jako by zcela propadli zrádné šalbě, že po prvních dvou ultra vyrovnaných bitvách takový bude i zbytek série. Do Zápasu 3 vstoupili Polabané nepřipraveni na hanácký orkán, který od stavu 6-8 nabral hrozivou sílu, už po 9 minutách znamenal trhák Orlů 29-14, v poločase přivedl domácí k parníkovému náskoku 66-33 a na konci z osudí vypadl výsledek téměř kopírující skore posledního vzájemného duelu základní části – 108-62. Ariete tak chybí jediná výhra k semifinále, v němž je už od vstupu do ligy pravidelným hostem.

Kouč Geosanu Benáček zkusil velkou změnu a oproti druhému utkání na perimetr poslal místo Hunta, Bakiče a Vocetky trio Ličartovský, McEachin, Glover, který díky své hbitosti měl za úkol co nejčastěji se dostávat po clonách Prostějova za ústředním playmakerem Marko. Nebyl v tom ale vždy důsledný, a i kdyby byl tím nejlepším ohařem na světě, v tomhle utkání by to nejspíš neudělalo velký rozdíl.

Jako první z domácích zalehl do palebných bloků Slezák, který svou druhou trojkou obracel na 9-8, a načal tak bleskovou válku Orlů. Právě v tu dobu přišel do hry 31bodový kolínský hrdina Utkání 2 Bakič. Tentokrát ale nedostal ani píď prostoru, jeho nájezdy byly až ztrojovány a přihrávky v nouzi nenacházely adresáty. Do poločasu končil na 5 bodech a 4 ztrátách za necelých 12 minut a do druhé půle už nezasáhl. Stejně jako Skinner, Hunt, Vocetka a Horák, který zkusil prověřit stav své kostrče na 3 minuty během první půle. Navíc jen pár minutek ve druhém poločase absolvoval Machač.

Domácí střelci už v rané fázi utkání zůstávali na oblouku osamoceni, Kolín navíc sbíral jeden faul za druhým (8 v první čtvrtině) a už v první čtvrtině nabral z většinou beznadějných průniků i 5 ztrát. Hanáci se dostávali ke snadným střelám či zakončením zpod koše z rychlého přechodu, nejednou chodili i tři na jednoho, a pokud se k této hře dostanou zejména doma ve větší míře, už nebývají k zastavení.

Palyza před 1036 diváky několikrát trefil cíl i z driblingu, Šteffel i další dlouzí využívali mismatche a sbírali doskoky v útoku. A Kolín nevěděl, jak zastavovat průniky a pick-and-rollové kombinace soupeře. Když rozehrávač Marko bez problémů obešel rychlíka Glovera, a zakončil i přes dva obránce, byla to už známka rezignace hostů, které podobné situace v základní části potkaly v halách soupeřů vícekrát.

Jen pro dokreslení – už v poločase měli Orli dvojky 20/14 (na konci 42/26) a trojky 17/10 (29/14). Z šesti dvojciferných střelců byli po 40 minutách nejlepší Slezák (23, trojky 7/5), Marko (16) a Palyza (14, vše v první půli). Za Kolín (22 ztrát) zajistil 15 bodů McEachin a 12 Ličartovský.

A možná to nejzajímavější – domácím vedle rozehrávače Kouřila chyběl i power forward Tomanec, MVP Utkání 1, který měl v prvních dvou zápasech průměry 18 bodů a 8,5 doskoku.

Predrag Benáček (kouč BC GEOSAN Kolín): „Prostějov byl lepší než my, skore o tom i vypovídá. Nedokázali jsme zastavit trojkovou smršť hráčů z perimetru Slezáka, Palyzy a Marko. Bylo rozhodnuto už ve druhé čtvrtině. Ve druhém poločase jsme již šetřili síly.“

Zbyněk Choleva (kouč ARIETE Prostějov): „Utkání se nám povedlo, výborně jsme začali a hlavně v obraně jsme byli koncentrovaní a rychlí. Koncentraci jsme udrželi až do konce a současně jsme mohli pošetřit síly. Na to, že jsme hráli bez Kouřila a Tomance, jsme to zvládli velmi dobře. Dobře jsme stříleli, dobře jsme si posílali balon. Hráčem utkání si dnes zaslouží být více hráčů, ale zvolím Michala Norwu, který využil prostoru, když nastoupil do základu. Výborně doskakoval, byl tvrdý v obraně, byl bojovný a navíc k tomu přidal i střelbu.“

2 22 24 1 9 7 22 21 23 45 62

Vzájemné zápasy této sezony v NBL: 71-60, 109-103 PP, 56-84, 105-65, 81-79, 106-110, čtvrtfinále ČP: 76-97

Stav série: 1-1

Viděno optikou prvních dvou zápasů, o vítězi hodně rozhodne to, kolik který tým vytěží ze clon pro hráče s míčem, a jak je kdo bude bránit. Z kolínského pohledu bude důležité, nakolik bude ve clonách přebírat a dostávat tak Orly do výhody s podkošovým hráčem hrajícím v dolním postavení do rozehrávače. Skoro by si šlo vsadit, že Hanáci se před třetím duelem na exekuci těchto situací zaměřili v přípravě nejvíc, protože jim mohou zápas vyhrát a dát jim spoustu bodů, ale také z nich mohou hodně košů propásnout.

Orli díky velkým tělům Tomance, Roseboroa nebo Šteffla mají po přebrání ohromnou výhodu, dostávají malého bránícího hráče do velkých problémů, nutí soupeře vypomáhat a na to už na perimetru nebo při seběhu čekají křídla Palyza, Slezák nebo Dokoupil.

I Geosan ale v druhém utkání ze clon dokázal těžit, i když trochu jinak. Bakič palbou ihned za clonami získal domácím úvodní trhák a donutil Prostějov k přebírání, což je pro útočící tým výhra. Kolín nicméně pod košem disponuje jako hlavní zbraní Skinnerem, který se 198 centimetry nemá nad rozehrávačem takovou výhodu, a musí být v postupu do koše hodně přesvědčivý, aby uspěl.

Právě tenhle herní segment tak bude v ohnisku zájmu třetího duelu nejvíc, už proto, že po dvou utkáních oba celky vědí, s čím mohou či nemohou počítat.

Z pohledu Kolína bude důležité srazit počet prostějovských doskoků a co nejvíc snížit počet jeho trojek (8 a 10 v prvních utkáních). Klíčové budou i trestné hody, jichž se hází ohromné nůše. V prvním utkání bylo faulů 48, ve druhém už 58! Kdo tady vytěží víc, bude mít rovněž nemalou výhodu.

Pro domácí obranu bude stěžejní nenechat v první půli rozjet Bakiče (v prvních dvou utkáních 21+31 bodů), omezit Skinnera (18+24) a zatím i plodného Machače (13+15). Důležité také bude, zda nakonec nastoupí, a v jakém stavu bude power forward Horák, jenž si po faulu Norwy z druhého utkání odnesl bolestivě naraženou kostrč. Bez něj by trio Machač, Skinner, Aušprunk mělo zejména venku hodně těžkou práci.

Opěrným mužem Orlů (i ve třetím utkání nejspíš bez rozehrávače Kouřila) je zatím dvakrát 18bodový Tomanec, své snesli na společný stůl Roseboro, Palyza i Marko, trochu nepředvídatelný je pak příspěvek snajpra Slezáka, jenž – podobně jako v celé sezoně - může vyletět na 20 (jako ve druhém utkání), anebo zůstat na pěti (jako v tom prvním).

Zbyněk Choleva (kouč ARIETE PROSTĚJOV): „V předchozích zápasech série se ukázalo, jak je důležité domácí prostředí. Výhry určovaly maličkosti a jednou z nich je vlastní hala. Všichni si uvědomujeme, že pokud doma neprohrajeme, postoupíme. Na vlastním kurtu prostě musíme výhru urvat. V útoku to zatím není až tak špatné, ve druhém střetnutí jsme měli dokonce šest dvouciferných střelců. Ale v defenzivě musíme přidat.“

Predrag Benáček (kouč BC GEOSAN Kolín): „Nemá cenu nijak kalkulovat, do Prostějova jedeme vyhrát. Na devadesát procent budeme bez Ládi Horáka, jehož zranění je velmi bolestivé, i když vyšetření naštěstí ukázalo, že nemá nic zlomeného. Síla soupeřů je podobná, Prostějov nám jen v tabulce po základní části odskočil, protože neměl takové problémy jako my. Nyní čekám další vyrovnaný souboj a v našich silách určitě je vyhrát i venku. Prostějov bude pod větším tlakem než my, protože pokud tým v takhle vyrovnané sérii ztratí domácí zápas, je konec. Oni musí, my můžeme, takový je můj názor.“